Recenzia Alkohol.cz

26. 12. 2020
Recenzia Alkohol.cz

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,5 / 5

 

V dnešnej recenzii sa naše kolegyne rozhodli vyskúšať alkoholické nápoje, ktoré rozhodne potešia priaznivcov takýchto drinkov. Nerecenzujeme úplne mainstreamových výrobcov či typ alkoholu. A dozviete sa niečo aj o pôvode recenzovaných fľašiek a aj to, že urobia radosť aj ženám.

Rum Zaya 16 yo

 • Cena: 1 399 Kč (53,42 €)
 • Výrobca: Zaya
 • Objem: 0,7 l
 • Obsah alkoholu: 40 %
 • Krajina pôvodu: Trinidad a Tobago
 • Hodnotenie Vendy: 4,5 z 5
 • Stránka produktu: Rum Zaya 16 yo 0,7 l

Zaya rum pôvodne pochádza z Guatemaly z destilárne Industrias Licoreras de Guatemala, ktorá sa ale v roku 2008 rozhodla naplno venovať rumu Zacapa. Teraz sa však už považuje za Trinidadský rum destilárne Angostura. Odborníci tvrdia, že so zmenou miesta výroby prišla aj zmena chuti.  

Rozhodne ale nie k horšiemu. Zaya rum sa pýši tradičnou výrobou, a to destiláciou z cukrovej trstiny a najkvalitnejšej melasy. Následne je uložený na dozretie v ľahko vypálených dubových sudoch, kde sa predtým uchovávala whiskey. Rum získal hneď niekoľko ocenení - v roku 2007 na medzinárodnom festivale v San Franciscu a v roku 2009 získal zlatú medailu na festivale v Miami.

„Ešte popri štúdiu som brigádovala v bare, ktorý sa špecializoval na rumy. A tak si myslím, že môžem povedať, že som ochutnala naozaj veľa rôznych druhov. Preto mám vždy radosť a prekvapí ma, keď môžem ochutnať nejaký nový. A tým bol práve Zaya rum. Moja mama vždy hovorila, že rum je dobrý akurát tak na pečenie a na grog. Verte mi, že keď ochutnáte Zaya rum, rozhodne vám nenapadne urobiť si z neho horúci nápoj alebo upiecť perník. Prekvapí vás jeho veľmi jemná, ľahko škoricovo-vanilková chuť, ktorá poteší nielen vyberavé jazýčky pánov, ale práve pre svoju jemnosť poteší aj dámy.

Rum Zaya nielen výborne chutí, ale je tiež krásne balený, teda je vhodný ako darček. Jeho cena sa pohybuje okolo 1400 Kč, čo je v prepočte okolo 53 € . Nepatrí teda medzi najlacnejšie rumy, ale v porovnaní s ostatnými z rovnakej kategórie (napr. Bacardi Gran Reserva 16y, Angostura Cask Collection No.1 Rum) ide o zlatú strednú cestu. Navyše sa nám blíži oslava nového roka a ja si neviem predstaviť lepšie zakončenie tohto roka než posedenie s priateľmi, s dobrým jedlom a skvelým pitím. Ak ho teda môžem zhodnotiť, za mňa získal 4,5 hviezdičky. O pol hviezdičky menej len preto, že si ju chcem odložiť do budúcna. Degustácia rumu sa totiž stala mojim koníčkom."

 

Žufánek Absinth St. Antoine

 • Cena: 679 Kč (25,78 €)
 • Výrobca: Žufánek
 • Obsah alkoholu: 70 %
 • Objem fľaše: 0,5 l
 • Krajina pôvodu: ČR
 • Hodnotenie Niny: 5 z 5
 • Stránka produktu: Absinth St. Antoine Žufánek

Absint - tvrdý alkohol pre drsných mužov, no aj elegantný drink pre dámy. Absint je legendárny, tajuplný nápoj bohémov, umelcov a barových povaľačov, no aj obľúbenec prekliatych básnikov. Má za sebou búrlivú históriu vďaka spojeniu s údajnými halucinogénnymi účinkami a aj napriek tomu, že dnes je už tento mýtus vyvrátený, tak legenda zelenej absintovej víly žije naďalej. 

Za najlepší absint je dodnes považovaný ten francúzsky, taktiež nazývaný pravý. Ďalší variant predstavuje český absint, ktorý sa však vyrába inou, jednoduchšou metódou. 

Recenzovaný Absinthe St. Antoine sa ale ako jeden z mála českých absintov zrodil práve tradičnou destiláciou a je teda pripravený presne podľa pôvodného francúzskeho receptu, čo nie je pri českých výrobcoch vôbec časté. Dalo by sa vlastne povedať, že ide síce o český, ale zároveň o pravý francúzsky absint. 

„Vo vnútri tohto nápoja značky Žufánek je široká škála rôznych bylín, ale jeho základom je palina pravá, ktorá tvorí srdce absintu. Absinthe St. Antoine Žufánek je nielen tradičný, ale taktiež čisto prírodný. Nie je teda tak svetlo zelený, pretože jeho farba vzniká prirodzene bez použitia akýchkoľvek umelých farbív alebo iných chemikálií. To spoznáte samozrejme aj na chuti, ktorá je oproti iným českým absintom omnoho jemnejšia, ale zároveň správne vyvážená a výrazná. Jeho jedinečnosť a obľúbenosť potvrdzuje aj to, že je často vypredaný.

Vzhľadom na to, že Absinthe je naozaj veľmi silný - obsah alkohol máva zhruba od 65 do 80 %, tak by sa mohlo zdať, že ide predovšetkým o pitie určené pre drsných mužov, ale verte mi, že ani my ženy sa ho nemusíme báť. Absint sa má totiž piť riedený a vychutnávať v omnoho jemnejšom, decentnom variante. Navyše pitie samotného absintu je jeho milovníkmi považované za barbarstvo, rovnako ako aj jeho obľúbené zapaľovanie. 

Ak chcete piť tento legendárny nápoj štýlovo, tak ho vždy pite riedený a ľadový. Pripravuje sa buď s pomocou špeciálnej lyžičky, ktorá sa spolu s kockou cukru položí do pohára a potom sa cez cukor pomaly prekvapkáva ľadovo vychladená voda. Pre mňa osbobne je táto príprava zbytočne komplikovaná, ale našťastie existuje aj ďalšia možnosť, ako si jednoducho pripraviť tento miešaný nápoj aj bez akéhokoľvek príslušenstva, len malým prilievaním ľadovej vody do pohára, najlepšie v pomere 1:3. Získate tak pohárik elegentného, sexy drinku s obsahom alkoholu približne rovnakým, ako má víno. Čo je pre nás dámy úplne ideálne a môžete si tak bez obáv pripiť na zelenú vílu.

V prípade, že si chcete užiť výnimočný deň a chcete pocítiť inšpiráciu, ktorú kedysi cítili aj umelci v predminulom storočí, tak táto fľaša je jasná voľba. Hodnotím teda plným počtom hviezdičiek. Z českých absintov ide o jeden z najlepších a na jeho chuti je to naozaj poznať."

 

Niečo málo o Alkohol.cz

Alkohol.cz je časká spoločnosť, v ktorej nakúpite kvalitný alkohol z každého kúta sveta, od absintu až po whisky. Nájdete tu rôzne rumy, giny, ale aj ovocné destiláty. V prípade, že ste z Prahy, drinky vám budú doručené do 90 minút, v rámci Českej republiky nápoje obdržíte do druhého dňa. Nemusíte sa báť, Alkohol.cz vám produkty doručí aj na Slovensko! Okrem spomínaných tu nájdete aj kategórie plné koňakov, vodky, tequily, brandy, likérov, aperitívov, nealko destilátov, miešané nápoje, no aj rôzne destilačné sady.

 

Všetko o nákupe na Alkohol.cz

 

Platba

V prípade, že nakupujte zo Slovenska, máte na výber dva spôsoby platby. Oba sú bezpečné a prispôsobené k jednoduchému nákupu:

 • Platba bankovým prevodom - zaplatitť môžete na účet spoločnosti, spoločnosť vám údaje, ako zaplatiť, pošle mailoom.
 • Online platba kartou - najrýchlejší spôsob, kedy firma môže vyexpedovať váš tovar v krátkom čase.

Doprava

Ak si tovar želáte zaslať na Slovensko, môžete si zvoliť z dvoch možností. Doručenie na Slovensko trvá 2-3 pracovné dni.

 • Zásieľkovňa - V prípade, že si zvolíte tento spôsob dopravy, tovar vám bude doručený za poplatok 99 Kč na výdajné miesto Zásielkovne.
 • In Time -  Za donášku tovaru ku vám domov spločnosťou In Time zaplatíte 189 Kč.

Podobné články