Tipy na výlety po Orave

7. 5. 2020 Alžbet
Tipy na výlety po Orave

V známej ľudovej piesni sa spieva, že v tomto regióne na severe Slovenska je dobre a zdravo. Niet sa čomu čudovať. Miestne obyvateľstvo tu žije v tesnom kontakte s prírodou - jej majestátnymi horami a zelenými lúkami. Kultúry chtiví turisti si tu taktiež prídu na svoje vďaka nádherným kultúrnym pamiatkam, zaujímavej architektúre, či unikátnej gastronómii. 

Svoje poznatky o tomto regióne nám porozpráva Alžbet, ktorá pracuje na Orave a takmer každý deň má tak možnosť obdivovať jej krásy. So svojimi tipmi sa v dnešnom článku s vami rada podelí.

Čo sa na Orave oplatí vidieť

Orava rozhodne má čo ponúknuť, záleží len od vašich preferencií. A preto si jednotlivé atrakcie rozdelíme podľa dvoch tipov výletníkov. Môžete si teda vybrať to, čo je vášmu srdcu najbližšie. 

Milovníci turistiky

Ak patríte medzi tých, ktorí si radi na nohy obujú túlavé topánky a utečú od ruchu veľkomiest do hôr, tak s týmito tipmi trafíme váš klinec po hlavičke! Výlet na Oravu vám totiž ponúka hneď niekoľko zaujímavých výletov, ktoré potešia vaše oči a dušu, no zároveň dajú trochu zabrať vašej kondícii. 

Môžete napríklad skúsiť náučný chodník cez Roháčske plesá je dlhý 5,4 km. Prevýšenie niečo cez pol kilometra vám zaručí zapojenie zadných stehenných svalov, no výhľady budú rozhodne stáť za to! Ide o stredne náročnú túru, počas ktorej uvidíte Ťatliakovu chatu, vysokohorské plesá, vodopád, no možno taktiež aj živého kamzíka. Dajte si však pozor, kedy môžete danú turistiku absolvovať - do polovice júna tu totiž platí sezónna uzávera ;) 

Ak vás však tejto turistiky obávate, oveľa jednoduchší variant je krásna Juráňova dolina. Prechádzka jednou z najkrajších tiesňav na Slovensku vám zaberie len niečo cez 2 hodiny a radí sa medzi nenáročné trasy. Tu však tiež pozor na sezónnu uzáveru. 

V roku 1782 sa uskutočnil prvý výstup na dominantu Oravy - Babiu horu. Pri chate Slaná voda v Oravskej Polhore opustíte svoje auto a vydáte sa na cestu dlhú takmer 4 hodiny. Babia hora dosahuje nadmorskú výšku 1725 m.n.m. Počiatočnú cestu po asfaltovej ceste vám spríjemní Hviezdoslavova horáreň, kde Hviezdoslav čerpal námety na jeho dielo Hájnikova žena. Vidieť môžete aj pamätný dom Mila Urbana. No a keď sa dostanete na samotný vrchol, tak okrem pamätníku pápežovi Jánovi Pavlovi II. sa vám naskytne pohľad na celú Oravu a Poľsko.

Milovníci kultúry a architektúry

Ak neradi trápite svoje svalstvo a kĺby a radšej sa venujete spoznávaniu kultúry a práce našich predkov, určite vás zaujme táto ponuka oravských atrakcií. 

Na sútoku Bielej a Čiernej Oravy sa počas druhej svetovej vojny začala budovať najväčšia (aj rozlohou aj objemom) priehrada na Slovensku. Oravská priehrada vznikla zatopením obcí Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, časti Námestova a Bobrova, no aj Slanice, ktorej vrch vytŕča z vody v podobe Slanického ostrova umenia. Na ňom je zachovaný rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža z 18. storočia a lapidárium. Môžete tu vidieť expozíciu ľudového oravského umenia, rôzne maľby a plastika, a ak budete mať šťastie, tak aj slávnostné koncerty. 

Asi 45 minút jazdy autom z Oravskej priehrady ste vzdialení od Oravského hradu - asi najznámejšej pamiatky tohto regiónu. Prvá písomná zmienka o tomto hrade pochádza už z roku 1267, no najvýznamnejšie prestavby boli uskutočnené v 16. A 17. storočí. Hrad je sprístupnený celoročne okrem apríla a ponúka tri prehliadkové okruhy, pričom ten najdlhší trvá až 2 a pol hodiny. 

Ak vás však láka o čosi mladšia história, môžete navštíviť Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Nájdete tu obytné a hospodárske budovy charakteristické oravskou ľudovou architektúrou. Múzeu však dominuje drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia.

Ubytovanie na Orave

Vybrať si ubytovanie na Orave je otázka, ktorej odpoveď je otázka len pár klikov. Vyberať si môžete zo širokej ponuky penziónov, hotelov, či apartmánov a zabezpečenie ubytovanie zariadite jednoducho a výhodne s Plnou Peňaženkou. Napríklad pri rezervácii cez portál Booking. Com vám na účet pripíšeme cashback za vaše nákupy.

Prezrite si prehľad dostupných a obľúbených ponúk ubytovania v tomto regióne.

Orava je perfektnou lokalitou aj v prípade, že sa rozhodnete ísť na viac dňový výlet. Je vynikajúcim východiskovým bodom aj na výlety do okolitých častí Slovenska (Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš), no aj Poľska. 

Neviete sa rozhodnúť, kde stráviť tohtoročnú dovolenku? Máme pre vás tipy na najkrajšie miesta Slovenska. Inšpirujte sa!

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.

Súvisiace zľavy a akcie

ZĽAVA 15 %

Booking.com - Zľava min. 15 % na pobyt
Booking.com logo

Zľava min. 15 % na pobyt

v čase od 29.3. až do 30.9.2024

Akcia končí o:

Akce končí:

Podobné články