5 filmových lokalít Trenčianskeho kraja

24. 7. 2023 Katka
5 filmových lokalít Trenčianskeho kraja

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

1. Trenčín 

Trenčiansky hrad

Mesto Trenčín je historické mesto nachádzajúce sa na západnom Slovensku. Leží v Trenčianskom kraji na brehu rieky Váh. Je jedno z najstarších miest na Slovensku a má bohatú históriu, ktorá siaha až do staroveku.

Jedným z najvýznamnejších symbolov Trenčína je Trenčiansky hrad, ktorý sa nachádza na vápencovom bradle nad mestom a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu. Hrad je známy Matúšovou vežou, ktorá je jednou z najstarších a najväčších hradných veží na Slovensku.

Okrem hradu je Trenčín bohatý aj na ďalšie historické pamiatky. Medzi najvýznamnejšie patria Staré Mesto s úzkymi uličkami a historickými budovami, ako aj barokový kostol svätého Františka Xaverského. Okrem iného sa v okolí mesta nachádzajú aj turistické či cykloturistické trasy a dokonca sa dá splavovať aj rieka Váh.

Mesto Trenčín

► Dobré reštaurácie 

Po prehliadke hradu a mesta, obom našim cestovateľom vyhladlo. V Trenčíne je aj množstvo skvelých reštaurácií, z ktorých si každý vyberie to svoje: 

 • Koliba u dobrého pastiera je miesto, kde si vychutnáte tradičnú kuchyňu 
 • La Casa Trenčín je zas známa talianska reštaurácia 
 • Bistro & Vinotéka Prešporok zas ponúka bohatý výber vín a jedál 
 • Ak preferujete zdravú a vegánsku stravu, je tu pre vás Pohoda Bistro
 • Priamo pod Trenčianskym hradom sa nachádza reštaurácia La Strada, ktorá okrem iného ponúka aj špeciality z morských plodov

► Čo robiť, ak prší

Trenčiansky hrad môžete navštíviť za každého počasia. Ak by ste sa však nechceli trmácať do kopca a hmlisté výhľady nie sú nič pre vás, Trenčín je mesto bohaté na múzeá. Priamo pod hradom sa napríklad nachádza aj Katov dom, ktorý mapuje históriu tohto nemilého remesla v stredoveku. Môžete tu navštíviť napríklad Múzeum vitráží a rozprávok, kde sa pomedzi rozprávkové postavičky dozviete aj množstvo zaujímavostí z histórie vitráží. Galéria M.A. Bazovského sa môže pýšiť bohatou zbierkou obrazov od Martina Benku.

Ubytovanie Booking

► Filmy 

Hlavne Staré mesto sa objavilo vo filme Tango pre medvede, Trenčiansky hrad možno vidieť aj v muzikáli Smoliari. Trinásťroční je film od režiséra Andreja Lettricha, ktorý sa preslávil najmä filmom Červené víno, ktorý je ďalším na zozname snímok, ktoré sa v Trenčíne natáčali.  

2. Beckov

Beckovský hrad

Beckov je malebná obec v Trenčianskom kraji na západnom Slovensku. Nachádza sa približne 15 km južne od mesta Trenčín a je známa predovšetkým vďaka svojmu majestátnemu hradu.

Obec Beckov je situovaná v údolí rieky Váh a je obklopená nádhernou prírodou a kopcovitým terénom. Okolie obce ponúka možnosti na prechádzky, turistiku a rekreáciu.

Hlavnou turistickou atrakciou je hrad Beckov, ktorý sa týči na vápencovom bradle nad obcou. Je významnou historickou pamiatkou a je považovaný za jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Jeho pôvod sa datuje do 13. storočia a ponúka fascinujúci pohľad na stredovekú architektúru a panorámu okolia.

Okrem hradu Beckov je v obci aj kostol svätého Jána Krstiteľa, ktorý je barokovou pamiatkou so zaujímavou architektúrou. Pri kostole sa nachádza aj kláštor premonštrátskeho rádu, ktorý je dôležitou súčasťou miestnej histórie.

V obci Beckov sa organizujú rôzne podujatia a festivaly, ktoré pritahujú návštevníkov. Medzi najznámejšie patrí Beckovský hradný kalendár, ktorý je každoročne plný rytierskych turnajov, histórických prezentácií a kultúrnych podujatí.

Dedina Beckov

► Dobré reštaurácie

Na dobré jedlo či pitie môžete zájsť do týchto vychýrených podnikov: 

 • Hotel pod Hradom, kde si vychutnáte jedlá z čerstvých miestnych surovín
 • Vinotéka Karpatská Perla vás zas pohostí najlepším slovenským vínom
 • Pivnica u Ludvíka je zas tradičnou slovenskou pivnicou, ktorú by ste nemali vynechať
 • príjemná kaviareň s jednoduchým občerstvením je zas Café Knajpa 

MyProtein súťaž

► Filmy

Kamaráti Xaver a Yveta pátrali aj potom, aké filmy sa na tomto hrade natáčali. Iste, keďže je to zrúcanina, veľa ich nebolo. Webové portály však napovedali, ktoré to boli. Informácia, že sa na Beckovskom hrade natáčal aj film Largo Winch II prekvapila najmä Yvetu. Okrem iného je Beckov známy aj tým, že sa tu natáčal známy film od Juraja Jakubiska, Bathory. Pri Jakubiskovi ostaneme, ten tu totiž načátal aj film Radúza a Mahulenu

3. Čachtice 

Čachtický hrad

Obec Čachtice je miestom bohatým na históriu a legendy. Je obľúbeným cieľom turistov, ktorí sa zaujímajú o históriu, architektúru a kultúru. Navštívenie hradu Čachtice a objavovanie jeho temnej histórie je nezabudnuteľným zážitkom pre tých, ktorí majú záujem o súčasnú i minulú históriu Slovenska.

Je to teda ako miesto stvorené pre našich dvoch cestovateľov. Miestny hrad, ktorý sa týči na kopci nad dedinou, je známy najmä vďaka tomu, že ho kedysi vlastnil rod Bathoryovcov, ktorý sa preslávil najmä vďaka Alžbete Bathory, prezývanej aj Krvavá grófka. Vedeli ste o tom, že kvôli svojim vraždeným činom, počas ktorých umučila k smrti až 650 obetí, sa zapísala do Guinessovej knihy rekordov, ako najväčšia masová vrahyňa? 

Hrad je teda miesto, ktoré by ste v obci nemali vynechať. Okrem toho sa tu nachádza aj Kostol svätého Michala Archanjela, ktorý vás zaujme svojou architektúrou. 

Dedina Čachtice

► Dobré reštaurácie 

Aj v tejto obci a jej okolí sa dá nájsť niekoľko zaujímavých a dobrých miest, kde sa môžete posilniť pred ďalšou cestou: 

 • jedinečnú atmosféru v historickom prostredí zažijete v Kúrii Čachtice 
 • v blízkosti hradu sa nachádza aj reštaurácia Pod lipami 
 • vo vedľajšej obci Dolná Súča zas nájdete reštauráciu Pivnica na kopci 

Alžbeta Bathory

► Filmy 

Keďže Čachtice sú známe práve vďaka (alebo žiaľ) Krvavej grófke, Jakubiskova Bathory sa natáčala aj v týchto priestoroch, aj keď hrad už je viac ruinou. Hrad sa objavil aj vo filmoch Tajomný hrad v Karpatoch a v známom americkom filme, Dračie srdce. 

4. Bojnice

Bojnický zámok

Xaverova a Yvetina cesta po zaujímavých miestach ešte stále nekončí. Tento výlet je menej o turistike, ale viac o spoznávaní historických miest. Ďalšou zastávkou je totiž mesto Bojnice, ktoré je známe vďaka svojmu zámku. 

Ten bol pôvodne postavený ako drevený hrádok, vďaka niekoľkým revolučným prestavbám sa z neho však stal zámok, ktorý dnes láka tisícky návštevníkov ročne a Bojnický zámok tak patrí k najkrajším a nanajvštevovanejším pamiatkam na Slovensku. Xaver sa preto čudoval, že tu Yveta ešte nikdy nebola. Neváhal preto ani minútu a vydali sa na cestu. 

Bojnice sú okrem hradu známe aj svojou ZOO, ktorá je jednou z najstarších, aké sa v našej republike nachádzajú. Dokonca s približne 42 hektármi je aj jednou z najväčších. V súčasnosti v nej našlo domov približne 350 živočíchov. 

Mesto Bojnice

► Dobré reštaurácie 

Na dobré jedlo môžete zájsť aj sem: 

 • v historickom hoteli Belassi sa nachádza reštaurácia, ktorá ponúka nielen tradičnú slovenskú kuchyňu 
 • tradičným slovenským podnikom je napríklad aj Koliba u dobrého pastiera 
 • v centre Bojníc zas nájdete Pivnicu Koliba, ktorá je známa svojou špecializáciou na grilované jedlá

► Čo robiť ak prší 

V prípade, že vás zastihne dážď, nemusíte zúfať. Bojnický zámok sa dá navštíviť za každého počasia. Okrem neho však môžete navštíviť aj Múzeum praveku. Ak by ste mali histórie dosť, zájdite si na Escape Room alebo Únikové hry Mysterium. 

Ubytovanie v Trenčianskom kraji

► Filmy

Asi najznámejším filmovým počinom, ktorý sa v priestoroch bojnického zámku natáčal, je taliansky seriál, ktorý sme v detstve zbožňovali snáď všetci. Áno, Fantagíro sa natáčala aj tu u nás, na Slovensku! Okrem toho sa tu odohrával aj príbeh Šialene smutnej princeznej a jeho priestory ukrývali aj Johankino tajomstvo. 

5. Okolie

Trenčiansky kraj

Trenčiansky kraj je bohatý na kultúru, prírodu i históriu. Xaverovi sa tu veľmi zapáčilo a rád by tu ostal oveľa dlhšie, ale keďže s Yvetou sa musia presunúť za ďalším programom, rozhodol sa s vami podeliť so svojím zoznamom miest, ktoré podľa neho stoja za návštevu. 

 • Múzeum M. R. Štefánika v jeho rodnej obci, v Košariskách 
 • Sklársky skanzen Sklený sen vo Valaskej Belej 
 • V Brodzanoch zas môžete navštíviť zrúcaninu Letohrádku Babylon 
 • Ak by ste mali hradov málo, zaujať by vás mohla aj zrúcanina hradu Lednice
 • Vynechať by ste rozhodne nemali Štefánikovu mohylu na Bradle 
 • Vyšľapať si to môžete aj na Oselný vrch

Trenčiansky kraj

► Filmy

Nielen Trenčín a okolité hrady lákali filmárov. Príroda ich tiež zaujala. V niekoľkých snímkach môžete zazrieť aj Strážovské vrchy, ktoré sa tiež nachádzajú na Xaverovom zozname. Tie síce ležia na hranici Žilinského a Trenčianskeho kraja, ale Xaver sa rozhodol, že ich zaradí sem. Zo známych filmov, ktoré sa v tomto kraji natáčali spomenieme ešte aj Slnko v sieti či kultovú Perimbabu.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.