5 filmových lokalít Českého lesa a Plzeňska

14. 8. 2023 Gabča
Plzeňsko

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Naši cestovatelia Xaver a Yveta vo výletoch nekončia, práve naopak. Ako ďalšiu destináciu si vybrali východné Slovensko, o ktorom sa síce hovorí, že tam nič nie je, ale Xaver vás presvedčí o opaku.

Yveta s Xaverom pokračujú vo svojom československom dobrodružstve. Tentoraz si s nimi vychutnáte putovanie po Plzeňsku a Českom lese. Xaver mal totiž vždy slabosť pre lahodný zlatistý mok, ktorým je mesto Plzeň preslávené. Aj Yveta si tu prišla na svoje, zamilovala si plzenské historické centrum a uličky ako vystrihnuté zo stredoveku.

Ubytovanie Booking

Spoločne potom navštívili CHKO Český les, kde sa spolu s nimi pokocháte krásnou a malebnou prírodou, ktorá túto oblasť robí atraktívnym miestom na natáčanie filmov a seriálov. Poďte sa teraz pozrieť na jednotlivé miesta podrobnejšie.

1. Plzeň

Plzeňské námestie

Tu naši cestovatelia začali svoju cestu. Rekreačné vyžitie je v hlavnom meste kultúry bohaté. Aby si Yveta s Xaverom vychutnali návštevu Plzne ako sa patrí, navštívili ako prvý tunajší pivovar Pilsner Urquell. Inšpirujúca prehliadka pivovaru bola zakončená ochutnávkou zlatého moku. Nič neosvieži turistu po náročnej ceste lepšie ako vychladená dvanástka. Lahodné plzenské pivo je známe po celom svete. Inštinkt našim cestovateľom velil, že by sa po degustácii mali prejsť historickým centrom mesta. Najvyššia kostolná veža v Čechách, ktorá zdobí katedrálu sv. Bartolomeja zaujala Yvetu na prvý pohľad. Energicky vystúpila po schodoch na vrchol veže a vyhotovila pár úchvatných snímok svojim novým foťákom.

Miestnymi celebritami, ktoré nie sú tak úplne z mäsa a kostí sú Spejbl a Hurvínek. Plzeň je rodiskom týchto dvoch bábok a ich autor Josef Skupa tu založil aj Divadlo Spejbla a Hurvínka. Yveta s Xaverom na zosnulého duchovného otca známych bábok zaspomínali pri pomníčku v plzenských Šafárikových sadoch.

Za návštevu stojí aj plzenská ZOO, Západočeské múzeum alebo Múzeum bábok.

Mapa Plzne

Dobré reštaurácie 

 • Reštaurácia Purkmist - Táto reštaurácia sa nachádza v areáli Pivovaru Pilsner Urquell a ponúka široký výber českých jedál a pív.
 • Reštaurácia U Salzmannů - Tradičná česká reštaurácia so špecializáciou na regionálnu kuchyňu a domácu atmosféru.
 • Na Parkáne - Reštaurácia s modernou kuchyňou a výhľadom na historické námestie Republiky.
 • Pizza Mozarella - Reštaurácia s výberom chutných talianskych pizz.
 • Šenk Na Parkáne - Ďalšia reštaurácia v centre mesta s tradičnou českou kuchyňou.
 • Šatlava Pilsen - Reštaurácia s historickým prostredím, ktorá ponúka tradičné pokrmy.

Lacné hotely v Plzni

Čo robiť, ak prší

 • Stredoveké plzenské podzemie je miestom, kde sa môžete skryť pred dažďom. Vydajte sa do tajomnej spleti chodieb, pivníc a studní priamo pod historické jadro mesta.
 • Veľká synagóga v Plzni je piatou najväčšou stavbou svojho druhu na svete. Táto najväčšia česká synagóga pojme až  2500 osôb a bola postavená v pseudorománskom slohu s maurskými prvkami.
 • Haly bývalej plzenskej Škodovky môže preskúmať nejeden zvedavý návštevník. Vnútri nájdete Techmania Science Center s radom interaktívnych exponátov.

Diskopríbeh

Filmy

Tiež fandíte starým českým filmom? Plzenské námestie poslúžilo ako javisko známej scéne z Discopríbehu, kedy Rudolf Hrušínsky pobehuje po námestí úplne nahý. Filmovými kulisami sa stala aj plzenská Škodovka. Nakrúcal sa tu český film Vítr v kapse, kde dvaja priatelia po maturite nastupujú ako pracovníci do strojárskeho závodu. Pokiaľ zavítate na plzenskú vlakovú stanicu, môžete zaspomínať na ďalšie filmy, ktoré sa tu natáčali. Za zmienku stojí napríklad Návrat idiota alebo Expres z Norimbergu.

Plzeň zbadáte aj v ďalších českých filmoch ako napríklad Ženy v pokušení, Musíme si pomáhať alebo Kolja. 

2. Zámky Zelená hora, Žinkovy a Kozel 

Zámky v Plzeňsku

V okolí Plzne sa nachádza niekoľko zámkov "ako z rozprávky", ktorých interiér aj exteriér režisérov priamo láka pre svoju historickú atmosféru. Xaver s Yvetou milujú české komédie, preto bol ich ďalšou zastávkou zámok Zelená hora v Nepomuku. Pôvodne išlo o hrad, ktorý bol neskôr prestavaný na zámok. Sú s ním spojené mená niekoľkých významných rodov. Od Švamberkov cez Šternberkovcov a Martinice až po Colloredo-Mansfeldy a Auerspergy. Natáčala sa tu česká komédia Čierni baróni.

Ďalšou pamiatkou, na ktorú naša dvojica zavítala je zámok Žinkovy. Predtým tu stál vodný hrad, ktorý bol v 17. storočí prestavaný na barokový zámok. Zámok pôsobí veľmi romanticky a je ojedinelý tým, že vyzerá z každej strany inak. Skoro by sa zdalo, že sa jedná o rôzne budovy, a predsa tvoria jednotlivé časti jeden harmonický celok.

Do tretice všetkého dobrého sa Xaver s Yvetou rozhodli preskúmať klasicistický poľovnícky zámok Kozel.

Dobré reštaurácie 

 • Krčma na Zelenej hore v Konírně poteší žalúdok nejedného cestovateľa.
 • V zámockej reštaurácii a kaviarni Žinkovy si môžete vychutnať nielen zvieracie a rybie špeciality, klasické české jedlá a domáce múčniky, ale aj prekrásne prostredie anglického parku a výhľad na rybník Labuť.
 • Pivovarský dvor Plzeň - Purkmistr sa nachádza v blízkosti zámku Kozel, okrem výborného jedla točí aj vlastné pivo Purkmistr. Medené pivovarské varne umiestnené v zadnej časti reštaurácie vytvárajú dokonalú atmosféru pre milovníkov dobrého piva i jedla.

Mapa zámkov v Plzeňskom kraji

Čo robiť, ak prší

 • Ak sa chcete na zámku Zelená hora schovať pred dažďom môžete okrem komentovanej prehliadky zámku zvoliť aj návštevu múzea v Nepomuku. Tu sa nachádzajú dve expozície: Zelená hora a Čierni baróni, ktoré návštevníkom umožnia zistiť viac o histórii tunajšej pamiatky, ale aj o údajnom pôsobení PTP práporov „politicky nespoľahlivých“ vojakov.
 • Obec Žinkovy sa nachádza 6 km od Nepomuka, interiér zámku je dnes bohužiaľ verejnosti neprístupný, ale daždivé dni môžete prečkať v neďalekom Nepomuku.
 • Lesný zámok Kozel bol postavený len kúsok od mesta Plzeň a môžete si tu vybrať z dvoch prehliadkových okruhov: Zámok či Jazdiareň.

Súťaž HappySkin

Filmy

Na zámku Zelená hora pri Nepomuku sa natáčala známa česká komédia Čierni baróni. Filmári toto miesto nezvolili náhodou, slúžilo totiž ako sídlo pomocného technického práporu. Vďaka tomu, že je armáda zo zámku dávno preč sa postupne znova obnovuje jeho vtedajšie kúzlo.


Yveta s Xaverom zvonku obdivovali aj filmové kulisy vojnového filmu Der Lebensborn/Prameň života, ktorého prevažná časť sa natáčal na zámku Žinkovy. Pamiatka si vo filme zahrala rolu sanatória, ktoré slúži ako miesto na splodenie a rodenie rasovo dokonalých detí.


Jedáleň loveckého klasicistického zámku Kozel bola Yvete povedomá vďaka filmu Hry lásky šálivé. Táto historická pamiatka sa tiež objavila v jednej epizóde seriálu Cirkus Humberto Ponuka k sobášu, stvárnila tu sídlo grófa Palačiča.

3. Hrad Rabí

Hrad Rabí

Ďalším bodom na programe našej cestovateľskej dvojice je najrozľahlejšia zrúcanina hradu v Čechách. Hrad Rabí zaujal Yvetu pre svoje rozprávkové kúzlo. Aj preto sa stal obľúbenou kulisou filmárov. Táto gotická pamiatka sa týči nad riekou Otavou a je zasadená do malebnej pošumavskej krajiny. Zrúcanine dominuje mohutná obytná veža (donjon), z ktorej mali Xaver s Yvetou celý Prácheňský kraj ako na dlani. Toto miesto v sebe poskytuje aj tajomno, tunajšie hlboké pivnice pôsobia až mysticky.

Dobré reštaurácie 

 • Krčmička u Štefana sa preslávila hlavne vďaka programu "Áno, šéfe!" a jedná sa vraj o najlepší podnik z celej show. Táto vidiecka krčmička poteší váš maškrtný jazýček hlavne vďaka domácim hovädzím steakom. Autom z hradu Rabí si zájdete cca 20 minút, ale tá cesta naozaj stojí za to.
 • Priamo pod hradnou zrúcaninou leží štýlový hostinec Vystrelený Vočko, kde si pochutnáte na tradičnej českej kuchyni.

Rabí

Čo robiť, ak prší 

Pred dažďom sa môžete schovať na jednej z komentovaných prehliadok hradu Rabí (okruh Palác alebo okruh Veža). Občas sa tu konajú aj mimoriadne špeciálne prehliadky. Vstupenky si môžete zakúpiť online, na čo Yveta našťastie vopred myslela, pretože je nutné si ich obstarať do dvoch hodín pred prehliadkou.
V letnej sezóne môžete navštíviť aj výstavu v hradnej Koniarni. Až do 1. októbra 2023 je tu expozícia Moja Šumava alebo Šumava objektívom 53 fotografov.

Filmy

Táto pamiatka zaujala nielen slovenských, ale aj hollywoodskych režisérov. Môžete ju vidieť v českých filmoch ako napríklad Súdny deň, Údolie divokých včiel, Radúz a Mahulena, Traja chlapi na cestách, Sirius, Božská Ema, Kúzelné galoše, O zábudlivom černokňažníkovi, Biednici, Jabloňová panna alebo Rok diabla. Zrúcanina poslúžila ako kulisa aj zahraničným snímkam Posledný rytier a Smrtonosná pasca 3.

4. Kláštor Chotěšov

Chotěšov

Yveta vždy chcela navštíviť ženský kláštor Chotěšov, ktorý založil blahoslavený Hroznata v 13. storočí. Toto miesto sa stalo sídlom premonštrátok. Táto pamiatka majestátne sa týčiaca nad riekou Radbuzou očarila aj Xavera. Dnešnú podobu kláštor získal v období vrcholného baroka. Budova potom slúžila ako penzionát na výchovu dievčat z privilegovaných rodín. V dnešnej dobe sa v areáli pamiatky konajú výstavy a kultúrne podujatia.

Dobré reštaurácie 

Na Rohu je krčmička s vonkajšou terasou, kde môžete uhasiť smäd 5 rôznymi druhmi pív, vychutnať si dobrú pizzu a v lete sa schladiť čapovanou zmrzlinou.

Chotěšov

Čo robiť, ak prší 

Určite by ste nemali vynechať prehliadku kláštora. Za prehliadku stojí múzeum, kde sa dozviete viac informácií o histórii areálu. Kláštor sa nachádza kúsok od Plzne, takže za daždivého popoludnia si môžete zájsť do kina, kaviarne alebo preskúmavať plzenské podzemie.

Filmy

Táto historická budova mala pár svojich slávnych chvíľok v niekoľkých filmoch. Uvidíte ju napríklad v snímkach Žert, Dobrodružstvo kriminalistiky (diel Stopa, diel Jed), 3 sezóny v pekle a Anjelská tvár.

5. Český les

Český les

Český les tvorí pohraničné pohorie od domažlickej časti Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračovaním Šumavy. Na území Českého lesa bola v roku 2005 zriadená CHKO Český les, ďalej je tu niekoľko menších chránených území.

Krajina Českého lesa sa svojim rázom veľmi podobá Šumave, je však v priemere o 300-500 m nižšia. Najvyšším vrcholom je Čerchov (1 042 m nm), na vrchole ktorého sa nachádza Kurzova rozhľadňa, pomenovaná po Dr. Vilému Kurzovi, jednom za zakladateľov Klubu českých turistov.

Dobré reštaurácie

 • Penzión a reštaurácia Pleš sa nachádza na náhornej planine v nadmorskej výške 730 metrov, asi 1,5 km od hranice s Nemeckom. Pizzu, čerstvé pstruhy, bravčové kolená, steaky… atď. Tunajší kuchári pripravujú pokrmy aj vo vonkajšej peci a na lávovom kameni.
 • Reštaurácia Hvozd v Rezorte Český les ponúka české aj zahraničné špeciality z lokálnych surovín. Interiér reštaurácie je novo zariadený, ale môžete si posedieť aj vonku pod holým nebom.

Český les

Čo robiť, ak prší 

 • Doprajte si relax vo wellnesse. Rekreačné stredisko Rybník má vo svojej ponuke pobyt s privátnym wellnessom a masážou, ale môžete si tu zahrať aj napríklad bowling.
 • Nechajte sa rozmaznávať liečebnými procedúrami vo vyhlásených Konstantinových kúpeľoch alebo navštívte banícke mesto Striebro na Mži (múzeum, Dekanský kostol Všetkých svätých, radnica zo 16. storočia).

Filmy

Krásna príroda Českého lesa nalákala nejedného filmára. Natáčali sa tu filmy ako Český Honza, Vlak detstva a nádeje alebo Anjel Exit. Niektoré scény známej českej komédie Muži v nádeji sa odohrávajú v prírodnom prostredí CHKO Český les.

Gabča

Autor Gabča

Gabča je cestovateľka telom aj dušou. Keď práve neskúma odľahlé končiny, tak hľadá akciové letenky a plánuje, kam sa vydá nabudúce. Už má niečo málo nacestované a jej najväčšou srdcovkou je milované Grécko. Rada sa s vami podelí o cestovateľské tipy a triky, ktoré by sa vám na dovolenke mohli hodiť. καλό ταξίδι