Paríž - najromantickejšie mesto Európy

Paríž má atmosféru, ktorá spája históriu, moderný svet a bolo by hriechom byť v meste zamilovaných sám.

15. 4. 2022 Karin

Milý Zápisníček,

jedným z mojich prvých dosiahnutých cestovateľských cieľov v ére môjho dospelého života, bol Paríž. Bola som po prvom ročníku na vysokej škole a svet sa mi len otváral. Letenky z Bratislavy do Paríža stáli pár eur a ta sa plánovanie mohlo začať. Parížsky sen sa pomaly stával skutočnosťou.

 

Dominanty mesta

Prvou povinnou zastávkou a dominantou Paríža je, ako inak, Eiffelova veža. Krásne fotky a perfektný výhľad na ňu je z miesta, ktoré sa nazýva Trocadero. Je to vyhliadka na opačnej strane rieky Seina ako je samotná veža a so západom slnka je toto miesto čarovné. Hore na vežu sme sa vyviezli výťahom, užili si ďaleko siahajúci výhľad a cestu dole sme zvolili po schodoch. Lístky sme mali na konkrétny čas, takže sme sa vyhli dlhým radom ľudí. Okolo Eiffelovky je krásny park, kde piknikuje snáď každý turista a po zotmení sme odtiaľto sledovali vežu, ktorá sa rozsvietila a ukázala nám svetelnú show.

 

Na druhý deň sme sa vydali za kultúrou. Prvou zastávkou bol parížsky Víťazný oblúk Arc de Triomphe, ktorý bol otvorený a dokončený už v roku 1836 a na výšku má 50 metrov. Až neskôr som zistila, že nie je v Paríži jediný a už vôbec nie je jediný svojho druhu na svete. Len kúsok od múzea Louvre sa nachádza ďalší Víťazný oblúk s názvom Arc de Triomphe du Carrousel. Hneď pri ňom sa nachádza krásny park so záhradou a fontánou Jardin des Tuileries. Atmosféra vôbec nepripomína veľkomesto.

Potom už naše kroky smerovali k sklenenej ikonickej stavbe, a tou je práve pyramída nad múzeom Louvre. Táto pyramída má svoje čaro a svojou netradičnosťou dopĺňa iskru múzea Louvre. Zrejme jediným dôvodom, pre aký chodí väčšina turistov, ktorí nerozumejú umeniu maľby (rovnako asi ako aj ja, bohužiaľ) do Louvre na prehliadku, je slávna Mona Lisa. Tá bola namaľovaná ešte slávnejším talianskym maliarom Leonardom da Vinci olejovými farbami. Aké len prekvapenie to bolo, keď sme prišli na miesto jej vystavenia a zistili, že zábrana je od samotného obrazu vzdialená asi 10 metrov a pri nej obrovský dav ľudí. Nič iné nie je vidno len fotoaparáty a telefóny nad hlavami. S mojou neskutočnou výškou som nevidela takmer nič. Obraz má 77 x 53 centimetrov, takže z tej diaľky som videla naozaj málo. Avšak, môžem hrdo prehlásiť, že Monu Lisu som videla!

 

Montmartre a jeho kúzlo

Montmartre je jedna z mestských častí Paríža, ktorá je turistickým lákadlom hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je svetoznámy kabaret, kde sa však počas show nemôže fotiť ani nahrávať. Hudba, tanec, alkohol. Bohužiaľ, počas našej návštevy sme na predstavenie nešli. Možno niekedy nabudúce.

Prechádzka na Montmartre mi vybila dych na niekoľko dlhých minút, pretože hore vedú poriadne strmé schody. Montmartre znamená Hora mučeníkov a dominantou tejto mestskej časti je aj veľkolepá bazilika Sacre-Coeur, čo je Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca. To je zrejme druhým veľkým cieľov turistov v tejto mestskej časti. Bazilika bola dokončená v roku 1914, je možné sa tu zúčastniť aj pravidelných bohoslužieb. Mimo omší je interiér otvorený a sprístupnený zadarmo a bez predchádzajúcej rezervácie. Maľby, dekorácie, mozaiky, to všetko dýchalo inou atmosférou a práve tam som bola sama so sebou a okolitý svet na chvíľu neexistoval. Za mňa určite must-see v Paríži!

 

Za okrajom mesta

V Paríži sme videli, čo sme vidieť chceli, tak sme sa na pár hodín jeden deň presunuli za okraj mesta. Kam inam, keď nie do mestečka Versailles a priamo do Versaillského zámku a jeho záhrad? Palác pochádza z 18. storočia a pred prehliadkou je nutné mať rezervované lístky. V interiéri sú vystavené rôzne exhibície, ktoré sa v určitých intervaloch obmieňajú. 

Park pri zámku je rozsiahly a záhrady sú ohraničené práve palácom a pompéznymi fontánami. Celý areál je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavosťou je, že v celom parku je 55 fontán!

 

Do sveta Disney

Po návšteve kultúrnych, historických či moderných miest v Paríži som mala na zozname ešte jedno miesto. Obrovský sen, no nenazvala by som ho len detským, som si splnila pri návšteve francúzskeho Disney Parku. Aj vo veku 20 rokov som si toto miesto vtedy užila, všade boli rozprávkové postavy, niektoré atrakcie mi síce obrátili žalúdok hore nohami, no zážitok to bol nádherný. A ten slávny Disney zámok, ten mi vyrazil dych! Aspoň na deň som sa cítila ako princezná z rozprávok.

Tak dovidenia, Paríž, au revoir!

 

PS: návšteva Paríža bola pre mňa nezabudnuteľná. Tento rok sa však chystáme do severného Francúzska a pôjdeme po stopách svetových vojen. O tom ti poviem zase nabudúce, snáď mi môj pán šofér a vedúci zájazdu dovolí sa na jeden deň do hlavného mesta Francúzska zase pozrieť.

PS 2: nie, nezabudla som na slávnu a svetoznámu ulicu Champs-Élysées! Avšak, asi je okolo tohoto miesta väčší boom, ako si v skutočnosti zaslúži. Ulica plná butikov, obchodov, reštaurácií a pekární. Na jednu prechádzku dobrá!

 

Karin

Autor Karin

Karina pochádza zo stredného Slovenska z Vrútok, ale asi ako polovica jej generácie žije v Prahe. Číta, píše a momentálne sa snaží balansovať medzi životom matky a ženy. Dovolenky v rezortoch nie sú nič pre ňu a je rada, že jej druhá polovička nie je z cukru a dobrodružstvá po svete zažívajú spoločne. Nuž a dcéra sa dobrodružnej povahe maminky musí prispôsobiť.