Kykladské ostrovy - modrobiely raj II.

10. 4. 2024

Milý Zápisníček, 

naposledy sme sa spoločne vydali spoznávať Kykladské ostrovy – konkrétne Andros a Mykonos. Na ostrovoch dnes ešte zostaneme a ako som sľúbila v prvej časti, povieme si, čo našich Cestovateľov čakalo na Syrose, Naxose a Parose :).

Kykladské ostrovy

Syros

Syros je akýmsi „hlavným ostrovom“ súostrovia Kyklady, ale turisticky je stále nepoľúbený. Hoci návštevníkov už počas priplávania na ostrov privítajú pestrofarebné domčeky a typická talianska architektúra, je medzi nich sem tam vsadený aj tradičný grécky modrobiely kostolík s kopulovitou strechou.

Prvý deň naši cestovatelia strávili prieskumom hlavného mesta Syrosu a potom sa presunuli do pokojnejšieho letoviska Kini. Tu si našli krásny, umelecky zariadený apartmán kúsok od pláže Kini. A práve na tomto mieste moja kamarátka zažila najkrajšie chvíle celej dovolenky.

Syros

Rozhodla sa spoločne s rodinou vydať na prechádzku po cestičke, ktorá sa vinula okolo kopcov pozdĺž pobrežia a končila na blízkej Delfini Beach. Táto piesočná pláž vyniká výborným servisom z miestneho plážového baru spolu s lehátkami za pár eur a v neposlednom rade veľkolepými kopcami, ktoré objímajú celú pláž dookola.

Pre tých, ktorí vyhľadávajú pokoj, pravú južanskú atmosféru pri mori a nízke ceny k tomu, je tento kúsok raja tým ideálnym miestom na preskúmanie :). Z ostrova Syros sa našim Cestovateľom po pár nociach pochopiteľne vôbec nechcelo preč, ale nakoniec ich premohla túžba po dobrodružstve a nutkaní spoznať aj ďalšie ostrovy.

Naxos

Naxos

Ďalším ostrovom, ktorý sa cestovatelia rozhodli preskúmať, bol Paros, turistov tiež príliš neprebádaný. Pretože im ale zo Syrosu do Parosu nešiel žiadny trajekt v potrebnú hodinu, rozhodli sa stráviť 1 noc na susednom Naxose.

Táto zastávka im nakoniec celý výlet ešte viac spestrila :). Vykúpali sa tu v mori, navštívili mestskú pláž a preskúmali malebné biele uličky hlavného mesta Chora, z ktorého história priamo srší. Počas dňa tu narazíš maximálne na jednu manželskú dvojicu turistov, ktorá sa prepletá uličkami rovnako náhodne ako Ty.

Paros

Miesto, ktoré toto kykladské dobrodružstvo teda dokonale zakončí, je už spomínaný ostrov západne od Naxosu, Paros. Hlavným mestom slnečného Parosu je Parikia, ktoré pokračovalo v tradícii modrobielych domčekov a kostolíkov s azúrovou strechou. Ideálne miesto na túlanie sa uličkami. Neďaleko odtiaľto sa nachádza Naoussa, o niečo turistickejšia ako Parikia alebo hlavné mesto Naxosu - Chora, a práve tu sa nachádzalo posledné ubytovanie našich Cestovateľov.

Paros

Bývalá rybárska dedina Naoussa sa rozrástla o veľké množstvo taverien, obchodíkov a všemožných druhov ubytovania. Opäť sa tu môžeme stretnúť s typickými znakmi, akými je modrobiela kykladská architektúra, taverničky a v kontraste k tomu každú druhú ulicu zdobili bankomaty (ATM) a obchody zamerané na turistov.

Čas strávený na Parose si naši cestovatelia užili zase trochu inak. Veselé večery v tavernách a posledné slnečné dni na neďalekej kamenitopiesočnatej pláži Kolymbithres, kam bolo možné sa z Naoussy dostať dlhšou prechádzkou, autobusom alebo loďou – tzv. taxi boat.

Paros

P. S.: Grécky ostrov Paros sa preslávil ťažbou mramoru, ktorý sa odtiaľto vyvážal do celého Grécka. Parský mramor je biely, čiastočne priesvitný a má vhodnú štruktúru zŕn. Vďaka tomu bol využívaný pri tvorbe rôznych architektonických prvkov, ale obľúbený bol aj medzi slávnymi sochármi v Aténach.