Kykladské ostrovy - modrobiely raj

10. 4. 2024

Milý Zápisníček, 

moja kamarátka mi nedávno natoľko nadšene rozprávala o svojej poslednej dovolenke, že si nemôžem dovoliť sa s tebou o jej zážitky nepodeliť. Destináciou je preslnené Grécko, ktoré si zamilovala už pri prvej návšteve tejto čarovnej krajiny plnej prívetivých ľudí. Na dovolenku sa vydala so svojou rodinou - pre zjednodušenie im všetkým budeme hovoriť Cestovatelia :).

Kykladské ostrovy

Už pri niekdajšej návšteve mesta Lindos, umiestnenom na ostrove Rhodos, si naši cestovatelia našli zaľúbenie v typickej gréckej architektúre, ktorá sa vyznačuje bielymi hranatými domčekmi s modrými prvkami. Preto sa rozhodli navštíviť grécke súostrovie Kyklady, ktoré je modrobielymi domčekmi a kostolíkmi povestné.

Kúpili si najlacnejšiu letenku, ktorú je možné do Grécka zohnať, a to z Viedne do Atén. Do Viedne sa dá pohodlne dôjsť autom, vlakom alebo diaľkovým autobusom. V prípade, že by si išiel autom, je dobré si ho nechať vo Viedni neďaleko letiska, nie priamo na letisku. Let trval približne 2 hodiny a do Atén dorazili neskoro večer.

Kykladské ostrovy

V hlavnom meste Grécka strávili jednu noc a potom ich ochotný majiteľ ubytovania zaviezol do prístavu Rafina, ktorý sa nachádza asi 20 minút jazdy autom od Atén. Hlavným cieľom našich cestovateľov bol však ostrov Andros, kam plávajú trajekty z Rafiny cca 2 hodiny.

Andros

Všetky spoje trajektov nájdeš na internete a časy aj ceny sú do bodky presné. Andros našich Cestovateľov privítal malým roztomilým prístavom. Hneď pri prístave nasadli do autobusu, ktorý ich odviezol do letoviska Batsi. Batsi sa pýši najkrajšou plážou na Androse so zlatým pieskom. Ubytovanie si našli kúsok od mora, a pretože bol ešte len začiatok júna, bolo aj relatívne lacné.

Na Andros si navyše jazdia oddýchnuť prevažne miestni, takže ceny sú tu nižšie ako napríklad na takom Santorini. Počas svojho pobytu na ostrove preskúmali všetky priľahlé plážičky a niektoré z nich mali dokonca sami pre seba. Keď sa vraj vydáš na dlhšiu prechádzku pozdĺž pobrežia, narazíš na útulnú taverničku, kde Ti naservírujú výborné čerstvé ryby za polovičnú cenu, než by to bolo v letovisku.

Andros

Mykonos

Po pár dňoch, keď si naši cestovatelia do sýtosti užili všetko, čo druhý najväčší ostrov Kyklád ponúka, zamierili opäť do prístavu. Ďalšie dni sa rozhodli prežiť na ostrove Mykonos, ktorý patrí medzi drahšie a známejšie destinácie Grécka.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že na Mykonos jazdia len celebrity a majetnejší cestovatelia, pokiaľ sa sem však vypravíš ešte pred začiatkom sezóny, ceny sú prijateľné aj pre nás „smrteľníkov“ :). Naskytuje sa tu úžasný pohľad na kolesá slávnych veterných mlynov, ktoré sú roztáčané všadeprítomným vetrom. Mlyny tu ale zďaleka nie sú jedinou turistickou atrakciou.

Uličky Mykonosu sú naozaj kúzelné, všetko vyzerá, ako by bolo práve čerstvo natreté bielou farbou a tunajšiu atmosféru dokresľujú oleandre vo všetkých odtieňoch ružovej. Cez deň tu v tomto období vraj nebýva ani noha, a tak je možné si tú krásu nafotiť bez davov cestovateľov prúdiacich mestom. Všetko tu ožíva až po zotmení, kedy sa uličkami rozoznieva hlasná hudba aj neutíchajúci smiech až do skorých ranných hodín. Mykonos predsa len splnil svoju povesť „party ostrova“.

Mykonos

Priamo v centre veľa pekných pláží nenájdeš, treba si k nim dôjsť kúsok autobusom. Na cestu je možné sa vydať aj pešo, ale ten, kto sa príliš nevyžíva v adrenalíne, ktorý nastupuje v okamihu cupitania po okraji rušnej cesty, si prechádzku na pláž príliš neužije. Lehátka na pláži boli drahšie ako všade inde na Kykladách, ale vstup do vody bol pozvoľný a okolie veľmi pekné. Po víkendovom pobyte na Mykonose sa Cestovatelia presunuli trajektom na blízky Syros.

Pokračovanie nabudúce …

P. S.: Čo našich Cestovateľov na Syrose čakalo? A čím bol Syros odlišný od ostatných kykladských ostrovov? To sa dozvieš v budúcom cestovateľskom článku :). Zaujímajú ťa názvy ostrovov, na ktoré sa môžeš tešiť?
• Syros
• Naxos
• Paros

Kykladské ostrovy

Hlavný dobrodruh: Gabriela Belúchová