Kanárske a Baleárske ostrovy: 10 perál Španielska

8. 8. 2022
Kanárske a Baleárske ostrovy: 10 perál Španielska

Chcete si tento rok v lete či na jeseň užiť prírodu, pláže, očarujúce mestečká či pamiatky? Vydajte sa spoznávať španielske ostrovné perly v severnom Atlantiku a Stredozemnom mori. Tieto ostrovy nie sú o nič menej zaujímavejšie ako pevninské Španielsko.

Kanárske a Baleárske ostrovy sú dve španielske súostrovia, ktoré hoci ležia ďaleko od seba, majú veľa spoločného. Kúzelné pláže, osviežujúca zeleň, palmy, promenády i malebné mestá a dedinky. Každý z ostrovov má však vlastnú kultúru a turistické atrakcie. Kanárske a Baleárske ostrovy sa skladajú z mnohých väčších ostrovov aj menších ostrovčekov. Aký z nich zvoliť, aby ste si dovolenku užili tak, ako to vyhovuje práve vám?

Súťaž už skončila!

► COVID OPATRENIA

Pre Kanárske aj Baleárske ostrovy platia rovnaké pravidlá ako pre pevninské Španielsko.

 • PLF formulár nie je potreba
 • Doklad o bezinfekčnosti nie je potrebný

Pre istotu však sledujte, ako sa situácia vyvíja a kontrolujte prípadné zmeny tu.

► KANÁRSKE OSTROVY

V severnom Atlantiku ležia Kanárske ostrovy pomenované po obľúbenom domácom miláčikovi. Nie, nie je to kanárik. Názov vznikol z latinského slova "canis", čo znamená pes. Podľa legendy strážili toto súostrovie obrovské psy.

Kanárske ostrovy sú ideálnym cieľom tých cestovateľov, ktorí plánujú poznávanie cudzích krajín aj na jeseň. Teploty vhodné na kúpanie tu panujú až do konca novembra.

Kanárske ostrovy sú vhodné aj na podnikanie rôznych výletov, pokiaľ nie ste vyložene oddychovací typ. Relax na pláži si tu však tiež doprajete. Ubytovať sa tu môžete v hoteli s bazénom priamo na pláži, v apartmáne, útulnom penzióne či v lacnom hosteli.

► KANÁRSKA KUCHYŇA

Kanárska kuchyňa nie je príliš odlišná od tej pevninskej. Ostrovná gastronómia je založená na čerstvých rybách a morských plodoch. Pochutnáte si tu na výborných krevetách, kalamároch či chobotniciach.

 • Sancocho canario – dusená nasolená ryba s batátmi, zemiakmi, gofio a omáčkou mojo
 • Cabra – kozie mäso, dostupné hlavne vo vnútrozemí
 • Conejo – králičie mäso z vnútrozemia ostrova
 • Gofio – celozrnná pšeničná či kukuričná múka
 • Conejo el salmorejo – králik v pikatnej paradajkovej omáčke
 • Higo de cactus – kaktusová figa, plod opuncie
 • Rancho canario - silná polievka s mäsom a zeleninou zahustená omáčkou gofio

1. TENERIFE - OSTROV VEČNEJ JARI

Najväčším z Kanárskych ostrovov je Tenerife. Na ostrove stretnete vďaka priaznivému podnebiu mnoho druhov zvierat i rastlín. Naskytne sa vám tu pohľad na rôzne prírodné scenérie. Na jednej strane modré more a plantáže banánov, na strane druhej zasnežené vrcholky hôr. Turisti na ostrov prichádzajú po celý rok. Sezóna vrcholí na Silvestra a v období karnevalu.

Karnevaly tu bývajú naozaj veľkolepé a sú hneď druhé najväčšie na svete po tých brazílskych v Rio de Janeiro. Leto je tu príjemné, nebývajú tu žiadne neznesiteľné horúčavy. Vlastne tu prevláda jarné podnebie, preto sa ostrovu Tenerife hovorí "Ostrov večnej jari".

NAJLEPŠIE PLÁŽE NA TENERIFE

Môžete si vybrať zo 140 pláží, ktoré zaberajú cca 68 km pobrežia. Ostrov sa vďaka svojej vulkanickej povahe pýši unikátnymi plážami s tmavým až čiernym pieskom. Jednou z najobľúbenejších je Playa Jardín s čiernym pieskom v letovisku Puerto de la Cruz.

Ak dávate prednosť žltému saharskému piesku a plážam lemovaným palmami, pridajte si do svojho itinerára aj Playa de Las Teresitas. Nájdete ju na severovýchode Tenerife v letovisku San Andrés.

Cestujete s deťmi a hľadáte kúpanie s pozvoľným vstupom do mora a pokojnú vodu bez vysokých vĺn? Určite sa vám budú páčiť Playa de las Vistas a Playa de los Cristianos. Celú vašu rodinu poteší jemný žltý piesok, pričom pláž je vhodná pre deti, neplavcov a nachádza sa tu aj vstup pre vozíčkarov.

Pokiaľ milujete pokoj a prírodu, bude sa vám najlepšie relaxovať na pláži Playa de la Tejita. Tunajší tmavý piesok vás očarí. Nachádza sa tu aj prírodná rezervácia Montaña Roja so sopečným kráterom. Pokiaľ dávate prednosť skvele vybaveným plážam, kde si okrem prenájmu slnečníkov a lehátok môžete vyskúšať nejaký vodný šport a potom zájsť do baru či reštaurácie, odporúčame zamieriť na pláž Playa de las Américas.

ČO NAVŠTÍVIŤ NA TENERIFE?

Vedeli ste, že na ostrove nájdete najvyššiu horu celého Španielska Pico del Teide? Táto spiaca sopka dosahuje nadmorskú výšku 3 718 m.n.m. a je viditeľná z celého ostrova, hoci sa nachádza vo vnútrozemí. Pokiaľ uprednostňujete aktívnu dovolenku, môžete zdolať vulkán po svojich.

Pokiaľ sa na to necítite, určite využite služby miestnej lanovky, ktorá jazdí až tesne pod vrchol hory. Tú obklopuje národný park, v ktorom nájdete nielen miesta s bohatou vegetáciou, ale aj takmer mesačnú krajinu. Nakrúcali sa tu dokonca scény z filmu Hviezdne vojny.

Nájdete tu aj ďalšie zaujímavé mestá. Mestečko Candelaria je hlavným pútnickým miestom celých Kanárskych ostrovov. V meste La Laguna sa môžete pozrieť na najstaršiu univerzitu ostrova a katedrálu zo 17. storočia patriacu na zoznam UNESCO. Za návštevu stoja aj menšie malebné mestečká Masca a Orotava.

Vždy ste si chceli vyskúšať golf? Tenerife má najviac golfových ihrísk z celého súostrovia a vďaka jarnému podnebiu budete mať pre tento šport priam dokonalé podmienky.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Puerto de la Cruz, Los Gigantes, Puerto Santiago, Playa de las Américas, Los Cristianos, Costa Adeje, Las Caletillas

2. GRAN CANARIA: OSTROV Piesočných Dún

Tretiemu najväčšiemu ostrovu zo súostrovia Kanárskych ostrovov sa hovorí aj "miniatúrny kontinent". Vďaka rozdielnym mikroklímám tu môžete za deň prežiť všetky ročné obdobia. V severnej časti Gran Canaria zažijete iné počasie ako na juhu, východe či západe ostrova.

Západné pobrežie je divoké a nedotknuté. Je vhodné pre skutočných dobrodruhov a obdivovateľov prírody. Tento ostrov je vhodný ako na slnenie sa na jednej z krásnych miestnych pláží, tak na horskú turistiku. Je tiež najbohatší z hľadiska archeologických nálezísk.

NAJLEPŠIE PLÁŽE NA GRAN CANÁRIU

Môžete si vybrať zo 150 pláží, ktoré zaberajú cca 60 km pobrežia. Pokiaľ dávate prednosť väčším plážam so svetlým pieskom, chráneným útesmi, navštívte Playa de las Canteras. Pláž sa nachádza na severe ostrova a jedná sa o surferský raj priamo v hlavnom meste Las Palmas.

Najviac pláží však nájdete na juhu ostrova, more je tu pokojnejšie. Medzi najznámejšie a najdlhšie patrí pláž so zlatohnedým pieskom Playa del Inglés (k dispozícii je aj nudistická pláž a úsek pre gay komunitu) a duny Maspalomas alebo "Malá Sahara". Juh zdobí aj Playa de Puerto Rico (400 metrov dlhá pláž so svetlým pieskom).

U rodín s deťmi je obľúbená pláž Playa de Amadores, kde je hneď na pláži reštaurácia a trakcie pre deti. Táto pláž je chránená pred vetrom ochranými hrádzami. Pokiaľ hľadáte menšie sopečné pláže, vydajte sa na východ Gran Canaria. Odporúčame navštíviť Playa de Arinaga, Melenara, La Garita, Las Sallinetas a Ojo de Garza.

ČO NAVŠTÍVIŤ NA GRAN CANÁRII?

Za návštevu stojí určite hlavné mesto Las Palmas, kde nájdete množstvo dych vyrážajúcich pamiatok na čele s katedrálou svätej Anny. Okrem pobrežia sa vydajte na prieskum vnútrozemia, ktoré je skutočným pokladom tohto ostrova. Po dobre upravených cestách sa dostanete až na najvyššiu horu ostrova Pico de las Nieves, ktorá sa týči do výšky 1949 metrov nad morom. Ďalším vysokým bodom, ktorý bol pre miestne posvätným symbolom, je Roque Nublo. Tento unikátny monolit sa tiež nazýva mračným skaliskom.

Vo vnútrozemí určite navštívte horské dedinky, kde sa stretnete s pravou kanárskou pohostinnosťou a tou správnou atmosférou, ktorú v turistickom letovisku nenájdete. Pokiaľ chcete spoznať miestne tradície, navštívte mesto Teror s impozantnou bazilikou. Prezrite si typickú kanársku architektúru (balkónky vyrezávané z borovíc) a prejdite si tunajšie Artesanické obchodíky, kde nakúpite miestne vína, rum a ďalšie pochutiny.

Na juhozápadnom pobreží ostrova nájdete ďalší skvost. Malebný prístav Puerto de Mogán je prezývaný "Kanárske Benátky". Mestečko je pokojné, malé a pitoreskné. Je tu zákaz stavania vysokých budov a zákaz vjazdu áut. Tunajšiu atmosféru dotvárajú jachty, biele domčeky spojené oblúky a úzke uličky.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Playa del Inglés, Meloneras, San Augustín, El Salobre, Puerto de Mogan, Puerto Rico, Playa Taurito

3. LANZAROTE: SOPEČNÝ OSTROV

Jedinečná sopečná krajina štvrtého najväčšieho ostrova Kanárov sa snúbi s typickou kanárskou architektúrou, ktorá tu nie je tak poznačená turizmom. Ostrov bol najskôr obývaný ako prvý z celého súostrovia. Vzhľad ostrova poznamenali sopečné erupcie v 18. a 19. storočí. Láva vtedy zaliala viac ako štvrť ostrova a vzniklo tak jedinečné pohorie Montañas del Fuego a národný park Timanfaya. Vulkanická pôda je ideálna na pestovanie vínnej révy, preto je celý ostrov posiaty vinicami.


NAJLEPŠIE PLÁŽE NA LANZAROTE

Záliv posypaný zlatým pieskom, ktorý pozvoľna prechádza do malej piesočnej duny je ďalším miestom, ktoré vám vyrazí dych. Na pláži Francesa si prídu na svoje aj milovníci šnorchlovania. V lagúne sa nachádza mnoho rýb. Vybavenie pre vodné športy si však musíte priviesť so sebou, jedná sa o prírodnú pláž.

Nedotknutú prírodu v rezervácii si vychutnáte na pláži Papagayo. Nachádza sa na juhu ostrova a patrí medzi pokojnejšie pláže vhodné na odpočinok. Priamo v obľúbenom letovisku nájdete pláž Playa Blanca. Nájdete tu niekoľko reštaurácií, obchodov a hotelov. Toto miesto je ideálne pre rodiny s deťmi, pretože tu nie sú žiadne vlny a vstup do vody je pozvoľný. 

Chica je malá mestská pláž s bohatým podmorským životom, ktorú chránia pred vetrom skaly. Naopak pláž ideálna na surfovanie je Famara. Piesok je tu tmavší a voda divoká. Ďalšou kráskou medzi plážami je Caleton Blanco. Nachádza sa v severnej časti vedľa rybárskej dedinky Orsola. Skalné útvary tu vytvorili prírodné bazény chránené pred oceánskymi prúdmi.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA LANZAROTE?

Pod ostrovom sa stále nachádza činný vulkán. Teplo z vulkánu sa využíva na ohrievanie pokrmov v reštaurácia El Diablo či pri predvádzaní sopečného piesku turistom. K ďalším prírodným perlám ostrova patrí sopečný tunel vulkánu La Corona, ktorý meria 7 km. Časť tunela, ktorá vedie pod oceánom, sa nazýva Tunel Atlantída.

Miestny rodák César Manrique, sa zaslúžil o mnoho umeleckých diel, ktoré zapadajú do krajiny a dokonale dotvárajú atmosféru ostrova. Za návštevu stojí jeho dom, kaktusová záhrada a areál jaskyne Jameos del Agua, ktorá je súčasťou sopečného tunela La Corona. Do lávových jaskýň sa na ostrove môžete pozrieť. V niektorých sa konajú výstavy aj koncerty. Ďalšou atraktivitou je vyhliadka na susedné súostrovie - Mirador del Río. Určite si tiež nenechajte ujsť výlet loďou do zoo či jedného z tematických parkov.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Puerto del Carmen, Playa Blanca, Costa Teguise

4. FUERTEVENTURA: EURÓPSKY KARIBIK

Druhý najrozľahlejší ostrov Kanárskych ostrovov je vyhlásený svojimi bielymi plážami, ktoré sú ako vystrihnuté z pohľadnice. Ostrov je síce o niečo chudobnejší na pamiatky, ale zato je útočiskom pre milovníkov vodných športov. Okrem športových nadšencov si tunajšie pláže obľúbili aj rodiny s deťmi.

Názov ostrova nemá jednoznačné vysvetlenie. Prvá časť mena "Fuerte" znamená "silný". Druhá časť názvu "ventura" môže znamenať "vietor", ale aj "šťastie" či "dobrodružstvo". Je však pravda, že na ostrove býva dosť veterno, ako potvrdia miestni surferi.

NAJLEPŠIE PLÁŽE NA FUERTEVENTURE

Pláže na ostrove zaberajú 75 km pobrežia, z toho 55 km tvoria pláže s bielym pieskom. Na juhu ostrova sa môžete za jednou z nich vydať. Pláž Esquinzo je obdivovaná pre svoju nedotknutú prírodu a pokoj, ktorý tu panuje. Môžete si tu prenajať lehátka a slnečník, inak v okolí nájdete iba pár hotelov. Dávate prednosť letoviskám? Pláž v Costa Calma je tvorená bielym pieskom, ktorý obmýva tyrkysovo modrá voda. Táto dvojkilometrová pláž je čistá a skvele udržiavaná.

Nájdete tu všetky služby a servis pre milovníkov vodných športov aj dobrého jedla. 10 km od letiska nájdete ďalšiu krásnu pláž - Caleta de Fuste. Má tvar podkovy a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Nájdete tu množstvo detských atrakcií a vodných hradov

Skutočne divoká pláž s poeticky bielym pieskom je Cofete. Okolo nájdete iba pár budov. Miesto má jedinečnú atmosféru, pre ktorú ho turisti zbožňujú. Romantická malá pláž s bielym pieskom vhodná pre páry aj rodiny s deťmi sa príznačne nazýva Esmeralda. Pláž je chránená pred vetrom a panuje tu relatívny pokoj.

Pokiaľ chcete uniknúť ostatným turistom, navštívte dobre skrytú pláž Aljibe de la Cueva so zlatým trblietajúcim sa pieskom. Vstup do vody je čiastočne kamenistý, ale pláž je úplne na samote a je odľahlá od okolitých miest a turistických letovísk.

ČO NAVŠTÍVIŤ NA FUERTEVENTURE?

Ostrov zdobí množstvo krásnych kostolov a kláštorov. Medzi najkrajšie patrí Iglesia de Santa Maria zo 17. storočia v mestečku Betancuria, kláštor Monasterio de San Buenaventura z 15. storočia, kostol v mestečku La Oliva alebo v meste Pájara.

Pri prechádzke krajinou ostrova uvidíme často otáčajúce sa lopatky veterných mlynov, ktoré poháňa neustávajúci vietor. Často tu okrem veterných mlynov uvidíte aj stáda pasúcich sa kôz. Iné zviera tu skoro nezahliadnete. Tunajší kozí syr je skutočná pochúťka a stojí za ochutnanie. Na ostrove sa vyrába aj soľ v soľných panviciach v Museo de la Sal. Odporúčame tu vyskúšať nejaký vodný šport alebo si požičať bicykel a prejsť sa pozdĺž pobrežia.

5.) LA PALMA: ZELENÝ OSTROV

Menší vulkanický ostrov La Palma je perfektný pre aktívnu dovolenku. Obujte pevné topánky a vydajte sa skúmať zelené hory. Terén je tu naozaj strmý, ale miestne výhľady a nádherné západy slnka za to stoja. Preskúmajte obrovské palmové rokliny a papradné lesy. Celý ostrov sa stal biosférickou rezerváciou vďaka svojmu veľkému prírodnému bohatstvu. Nájdete tu aj pláže s čiernym vulkanickým pieskom a bohatý podmorský svet. Tento ostrov jednoducho prekypuje životom.


NAJLEPŠIE PLÁŽE NA LA PALMA

Ostrov zatiaľ nemá problém s masovým turizmom, pretože je tu zlá dostupnosť a nedostatok pláží so svetlým pieskom obľúbených medzi turistami. Ostrov je mladý a pláže sú tvorené malými celkom ostrými kamienkami. Pobrežie je na väčšine miestach strmé, pokiaľ však budete nejakú pláž hľadať, nájdete ju.

Najznámejšie frekventované pláže sú Los Cancajos (zátoka chránená vlnolamom z horniny sopečného pôvodu), Puerto Naos (čierny piesok so zelenými odtieňmi a kokosové palmy) a Tazacorte (kúpanie blízko banánových plantáží). Pláž Playa del Faro na úplnom juhu ostrova La Palma. Čierny ostrý piesok, súkromie, maják a sporo fungujúca krčmička s barom. Na južnom cípe ostrova sa nachádza pláž Echentive, prúd lávy tu oddelil od mora malá jazierka a vytvoril tak podmienky vhodné na kúpanie.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA LA PALMA?

Zažite tú pravú romantiku pri pozorovaní nočnej oblohy. Na najvyššom vrchole ostrova Roque de los Muchachos stojí hvezdáreň, ktorá je vybavená jednými z najväčších ďalekohľadov na svete. Nachádza sa najvyššom vrcholku ostrova (Roque de los Muchachos, 2 426 m. n. m.), kde sú jedny z najväčších ďalekohľadov sveta. Tento ostrov je na pozorovanie hviezd ideálny a zážitok je to nezabudnuteľný.

Na severe ostrova sa rozprestiera národný park Caldera de Taburiente, ktorý je obklopený prstencom hôr. Hlboký kaňon vedie do vnútornej časti parku. Na ostrove sa nachádza nielen prírodné, ale aj kultúrne pamiatky napr. Pustevna San Nicolas de Tolentino z roku 1515 v osade Arure alebo kláštor a kostol St. Domingo z roku 1520. Z anávštevu stojí aj hlavné mesto Santa Cruz de la Palma. Tu si môžete zakúpiť vynikajúce miestne víno alebo ručne vyrábané cigary.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Los Llanos a Santa Cruz de La Palma, Aridane, Los Cancajos, Fuencaliente

6.) LA GOMERA: POKOJNÝ OSTROV

Druhý najmenší zo súostrovia Kanárskych ostrovov je oázou pokoja a mieru. Tento magický ostrov má len 30 tisíc obyvateľov, ktorí sú veľmi pohostinní. Na ostrove sa nachádza iba jedno turistické stredisko a hotelový komplex s golfovým ihriskom. Ak sa vyhýbate masovej turistike a chcete stráviť pokojnú dovolenku, ste na správnom mieste. Zaujímavosťou je, že ostrov bol predtým oveľa väčší, ale vplyvom erózie sa o viac ako polovicu zmenšil.


NAJLEPŠIE PLÁŽE NA LA GOMERA

Na pobeží ostrova nájdete celkom 29 pláží. Sú väčšinou kamenisté či okruhliakovo-piesočné. Krásne pláže nájdete v letoviskách Valle Gran Rey alebo Playa de Santiago. Tieto miesta sú považované za najslnečnejšie na ostrove. Obľúbená pláž s čiernym pieskom je Playa de la Caleta.

Východné pobrežie lemujú ďalšie pláže s jedinečnou atmosférou. Za zmienku stojí napríklad Tapahuga či Playa del Medio. Na 200 metrov dlhej pláži Tamargada uvidíte unikátne lávové skalky a čierny piesok. Pre tých, ktorí si zabudli doma plavky, je tu dlhá nudistická pláž Playa del Inglés s čiernym sopečným pieskom.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA LA GOMERA?

Vďaka unikátnej prírode a neoceniteľnej vegetácii bol ostrov La Gomera pridaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. S biodiverzitou tohto ostrova môže súperiť máloktorá oblasť. Ostrov tvoria horské hrebene, rokliny, zelené údolia a poľnohospodárske oblasti. Nájdete tu mnoho endemických rastlín, listnatý a kvitnúci les, vyprahnuté svahy aj vlhké oblasti.

Tretinu ostrova tvorí národný park Garajonay. Jeho vrcholky sa často schovávajú v mrakoch. Miestny ekosystém tu vytvára dažďový vavrínový prales. Na ostrove rastie okrem iného aj množstvo paliem, z ktorých sa získava a vyrába olej a palmový med. Ostrov je jedinečný aj vďaka jazyku pôvodných obyvateľov ostrova. Tí na seba na veľké vzdialenosti pískali, a tak sa dorozumievali. Doteraz sa tento jazyk vyučuje v miestnych školách ako voliteľný predmet.

7. EL HIERRO: OSTROV NA KONCI SVETA

Najzápadnejšie z Kanárskeho súostrovia sa nazýva tiež Ferro. Prví obyvatelia, ktorí na ostrov prišli zo Severnej Afriky tu žili v úplnej izolácii, kým ostrov „objavil“ portugalský kapitán Rodriguez Martín (1341 n. l.). Kapitán prirovnával život pôvodných obyvateľov k dobe kamennej. Až do objavenia Ameriky bol ostrov považovaný za koniec sveta.

Ostrov je čadičový, pobrežie prevažne skalnaté. Na ostrove sa nenachádzajú hotelové komplexy, iba malé rodinné hotelíky a penzióny. Ak potrebujete utiecť pred dnešnou uponáhľanou dobou a jednoducho „vypnúť“, zájdite si vychutnať božský pokoj na El Hierro. Akýmsi symbolom ostrova sa stali porasty borievok, ktorým vietor zvlnil kmene a premenil ich na prírodné umelecké diela. Miestne sopečné bazény zase lákajú nejedného cestovateľa na kúpanie.


NAJLEPŠIE PLÁŽE NA EL HIERRO

Na pobreží ostrova nájdete 18 pláží, z čoho väčšina je prírodných s prírodnými bazénikmi. Obľúbené morské bazény Tamaduste sa nachádzajú blízko hlavného mesta. Korunku za najkrajšiu pláž získava Playa del Verodal. Táto malá plážička leží na úpätí útesu a je tvorená tmavo hnedým sopečným pieskom. More je tu síce blankytne modré, ale dosť búrlivé a kúpanie sa tu odporúča len skutočne skúseným plavcom. Obľúbená je aj piesočná pláž Playa de Timijiraque, ktorú vyhľadávajú hlavne rodiny s deťmi.

Ostrov je bohatý na podmorský život a nájdete tu množstvo potápačských lokalít. Jedna z nich je v dedinke La Restigna na juhu ostrova. Nenachádzajú sa tu žiadne podmorské prúdy a more je tu veľmi pokojné. Morské dno zaujímavo sformovala vulkanická činnosť a uvidíte tu množstvo zaujímavých živočíchov a rastlín.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA EL HIERRO?

Divoká nedotknutá krajina je plná skál a útesov. Na severozápadnom pobreží sa týči útes El Golfo. Útes vznikol pred 50 tisíc rokmi tým, že sa veľká časť ostrova doslova prepadla do mora. Pokiaľ milujete výhľady, navštívte vyhliadku Mirador de la Peňa, ktorú postavil slávny lanzarotský architekt a umelec César Manriques. Svojou nadmorskou výškou prevyšuje všetko ostatné na ostrove.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Valle de Golfo, La Frontera


► BALEÁRSKE OSTROVY

Baleárske ostrovy alebo Baleáry sú súostrovie, ktoré sa nachádza na západe v Stredozemnom mori a na východ od pevninského Španielska. Ide o jedno zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska. Baleáry sú úplne iné ako španielska pevnina. A jednotlivé ostrovy sa od seba tiež líšia. Tri ostrovy Baleárskych ostrovov sú Mallorca, Menorca a Ibiza. Čo majú jednotlivé ostrovy spoločné a ako sú naopak rozdielne? Pozrite sa na ne s nami a vyberte si ideálny cieľ vašej dovolenky.

► BALEÁRSKA KUCHYŇA

Baleárska kuchyňa sa podobá tradičnej katalánskej kuchyni. Využíva obilniny, strukoviny, zeleninu a nepoužíva príliš tukov. Určite musíte ochutnať miestne víno a množstvo lokálnych dobrôt.

 • Turrón quemado – horúci nugát
 • Ensalada de alcachofas – šalát z artičokov
 • Coca de pimientos – paprikový koláč, ktorý sa podáva ako predjedlo
 • Higos al horno – pečené figy
 • Atún a la ibincenca – tuniak na ibizský spôsob alebo plnené kalamáre
 • Calamares rellenos – plnené kalamáre
 • Sobrassada – pikantná, papriková klobása
 • Salsa ajoaceite – populárna cesnaková omáčka
 • Ensaimada – slimák z kysnutého cesta

8. MALLORCA: OSTROV SLNKO A TISÍCE ZÁTOK

Vydajte sa na dovolenku na najväčší ostrov Španielska. Je tu krásne po celý rok. Obľúbili si ju nemeckí turisti, skvelé spojenie je sem teda z nemeckých letísk. Priamo pred letiskom si môžete zaplatiť taxík, ktorý vás odvezie na ubytovanie. Následne môžete skúmať miestne kúzelné pláže, kúpať sa v priezračne modrom mori alebo sa prejsť na bicykli pozdĺž pobrežia, kde sa nachádza dlhá cyklotrasa.

Kúzlo Malorky nevyprchá ani v zime či na jar, kedy si môžete užiť poloprázdne ulice a chytať prvé slnečné lúče na golfovom ihrisku. V zime vás tu omámi vôňa kvietkov pomarančovníka a mandľovníka. Na jeseň sa zberajú plody vínnej révy, olivy a mandle. Miestni obyvatelia sa neživia iba cestovným ruchom, ale aj poľnohospodárstvom a pestovaním vínnej révy.

Žije tu 1 milión obyvateľov, ktorí hovoria po španielsky či katalánsky. Na Malorke však ľudia majú svoje unikátne nárečie "Mallorqui", ktoré má základy z katalánčiny a často tu narazíte na oslavy, kde nechýbajú kroje a typická španielska hudba.


NAJLEPŠIE PLÁŽE MALLORKY

Prístav Puerto de Pollensa ponúka krásnu pokojnú pláž, vhodnú na oddych s obľúbenou knižkou. Prejdite sa po promenáde s krásnymi domčekmi so stredomorskou atmosférou. Vstup do mora je tu pozvoľný. Pláž pre svoje osobité kúzlo inšpirovala mnoho umelcov. Ďalšia pláž je lemovaná borovicami poskytuje vytúžený tieň a láka turistov svojou čistotou.

Na pláž Playa de Formentor sa dostanete loďou alebo autom. Najdlhšia pláž sa nachádza v zálive Alcudia. Nájdete tu veľké množstvo hotelov a stredísk vo všetkých cenových kategóriách. Pláž je vhodná pre rodiny s deťmi aj milovníkov vodných športov.

Prírodným skvostom je pláž v prírodnom parku Mondragó. Pláž S'Amarador je obklopená lesmi, skalnými zálivmi a piesočnými dunami. Je prístupná len autom, takže je pokojnejšia a je tu menej ľudí.

ČO NAVŠTÍVIŤ NA MALLORKE?

Vydajte sa po stopách horských mestečiek. Valldemossa je malebné mesto, ktoré objímajú zelené vrcholky hôr pohoria Sierra de Tramuntana. Ozdobou Valldemossy je kartuziánsky kráľovský kláštor, kde sa nejaký čas zdržiaval aj Fryderyk Chopin. Kúsok od Valldemossy sa nachádza zátoka s vyhliadkou a fotogenickým skalným mysom La Foradada.

Odtiaľ pokračujte do najkrajšej horskej dedinky Deia, ktorá poskytovala útočisko mnohým umelcom a inšpirovala ich k ďalšej tvorbe. Potom určite navštívte hlavné mesto ostrova Palma de Mallorca, odkiaľ môžete pokračovať historickým vláčikom prezývaným „červený šíp“ do starobylého mesta Sóller, obklopeného pomarančovníkmi a olivovníkmi.

Ďalšou prírodnou atraktivitou ostrova sú bezpochyby Dračia jaskyňa. Ide o podzemný svet plný kvapľov, ktorému dominuje jedno z najväčších podzemných jazier sveta – jazero Martel.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Playa de Palma, Paguera, Pollenca, Can Picafort, Alcudia

9. MENORCA: OSTROV, KDE SA ZASTAVIL ČAS

Pri príchode na Menorcu na vás bude ostrov pôsobiť pokojným, tichým dojmom. Nie sú tu žiadne väčšie mestá a nie sú tu žiadne hory ani väčšie kopce. To bol prvý dojem, ktorým si nás Menorca po príchode trajektom z mallorského prístavu Alcudia získala. Žiadne veľké kopce, žiadne veľké mestá

Miestnymi produktmi sú ručne šité sandále, ktoré sa tu predávajú na každom rohu, a taktiež lokálny syr Mahon z mesta Mao. V meste Mao sa rozvinula aj výroba španielskeho ginu Mahon, ktorý miestni pijú s citrónovou šťavou. Tento nápoj sa nazýva pomada. Miestna príroda je tu jedinečná, ostrov bol roku 1993 pridaný na zoznam biosférických rezervácií UNESCO.

NAJLEPŠIE PLÁŽE MENORCY

Na Menorke nájdete viac pláží ako na Malorke aj Ibize dohromady, aj keď sú niektoré z nich naozaj malinké. Južné pobrežie je tvorené prevažne vápencom. Pláže sú tu krásne biele, more azúrové a mnohokrát sú úplne opustené (žiadne hotely okolo). Ku mnohým z nich si musíte zobrať vlastné lehátko, slnečník či nafukovačky pre deti. Pri takých plážach však bývajú parkoviská, odporúčame si teda požičať auto a ostrov si prejsť.

Severný breh je sfarbený do červena a šediva. Pláže obklopujú zelené lesy a mnohokrát sa k nim musí ísť pešo, kvôli zachovaniu rázu krajiny a ochrane prírody. Medzi najkrajšie pláže sa radia tie, ktoré sa nachádzajú v zálivoch Turqueta, Mitjana a Macarella. Ku všetkým sa ide cez kilometer pešo, prechádzka to je však príjemná a vedie pomerne vzácnym lesom. Hneď pri letovisku leží pláž Galdana, kde sa môžete schovať do tieňa borovíc.

Naopak Cala del Pilar je pláž, ku ktorej sa dostanete iba cez prírodný park Albufera a vďaka tomu sa miesto vyhýba každoročnému návalu turistov. Nad plážou rastú na zrázoch borovice, ktorých vetvy sú krivolace skrútené vetrom. Do kmeňov borovíc sa zahryznú načervenané piesočné duny.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA MENORKE?

Obujte si poriadnu obuv a vyšliapnite si najvyšší kopec ostrova Monte Toro, na ktorý vedie asfaltová cesta. Výhľad z ďalšieho vrcholu Santa Agueda tiež stojí za to, treba ísť najprv necelú trištvrte hodinu po ceste, ktorá sa neskôr zmení na široké konské schody. Práve na ich začiatku sa nachádza zaujímavá turistická atrakcia. Tzv. Very old car sú hrdzavé trosky automobilu, ktorým už prerastajú stromy a prefukuje vietor. V 40. rokoch sa sem nejaký vodič snažil vyjsť, ale zjavne neuspel. Hore nad schodmi môžete navštíviť zrúcaninu arabského hradu.

Okrem výstupov si užite život v hlavnom meste Mahón,navštívte miestny rybí trh a prezrite si tunajšie pamiatky. Nasajte atmosféru georgiánskeho Anglicka s koloniálnou architektúrou a poctite svojou návštevou najdlhší prírodný prístav na svete dlhý 6 km. Po celom ostrove sú rozosiate megalitické stavby dávnej talajotickej kultúry. Týmto kamenným útvarom sa hovorí tablas.

Krásne fotografie určite urobíte v rozprávkovo bielej rybárskej dedinke Binibeca, ktorú zdobia romantické piesočnaté plážičky. Ďalšou zaujímavosťou tohto kúzelného ostrova sú tancujúce kone. Navštívte stajňu Son Martorellet a pozrite drezúru cvičených koní. Táto prehliadka je známa po celom svete a spája jazdectvo, tradičné kroje a mystické scény.

KDE SA UBYTOVAŤ?

Mao, Ciutadella, Sant Lluis, Es Castell, Es Mercadal

10. IBIZA: BOHATÝ NOČNÝ ŽIVOT

Tento turisticky obľúbený ostrov je nazývaný „Bielym ostrovom lásky“ pre svoju romantickú atmosféru. Cestovateľom ponúkne nielen športové a kultúrne vyžitie, ale aj krásnu prírodu a pamiatky. Ibiza je kopcovitá a pobrežie má členité. Vysoké útesy sú od seba oddelené krásnymi plážami s bielym pieskom. Vydajte sa na prieskum kúzelných zálivov zvaných „calas“, ktoré obmýva čistá tyrkysová voda. Na ostrove nájdete bohatú flóru napríklad borovicové lesy, opuncie, palmy, olivovníky, figovníky a píniové háje.

Ibiza je tiež známa pre svoj nočný život. Koná sa tu množstvo večierkov pre mládež, takže ak hľadáte skôr pokojnú dovolenku, zájdite si odtiaľ loďou na susedný ostrov Formentera.


NAJLEPŠIE PLÁŽE NA IBIZE

Miestni obyvatelia sú pyšní predovšetkým na čisté pláže so svetlým jemným pieskom. K najznámejším z nich sa dostanete autobusom alebo loďou. K odľahlejším plážam si budete musieť vziať taxík alebo zapožičať auto. Na juhovýchode stojí za zmienku Playa de Bossa, okolo ktorej vedie promenáda a je známa pre svoj nočný život.

Kráskou medzi plážami je Cala Tarida, ktorá je ideálna aj pre rodiny s deťmi. V zálive neďaleko San Antonia objavíte pláž Cala Bassa, ktorá je tiež piesočná. Nájdete tu všetok servis, ktorý budete na dovolenke potrebovať. Populárnou odľahlejšou plážou, okolo ktorej nestoja žiadne hotely, je Cala Comte. K pláži jazdí pravidelne autobus. Do pätice všetkého dobrého tu máme záliv Cala San Vicente, kde je pokojná atmosféra. Táto pláž s letoviskom je dokonalým miestom pre  dovolenku plnú oddychu.


ČO NAVŠTÍVIŤ NA IBIZE?

Pokiaľ sa na to cítite, určite si tu užijete jednu z najlepších párty vo svojom živote. Párty tu nikdy nekončia a ostrov je tým preslávený. Ibiza neponúka však len večierky, ale aj kúzelnú prírodu priamo stvorenú na prechádzky. Prechádzku ozvláštnite aj návštevou tunajších pamiatok, pričom niektoré z nich sa dostali na zoznam UNESCO. Pokiaľ sa nechcete len váľať na pláži, vydajte sa na najvyššiu horu ostrova Talaiassu.

KDE SA UBYTOVAŤ?

San Antonio, Playa de Bossa, Portinatx, Puerto San Miguel, Es Canar, Cal Llonga

► UBYTOVANIE S CASHBACKOM

Máte dve možnosti, ako cestovať na Kanárske a Baleárske ostrovy. Buď zvolíte služby cestovnej kancelárie, ktorá za vás všetko zariadi alebo sa vydáte skúmať cudzie kraje po vlastnej osi.

Ak chcete mať na dovolenke väčšiu voľnosť a zháňate si ubytovanie sami, tak najlepším riešením je hľadať na stránkach Booking.com alebo Hotels.com. Chcete ubytovanie s bazénom, rodinné hotely, hotely pri pláži, apartmány, penzióny, ubytovanie pre singles alebo so psom? To všetko si môžete na týchto stránkach jednoducho vyfiltrovať.