Havana - Paríž Karibiku

11. 12. 2022 Janka

Drahý Zápisník,

počas návštevy Kuby sme mali v jeden deň možnosť vymeniť Varadero za Havanu. Návštevu Havany ponúkala cestovná kancelária TUI ako jednu z viacerých variant, ako si Kubu užiť plnými dúškami. A tak sme sa v jedno ráno, aj s ostatnými účastníkmi zájazdu, ocitli v autobuse smer Havana, ktorá sa nachádza asi 140 km od Varadera.

Kuba - 50. roky v priamom prenose

Dve hodiny cesty autobusom z Varadera do Havany sme počúvali sprievodcu hovoriť v angličtine o tom, aká bola Kuba v minulosti, aká je Kuba dnes, ako sa na Kube žije a čo nás čaká na exkurzii v Havane.  

Jeden z piatich štátov s komunistickým režimom

Kuba je jedna z mála krajín sveta s komunistickým režimom. Súčasným prezidentom je Miguel Díaz-Canel, zároveň prvý tajomník kubánskej komunistickej strany a predsedom vlády je Manuel Marrero Cruz a je pravou rukou prezidenta. Zaujímavosťou je, že Kuba počas vlády Fidela Castra nemala prezidenta ani predsedu vlády. Tí sú volení až po zmene ústavy v roku 2019. V minulosti bol hlavou Kubánskej republiky oficiálne predseda štátnej rady a vlády, Fidel Castro. Jediná povolená politická strana je komunistická strana, ktorá centrálne riadi ekonomiku. Už viac ako 60 rokov trvá na Kube hospodárske, obchodné a finančné embargo, ktoré výrazne obmedzuje dovoz tovarov, prístup k financovaniu a investíciám, negatívne ovplyvňuje rozvoj kubánského obchodu a má dopad tiež na rozvoj turizmu, ktorý je dlhodobo hlavným zdrojom príjmov Kuby. 

Ako v Pomáde

Chevrolety, Fordy, Chrysleri, Buicky, ale aj už dávno neexistujúce značky, ako Packard, Plymouth, Oldsmobile alebo Pontiac…Kuba je svetoznáma svojimi autami, ktoré nám ukazujú, že sa dá zastaviť čas. Najskôr som si myslela, že sú to už novšie verzie áut z 50. rokov, ale sprievodca nám vysvetlil, že autá, ktoré vidíme denne jazdiť po cestách na Kube sú skutočne 60 alebo viac rokov staré a snažia sa ich udržiavať v čo najlepšej kondícii. Nešlo mi ale do hlavy, ako sa tieto autá na Kubu dostali, keď funguje embargo. Ešte v 19. a v prvých dekádach 20. storočia ale mala Kuba s USA dobré vzťahy. Práve obyvatelia USA na Kubu dovážali autá, ktoré dnes vidíme už len vo filmoch. V 60. rokoch USA prerušili diplomatické vzťahy s Havanou a Kuba začala viac spolupracovať so Sovietskym zväzom, ktorý jej až do roku 1991 dodávalo automobily. Možno aj preto na nás Kubánci boli vždy milí, keď počuli, že sme zo Slovenska (pre nich z Československa). V súčasnosti spolupracuje pri dovoze áut Kuba hlavne s Čínou.

Z čoho žije Kuba?

Kuba sa momentálne nachádza v najťažšej ekonomickej kríze za posledných 30 rokov v dôsledku koronavírusu, amerického embarga a kríze vo Venezuele, ktorá Kube dodáva lacnú ropu. Kuba je z ⅔ odkázaná na dovoz, potrebuje dovážať ropu, potraviny, ale napríklad aj stroje. V roku 2019 bola Kuba dokonca nútená zaviesť prídelový systém napríklad na kuracie mäso či múku. Kuba je schopná vyvážať ropu, nikel, cukor, tabak, ryby, citrusy či kávu a najväčší podiel na kubánskom vývoze si drží Holandsko.

Havana - Paríž Karibiku

Mesto vzdialené iba 160 km od Floridy, mesto svetového dedičstva UNESCO či mesto označované tiež Paríž Karibiku, má rozlohu viac ako 700 km2 (asi raz toľko než Bratislava) a viac ako 2 milióny obyvateľov. Havana má tri najdôležitejšie časti: Habana Vieja (Stará Havana), Centro Habana (Centrálna Havana) a Vedado. Naše kroky smerovali do Starej Havany, kde sme absolvovali prehliadku jej najdôležitejších častí a popoludní nás čakala návšteva starej koloniálnej pevnosti El Morro a prehliadka Vedado Havany, tentokrát už len z autobusu.

Stará Havana - múzeum pod šírym nebom

Pýchou hlavného mesta Kuby je Stará Havana (Habana Vieja), ktorá tvorí historické jadro Havany. Vznikla v 16. storočí, konkrétne v roku 1519 ako jedno z najstarších koloniálnych miest. Havana, označovaná tiež ako mesto so zašlou slávou, plná kedysi nádherných stavieb, ktoré dnes stoja už len silou vôle, ponúka nádherné kultúrne a historické pamiatky. Jej štyri hlavné námestia sú plné šľachtických sídiel a palácov, v ktorých dnes našli svoje miesto galérie, múzeá a hotely.

Stará Havana na Kube

Našu prehliadku Starej Havany sme začali nákupom suvenírov v malom obchodíku, báli sme sa, že už nikde inde suveníry nezoženieme a mali sme pravdu, pretože sme pred sebou mali nabitý program s iba krátkymi zastávkami na fotenie. Sprievodca nám postupne ukázal najdôležitejšie pamiatky Starej Havany a už od začiatku nás zaujali havanské úzke uličky s balkónmi obsypanými kvietkami. 

Plaza de Armas

V samom srdci Starej Havany leží populárne a preplnené havanské námestie Plaza de Armas, v preklade Hlavné námestie. Práve tu viedli najskôr naše kroky a ako nám sprievodca vysvetlil, toto námestie bolo postavené iba krátko po založení Havany, v roku 1520. 

Plaza de la Catedral 

Po prechádzke po Plaza de Armas sme sa vydali na Plaza de la Catedral, alebo Katedrálne námestie, ktoré je považované za najkrajšie havanské námestie. Svedčí o tom množstvo prítomných turistov a tiež žien v krojoch či kubánskych hudobníkov. Na tých sme si museli dávať pozor, pretože za každú fotku alebo zahratú pesničku od turistov pýtali pesá. Hneď, ako sa k nám začali nebezpečne približovať, sme uhli pohľadom alebo ak bola možnosť, zoširoka sme ich obišli. Plaza de la Catedral je známe aj vďaka Kryštofovi Kolumbovi, v Katedrále Nepoškvrnenej Panny Márie boli uložené jeho pozostatky v 18. storočí. 

Námestie Plaza de la Catedral v Havane

Zápisníček, vedel si, že: v roku 1492, keď objavila výprava Krištofa Kolumba Ameriku, zakotvila aj na Kube v oblasti dnešného Bariay?

Plaza Vieja

Plaza Vieja, alebo Staré námestie je vzdialené od Plaza de la Catedral iba asi 10 minút chôdze a ponúka grandiózny pohľad na kubánsku architektúru 15. storočia. Pestrofarebné domy si vtedy postavili iba tí najbohatší, aby mohli zo svojich balkónov sledovať býčie zápasy, verejné popravy a dokonca aj obchodovanie s otrokmi. Pomyslela som si, že to teda musela byť zábava, už keď nemali telku. Dnes slúžia domy ako reštaurácie, kaviarne, múzeá alebo predajne suvenírov. 

Plaza de San Francisco

Už o niekoľko minút chôdze od Plaza Vieja sa nachádza ďalšie námestie, Plaza de San Francisco, ležiace neďaleko havanskému prístavu. Prístav je známy tým, že v minulosti tu priplávalo množstvo otrokov a naopak, vyplávali odtiaľ flotily plné pokladov do Španielska.

Typická kubánska kuchyňa 

Po prehliadke hlavných uzlov Starej Havany nás čakal obed v neďalekej reštaurácii a v autobuse nám bolo oznámené, že sa bude podávať bravčové s ryžou. So sestrou sme sa na seba pozreli a začali mať obavy, pretože sa obe bravčovému mäsu vyhýbame. Ona si nakoniec zvolila vegetariánsky variant v podobe omelety a ja som sa rozhodla, že dám mäsu šancu. Reštaurácia pôsobila na naše pomery chudobne, vyzerala trošku ako krčma so živou kubánskou hudbou. Najskôr nám doniesli drink podľa výberu, potom typickú kubánsku hustú polievku a nakoniec bravčové s ryžou. Síce som ho ochutnala, ale jeho nie vábna vôňa ma od konzumácie odradila. Samozrejme, že dali do ryže tmavú fazuľu, takže som sa zahrala na popolušku a zjedla aspoň časť ryže, ktorú sa mi podarilo od fazule oddeliť. Až neskôr som sa dozvedela, že bravčové mäso je na Kube veľmi drahé a Kubánci si ho často ani nemôžu dovoliť, takže dúfam, že si na mojej porcii mohol pochutiť nejaký Kubánec. Po obede som ešte mala možnosť vyskúšať kubánske toalety, dával na nás pozor sprievodca, a keď videl, že na pánskych nie je rad až po Košice, poslal nás, pár žien, do mužských wc. A práve tam sa mi potvrdilo, že záchody skutočne nesplachujú po každom použití. Človek je po tomto zážitku vďačnejší za vodu, skutočne!

Kubánske cigary, rýchlo a zbesilo a Vedado Havana

Po návšteve reštaurácie nás sprievodca zobral do sveta tabaku, kávy a alkoholu. Konkrétne do obchodu La Triada, ktorý sa nachádza v pevnosti El Morro, postavenej v 16. storočí, aby chránila Havanu pred pirátmi a nepriateľskými loďami. Kubánske cigary patria medzi svetovo najznámejšie a sprievodca sa nás v širokom výbere snažil trošku zorientovať. Medzi najžiadanejšie cigary patria, jednoznačne, Cohiba, ktoré fajčil sám Fidel Castro, Romeo y Julieta, ktoré fajčil bývalý britský premiér Winston Churchill, ale napríklad tiež značky ako  Partagas, Montecristo, Hoyo de Monterrey či Quintero. Jedna cigara stála v priemere asi 20 €. My sme sa nakoniec rozhodli pre značku Montecristo podľa slávneho románu Gróf Monte Christo.

V pevnosti sme sa ale dlho nezdržali, čakala nás ďalšia časť Havany a cesta v kubánskom aute po ikonickej promenáde Malecón, kde sa tiež natáčal film Rýchlo a zbesilo 8.

 

Plaza de la Revolución

Dominantou časti Vedado je Plaza de la Revolución, Revolučné námestie. Toto námestie navrhol francúzsky urbanista Jean-Claude Frostier a postavené bolo v 20. storočí, počas Batistovej vlády. Pôvodný názov námestia je Plaza Civica, ale v dobe kubánskej revolúcie získalo dnešný názov Plaza de la Revolución. Je to miesto revolučných manifestov, kde prednášal napríklad aj Fidel Castro a aj v súčasnosti na ňom politici prednášajú svoje zanietené preslovy státisícom Kubáncov. A hoci námestie nie je ničím zvlášť zaujímavé, Plaza de la Revolución stojí na najvyššom mieste Havany a je jedno z najväčších námestí na svete. Obrovské betónové námestie obkolesujú komunistické budovy a sídla rôznych vládnych inštitúcií, napríklad Národné divadlo, Národná knihovna či prezidentský palác. Stredobodom námestia je veľkolepý pamätník a múzeum Memorial y Museo a José Martí. José Martí bol básník, spisovateľ a národný hrdina. S výškou takmer 140 metrov ide o najvyššiu stavbu Havany. 

Pomaly a kľudne po Malecon a ďalších častiach Havany

Posledná časť jednodňového programu v Havane bola jedna hodina “rozchodu,” keď si každý mohol vybrať, či sa pôjde prejsť havanskými uličkami, sadnúť do kaviarne, kúpiť suveníry alebo sa napríklad povoziť v aute z 50. rokov. Za nás jasná voľba, nezabudnuteľná jazda autom! Dohodli sme sa s Kanaďanmi a jednou Britkou, aby sme šli autom viacerí a sprievodca nám zabezpečil šoférov. O pár minút sme sa tak ocitli v červenom aute bez strechy a ujo šofér nám predviedol nielen turistické ulice Havany, kde sme videli napríklad ľudí čakať na autobus alebo budovy, ktoré naozaj stáli iba silou vôle.


Aj preto sa Havana stala v roku 1977 národnou kultúrnou pamiatkou a odštartoval sa tak veľkolepý projekt obnovy. O 5 rokov neskôr vyhlásilo UNESCO Havanu za svetové kultúrne dedičstvo a aj vďaka tomu v súčasnosti námestia Starej Havany zapĺňajú niektoré opravené koloniálne paláce a majestátne barokové kostoly. 

Tip: Pripomeň si Zápisníček Bukurešť, Paríž východu

 

P.S. Havana je pre mňa jedno z najkrajších miest, ktoré som mala možnosť navštíviť aj napriek schátralým budovám. Je to mesto s akousi nostalgickou príťažlivosťou, do ktorého by som sa raz rada ešte vrátila. 

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.