Juhozápad Turecka - Antalya II

3. 10. 2023 (aktualizácia 4. 10. 2023)

Antalya

Milý Zápisníček, 

ako som Ti v poslednom článku sľúbila, mám pre Teba pripravené pokračovanie z putovania juhozápadným Tureckom. Dnes sa pozrieme prevažne na miesta plné antických pamätihodností.

Perge

Rímske ruiny Perge - archeologické nálezisko

Jedným z prvých miest, ktoré sme v Turecku s priateľom navštívili, boli práve ruiny Perge, tiež nazývané Perga. Už samotný vstup antickou bránou pôsobí impozantne. Čo krok, to úžas. K videniu sú tu nielen zvyšky vtedajších kúpeľov, hradieb, brán, basilík, divadiel a sôch, ale napríklad pozostatok vtedajšieho trhoviska.

Perge

A práve tu ma najviac zaujala zachovalá reklama v podobe kameňa, na ktorom bola z jednej strany vytesaná ryba (reklama na stánok s rybami) a z druhej vytesaný nôž (reklama na brúsenie nožov). Tieto krásne antické zrúcaniny nájdeš približne 15 km východne od Antalye, v okrese Aksu v Antalijskej provincii.

Trosky antického mesta Phaselis

Ďalšou antickou pamätihodnosťou v dnešnej Antalyi a vtedajšej starobylej Lýkii je antické mesto Phaselis – alebo skôr trosky, ktoré sa z pôvodného mesta zachovali. Jednou zo zaujímavostí je klenbový akvadukt, ktorý je zasadený medzi korunami stromov blízko vodnej hladiny a vytvára tak nádhernú scenériu. Oproti mestu Olympos je síce Phaselis menších rozmerov, za to sú však jeho trosky veľmi dobre zachovalé. Medzi ne patria napríklad termálne kúpele, hlavné cesty, divadlo, mestské hradby, alebo už spomínaný akvadukt. Dopraviť sa sem môžeš buď ako my, teda loďou či jachtou po mori, alebo po ceste.

Phaselis

Inšpiratívne mesto Side

Pretože Ti chcem predstaviť ešte ďalšie nádherné miesto, ktoré je skrátka nemožné vynechať, tak u antiky ešte zostaneme. Jedná sa o dnešné rekreačné stredisko Side, mesto antického pôvodu, ležiace v okrese Manavgat v Antalyi.

Side

Čo ma zaujalo asi zo všetkého najviac, boli ruiny Apollónovho chrámu. Pri pohľade na neskutočne vysoké antické stĺpy som zostala len fascinovane stáť. Stĺpy boli také vysoké, že sa mi ich len ťažko podarilo celé zachytiť svojim vtedajším mobilným telefónom, ktorý bol rád, že vyfotí jedlo na stole.

Apolónov chrám

Mesto Side ale okrem antických pamätihodností ponúka aj množstvo ďalších zaujímavostí. Pár krokov od pobrežia sa nachádzajú obchodíky nielen so suvenírmi, ale aj tureckými pokrmami a čajmi, ktoré cestovateľ môže na mieste ochutnať a prípadne zakúpiť.

Obchody v Side

Ja osobne na tento výlet spomínam veľmi rada, pretože tu sú vedľa (a to doslova) obdivuhodných pamiatok aj veľmi prívetiví miestni predavači, ktorí zákazníkovi naservírujú svoj výborný turecký silný čaj a namiesto toho, aby naťahovali ruku po peniazoch, radšej sa s ním pekne a so záujmom porozprávajú.

Čaj v Side

To ale ešte stále nie je všetko :). V Side môžeš navštíviť rímsky amfiteáter z 2. storočia. Pozoruhodnosťou je, že jeho hľadisko bolo vystavené do výšky z kameňa, nie vyhĺbené do svahu, a celý amfiteáter je veľmi dobre zachovaný. Ďalším krásnym miestom je vodopád Manavgat, ktorý putuje riečnou cestou z hôr až k moru. Hoci vodopád nie je bohvieako veľký, rozhodne má čo ponúknuť a je príjemné pri ňom stráviť pár chvíľ.

Vodopád Manavgat

Gurmánky kútik 

Čo sa týka gastronomickej oblasti, tak môžem vrelo odporučiť typický turecký kebab. Na rozdiel od toho „nášho“ českého je totiž sám o sebe taký výborný a šťavnatý, že k nemu nie je potrebná žiadna omáčka – ba naopak, akákoľvek prísada by len narušila chuť mäsa. Klasicky sa tu predáva ku kebabu aj jogurt, ktorý jeho chuť perfektne vyvažuje. Nielen kebab, ale aj ďalšie pokrmy v tureckých reštauráciách nám veľmi chutili. Možno je to práve oným spôsobom prípravy a delikátnou chuťou mäsa.

Turecké jedlo

Malé odporúčanie na záver 

Keby si sa rozhodol navštíviť ruiny Perge, určite si zaplať sprievodcu, pretože zaujímavosti, o ktoré Ťa miestni môžu obohatiť, inde nezískaš.

Tipy na ďalšie miesta v okolí:
Pamukkale – úchvatný div prírody
Yivliminare Mosque – Flautový minaret
Kesik Minaret – Useknutý minaret
Tekeli Mehmet Pasa Mosque – mešita vybudovaná v 18. storočí v mestskej časti Kale Kapisi