5 filmových lokalít Šumavy a okolia

31. 7. 2023
5 filmových lokalít Šumavy a okolia

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Dnes nás Iveta s Xaverom zavedú na Šumavu, miesto pýšiace sa nádhernými lesmi, ľadovcovými jazerami, horskými lúkami či rašeliniskami. Práve tunajšia dych vyrážajúca príroda okrem turistov prilákala aj mnoho filmových tvorcov, ktorí potom premietli túto autentickú scenériu vo svojich dielach. My sa dnes pozrieme na niekoľko takýchto miest podrobnejšie.

1. Klatovy

Klatovy

Ako prvú lokalitu na preskúmanie si naša cestovateľská dvojica vybrala okres Klatovy. Yveta totiž niekde začula, že sa tu natáčali Tri oriešky pre Popolušku. A pretože sa jedná o jej najobľúbenejšiu rozprávku z detstva, musela čo najskôr zistiť, o aké miesto konkrétne ide a bližšie ho spoločne s Xaverom preskúmať.

Klatovy sú obľúbeným miestom na pešiu turistiku, cyklistiku a lyžovanie. Vyznačujú sa kopcovitým terénom, nádhernými výhľadmi, lesmi, riekami, jazerami a vodopádmi, takže pokiaľ patríte medzi milovníkov prírody, Klatovy rozhodne nesmiete vynechať. Popri prírodných krásach ponúka toto malebné miesto aj pohľad do histórie regiónu a tradičných ľudových zvykov v podobe rôznych folklórnych a kultúrnych podujatí.

Avšak čo by ste si určite nemali nechať ujsť, je baroková lekáreň U bieleho jednorožca, ktorá vás naozaj zanesie späť v čase či preslávené pútnické miesto, ktorým je arcidekanský Kostol Narodenia Panny Márie.

Dobré reštaurácie

 • Žíznivej kozel s originálnym interiérom, kvalitným pivom a jedlom
 • Country Saloon ponúka atmosféru divokého západu, skvelé steaky a slnečnú terasu
 • Restaurant Střelnice s pravou českou kuchyňou a interiérom starého pivovaru
 • Bistro Vlaštovka s výborným  jedlom a ponukou pre vegetariánov

Klatovy

Čo robiť, ak prší

 • Stála divadelná scéna Klatovy tento rok oslavuje 60 rokov od svojho vzniku a môžete si tu vybrať z bohatej ponuky predstavení
 • Mestské múzeum Klatovy vás prevedie históriou mesta a okolia a nahliadnuť môžete aj do umeleckej galérie
 • Kino Klatovy je ďalším variantom, kam sa ukryť pred dažďom a zároveň možnosťou na chvíľu "vypnúť" pri nejakom peknom filme

Filmy

Ako už bolo spomenuté v úvode, Yvetu do Klatova prilákala rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Kde sa teda scény tejto kultovej rozprávky natáčali? Nikde inde, než na hrade Švihov a jeho okolií. Zo šľachtického sídla v tom čase vytvorili prostredie statku, odkiaľ známe zábery poznáme. Pri návšteve hradu a jeho okolia tak priamo uvidíte, kde Popoluška so svojou zlou macochou a nevlastnou sestrou Dorou bývala, kde bol ustajnený Jurášek alebo kde sa prevrátil kočiar s macochou a Dorou pri ich úteku pred princom.

Avšak Popoluška nebola jediná filmová postava, ktorá sa tu vyskytovala. Na hrad Švihov sa vydali aj zahraniční filmári natáčať scény k filmu Traja mušketieri. Historické prostredie hradu priviedlo ďalších filmárov, ktorí sem tentoraz prišli natočiť minisériu Rytieri. Medzi ďalšie filmy natáčané na Klatovsku patrí napríklad Copak je to za vojáka, Traja chlapi na cestách či Ako ukradnúť Dagmaru.

2. Kvilda

Kvilda

Ďalším miestom, ktoré Yveta s Xaverom navštívili, je malá horská obec Kvilda. S výškou 1 065 m sa jedná o najvyššie položenú obec v Česku, na ktorej jedinečnosti jej pridávajú krásne šumavské pláne. Niet divu, že každoročne priťahuje turistov a milovníkov outdoorových aktivít. Medzi atraktívne ciele vyhľadávané turistami patrí tunajší vrchol Stráž alebo Jazerná Slať.

Jeden z miestnych obyvateľov (Tonda) sa našim cestovateľom posťažoval, že je Kvilda zároveň jedným z najchladnejších miest v republike. Xaver ale previedol tému inam a vyzvedel od Tondy tipy na výlety v okolí: Srní, hrad Kašperk alebo Borová Lada. Obec Borová Lada si Yveta hneď vygooglila, pretože ju upútal jej názov. Zistila, že Lada sú slate, teda rašeliniská, s jedinečným rastlinným a živočíšnym biotopom, čo určite stojí za preskúmanie. Ale to zase nabudúce.

Dobré reštaurácie

 • Hospůdka u Štěpána je tou správnou voľbou, pokiaľ chcete zažiť chuť pravej Šumavy spolu s autentickým interiérom 

 • Skipenzion Kvilda sa nachádza priamo pod zjazdovkou a najesť sa tu dá za rozumnú cenu

 • restaurace Hotel Rankl má vo svojej ponuke šumavské špeciality, ktoré sú pripravované priamo pred vami

 • restaurace Dobrá chata s ručne vyrábaným nábytkom, výborným jedlom a útulnou atmosférou

 • Café & Snack Madam Čokoláda je kaviareň s domácimi dezertami a snackmi, ktorú môžete navštíviť aj so svojím psom

Kvilda

Čo robiť, ak prší

 • Návštevnícke centrum Kvilda vám priblíži život jeleňov, ktoré je možné pozorovať z vyhliadkových veží
 • Stála expozícia histórie Kvildy a Bučiny vás zanesie do histórie, môžete si tu prezrieť artefakty a informácie zo života predkov
 • Múzeum Kvilda, múzeum podmaľieb, tu sa zoznámite s technikou podmaľby skla
 • Minipivovar a pekáreň Kvilda vám poskytne príjemný odpočinok v spojení s novými druhmi piva či pekárenských dobrôt

Súťaž Venira

Filmy

Ani Kvilda s filmami nezaostáva. Nejedni filmári si tento kúsok prírody obľúbili a vybrali pre svoju tvorbu. Ak vám niečo hovorí film Kráľ Šumavy, potom zbystrite. V jeho historických záberoch totiž môžete prostredie Kvildy uvidieť hneď niekoľkokrát. Práve šumavská drsná príroda sa pre tieto zábery zachytávajúce zásah pohraničníkov proti narušiteľom štátnych hraníc, skvele hodila. Ďalšou zaujímavou snímkou je baladický príbeh Markéta Lazarová, ktorý vznikal po dobu 3 rokov. Natáčanie podľa jedného z komparzistov prebiehalo aj pri -20 °C.

Medzi ďalšie filmy nakrúcané na Kvilde patrí bezpochyby známa trilógia Pod jazvečou skalou, Na pytláckom chodníku či Za trnkovým kríkom, kde figuroval Tomáš Holý, alebo tiež dobre známy film Anděl Páně.

3. Kašperské Hory

Kašperské hory

Za jednu z dominánt mesta sa dá považovať hrad Kašperk z 13. storočia situovaný na kopci, ktorý si naši cestovatelia poctivo vyšľapali a odmenou im bol nádherný výhľad na okolitú krajinu. Pokiaľ by ste ale chceli mať výhľad na samotný hrad a strednú časť Šumavy, potom je najlepšie vyjsť si na zrúcaninu Pustý hrádok, ktorá tento unikátny pohľad poskytuje. Keby ste ešte výhľadov stále nemali dosť, približne 4 km od hradu sa nachádza rozhľadňa na Sedle.

Čo sa architektúry týka, Xavera okamžite zaujal Chrám sv. Markéty, ktorý je považovaný za hlavnú dominantu mesta Kašperské Hory a pôvodne renesančnú (neskôr prestavanú do dnešnej renesančno-barokovej podoby) budovu radnice, kde v minulosti žil tajomník kráľa Ferdinanda I. Pod radnicou údajne vedie labyrint temných chodieb až na hrad Kašperk. Čo je na tom pravdy?

Dobré jedlo

 • Hotel Kašperk ponúka okrem nocľahu aj výborné jedlo 

 • Boutique hotel Nebespán je reštaurácia zakladajúca si na kvalite a čerstvosti surovín s francúzsko-šumavskou fúziou (inšpirujú sa francúzskym vidiekom, ale využívajú regionálne suroviny) 

 • Pivovar Lyer (Modrava) je pivovarská reštaurácia so širokou ponukou českých jedál 

Kašperské hory

Čo robiť, ak prší

 • Vzhůru do podzemí! - v už spomínanej radnici sa nachádza podzemie, ktoré vás prevedie aj celami bývalého väzenia (verejnosti prístupné až do septembra)
 • Šumavský pivovar - zoznámite sa tu s prípravou piva
 • Múzeum historických motocyklov ponúka pohľad na unikátne motorové exponáty nielen v Česku, ale v celej Európe.

Filmy

Aj prostredie Kašperských Hôr bolo využité na účely filmu hneď niekoľkokrát. Ako prvý stojí za zmienku obľúbený detektívny seiál Polícia Modrava, kde v hlavnej úlohe vystupuje komisárka Jana Vinická odhodlaná vyriešiť každý prípad. V Kašperských Horách sa nachádzalo Obvodné oddelenie Polície, ktoré je premietnuté takmer v každom diele. Seriál sa natáčal na viacerých miestach Šumavy, vrátane už vyššie spomínaných Klatov (tu sa nachádzalo krajské riaditeľstvo Polícia) či Kvildy.

Medzi ďalšie snímky, ktorým Kašperské Hory poskytli svoje prírodné prostredie, patrí napríklad Divá Bára, Cez prsty, Staříci, ale aj možno menej známy dokument Zvony pre Šumavu.

4. Železná Ruda a okolie

Železná ruda

Malebné horské mesto a zároveň kúpeľné stredisko Železná Ruda leží neďaleko hraníc s Nemeckom a Rakúskom. Nádherná príroda, ktorá Železnú Rudu obklopuje, tvorí v kombinácii s kúpeľným strediskom perfektné miesto na rekreáciu, ale aj športové vyžitie.

Xavera ale zaujímala skôr história a architektúra, tak spoločne s Yvetou venovali časť dňa prechádzke po historických budovách a pamiatkach. Boli sa pozrieť napríklad na Kostol Panny Márie Pomocnej z hviezdy, vybudovaný v barokovom štýle, a kaplnku Sv. Antonína a sv. Barbary. Svoj výlet si ale chceli ešte spestriť, a tak vystúpili na neďalekú rozhľadňu umiestnenú na vrchole Pancier a výhľad teda rozhodne stál za to. Wow! Pri dobrej viditeľnosti môžete vidieť aj vrcholky Álp v okolí Dachsteinu.

Dobré reštaurácie 

 • Cafe Bar Zucchero je ideálnou voľbou, pokiaľ máte chuť na taliansku kuchyňu 

 • Restaurace a penzion Vyhlídka je horská útulná reštaurácia s krbom

 • Cafe Restaurant LAKA si dáte velmi dobré jídlo za rozumnou cenu

Železná ruda

Čo robiť, ak prší

 • Rozprávková dielňa a raj škriatkov - keď hľadáte program s deťmi
 • Skláreň Annín je preslávená luxusným krištáľom
 • Múzeum Šumavy je zamerané na regionálnu históriu a sklárstvo

Anjel Pána

Filmy

Pre film s názvom Zbojníci, zachytávajúci občiansku vojnu v Anglicku a Walese, sa veľmi hodilo práve tunajšie prostredie českej prírody a vo filme si zahrali aj niektorí českí herci, ako napríklad Marek Vašut či Pavel Kríž. Druhou natáčacou lokalitou bolo Čierne jazero v Železnej Rude, kde prebiehali prípravy filmu Anděl Páně. Okolie Železnej Rudy prilákalo aj filmárov pracujúcich na snímkach rozprávky Tri životy, natáčané na motívy rozprávok Boženy Nemcovej.

5. Čestice a okolie

Čestice

V mestečku šumavského podhoria, Čestice na vás už pri prvej návšteve dýchne historická atmosféra. Očarujúce historické budovy, ktoré Xaver s Yvetou míňali pri svojej prechádzke, v sebe niesli prvky baroka a klasicizmu, predovšetkým v starej časti mestysu. Lokalita Čestic sa pýši jednou z najcennejších stavebných pamiatok, ktorou je pôvodne románsky kostol Stětí sv. Jána Krstiteľa, ktorý sa pýši dreveným barokovým oltárom a vzácnymi obrazmi s kresťanskou tematikou. Exkurzia našej cestovateľskej dvojice pokračovala kúzelným miestom na zalesnenom návrší zvanom Kalvária. Na kopci sa nachádza súbor 6 stavieb (Kalvária), medzi ktorými sa týči hlavná svätyňa Kaplnka povýšenia Sv. Kríža v štýle vlašskej renesancie.

Aby toho nebolo málo, pri prechádzke zámockým parkom si Yveta všimla akýsi zámok presvetľujúci cez stromy. Po bližšom preskúmaní s Xaverom zistili, že sa jedná o ranne barokový zámok zo 17. storočia, v ktorého prvej polovici sa nachádza regionálne múzeum s výstavnou sieňou a v polovici druhej knižnica a matričný úrad.

Dobré reštaurácie

 • Reštaurácia Lidový dům

 • Reštaurácia u Milušky

 • Středověká krčma

Čestice

Čo robiť, ak prší

 • mestské múzeum Volyne
 • barokový Zámok Vimperk
 • Galéria Sirkus je sušické kultúrne centrum, kde sa môžete tešiť na výstavy, kurzy pre verejnosť či výtvarné dielne

Filmy

Asi necelých 5 km od Čestic sa nachádza malebná pošumavská dedinka Nahořany, ktorej kúzelná atmosféra a autentické prostredie najskôr režiséra Zdeňka Trošku uchvátila natoľko, že si miesto vybral pre zábery všetkým dobre známe rozprávky Princezná ze mlejna. V rovnakej dedinke prebiehalo aj nakrúcanie staršieho filmu Trhák, konkrétne z roku 1980. O niečo novšia psychologická snímka Pravidlá klamstiev, v hlavnej úlohe s Jiřím Langmajerom, sa natáčala priamo v Česticiach a je založená na osudoch skutočných ľudí.