Zrecenzovali sme pre vás menštruačný kalíšok od Lady Bio.

Myslíte si, že neexistuje lepšia alternatíva ako vložky či tampóny, počas vaších dní? Opak je pravdou. Objavili sme menštruačné kalíšky a boli sme milo prekvapení. Musíme sa s vami o naše skúsenosti podeliť. Nebudete veriť tomu, čo sa dočítate.

2. 2. 2019
Zrecenzovali sme pre vás menštruačný kalíšok od Lady Bio.

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

S e-shopom Ladybio.cz sa naše čitateľky už mali možnosť zoznámiť už pri uvedení prvej recenzie ich produktov. Je to obchod, ktorému záleží nielen na nás, ale tiež na prírode a na tom, ako sa k nej chováme. Každú chvíľu zo všetkých strán počujeme, akí sme k nej necitliví. Ruku na srdce, používame vždy to, čo je pre nás najlepšie a čo je to v súlade s prírodou? Ani by som nepovedala, keďže v dnešnej uponáhľanej dobe sa jednorazové produkty zdajú byť oveľa výhodnejšie. No po preskúmaní máme možnosť zistiť, že opak môže byť pravdou.

My sme si tentokrát posvietili na menštruačné kalíšky.

Niekto sa môže pousmiať, iný zas zavrieť túto stránku. Ale čo si budeme nahovárať, menštruácia patrí k bežnej záležitosti každej ženy častejšie, ako by si priala. Tak prečo sa na ňu nepozrieť z blízka ;) 

Čo to vlastne je a niečo málo z histórie

 

Prvé faktory, ktorý sme hodnotili bol, ako je to s cenou, pre koho sú kalíšky vhodné a akú majú životnosť. Predsa len, nákupná cena kalíšku sa môže zdať oproti tampónom či vložkám dosť vysoká. Nie je to však úplne tak, a to práve z dôvodu, že obidve zmienené veci sú jednorazovým produktom a kalíšok má životnosť 5 – 15 rokov, podľa toho ako sa oň staráte. Z tohto dôvodu vás kalíšok reálne stojí iba zlomok ceny a už pri spodnej hranici životnosti výrazne ušetríte! Mesačné náklady v priebehu 5-tich rokov používania vás budú stáť necelých 10 Kč / 0,44 €.

Kalíšky Lunacup sa predávajú v dvoch veľkostiach. Menší je určený pre ženy do 30 rokov, ktoré ešte nerodili a väčší naopak pre ženy nad 30 rokov a po pôrode. Pokiaľ si však nieste istá, odporúčame vašu objednávku konzultovať s podporou Ladybio.cz.

Vedeli ste, že prvý menštruačný kalíšok (alebo skôr sáčok), bol vyrobený v roku 1860? Nejedná sa teda o žiadnu vymoženosť modernej doby, ako si mnohí z nás môžu myslieť ale o produkt, ktorý svojimi koreňmi siaha až do histórie. :)

Zaujímavé tiež je, že v priebehu druhej svetovej vojny bola jeho výroba zakázaná z dôvodu nedostatku gumy a na trh sa vrátil až v roku 1950. Avšak, až do roku 1987 nemal u žien veľký úspech a dostupná bola iba jedna značka. V roku 2006 však nastal naozajstný zlom a dnes si môžeme vyberať z viacerých značiek a výrobcov z rôznych krajín.

Takže dámy, nejedná sa o žiadnu novinku, ale o produkt, ktorého vývoj za viac ako 150 rokov pokročil a bol dovedený k dokonalosti!

Poďme sa spolu pozrieť na to, ako produkt hodnotíme my.

Menštruačný kalíšok fialový, veľký

  • Cena: 495 Kč
  • Farba: fialová, ružová, biela
  • Materiál: hypoalergénny silikón platinovej kvality
  • Objem kalíšku: 30 ml, z toho 20 ml je využiteľný objem
  • Životnosť: 5 - 15 rokov
  • Značka: LUNACUP
  • Súčasť balenia: látkový sáčok
  • Naše hodnotenie: 5 z 5
  • Detail produktu: LadyBio


 

Vždy ma fascinovala myšlienka, ako sa menštruačný kalíšok používa. Už v minulosti som počula o tom, že je ekologický a vôbec neškodí zdraviu, no nevedela som si predstaviť, ako by som ho mohla používať. Mala som pocit, že keď bude plný, tak sa ním celá oblejem alebo zo mňa pri cvičení a väčšom pohybe vypadne. Nič z týchto predstáv sa nenaplnilo a tieto obavy dokonca ani nie sú založené na reálnych základoch. Pri testovaní kalíšku som naozaj nechápala, čoho som sa celú tú dobu obávala.

V prípade, že ste zvyknutá pri menštruácii na tampóny, kalíšok sa (napriek svojmu tvaru) zavádza rovnakým spôsobom. Jeho výhoda je, že pohodlne a bez problémov priľne, takže sa nemusíte obávať toho, že by došlo k znečisteniu vášho oblečenia. Odporúčam však, aby ste kalíšok prvýkrát skúsili ešte pred tým, ako budete mať menštruáciu. Keď ho skúsite skôr, budete mať možnosť si poriadne nacvičiť zavádzanie a vyberanie kalíšku. Nie je to nič svetoborné. Po čase na to prídete aj bez vyskúšania, ale poznáte to. ;)

Menštruačný kalíšok svojim tvarom pripomína malý zvonček, ktorý je vyrobený z lekárskeho silikónu. Je to hygienická pomôcka, ktorá sa zavádza v priebehu menštruačného cyklu a zbiera krv pri menštruácii. Je teda alternatívou už známych vložiek či tampónov. Prvý argument, ktorý majú určite na pamäti všetci milovníci prírody, je jeho ekologický charakter. Je to pravda. Životnosť takéhoto kalíšku je 5 – 15 rokov. Z ekonomického, ale aj praktického pohľadu je investícia do takéhoto kalíšku veľmi výhodná. Pri používaní kalíšku v dĺžke 10 rokov, by vás náklady vyšli na 4,80 Kč / 0,19€ mesačne. V porovnaní s vložkami alebo tampónmi sa jedná o príjemné odľahčenie nielen vašej peňaženky, ale aj životného prostredia.

Ako prvé, je potrebné vybrať vhodný menštruačný kalíšok. Ja som si vybrala sadu, kde obal, v ktorom dostanete kalíšok, slúži k sterilizácii po jeho použití. Presný postup je znázornený na jeho zadnej strane. Stačí, keď dáte do obalu spolu s kalíškom 3 lyžice vody a môžete ho pohodlne vyvariť v mikrovlnke. Súčasťou balenia je tiež látkový sáčok, v ktorom môžete kalíšok po skončení cyklu uschovať, poprípade zbaliť na cesty.

Keďže som si nebola istá, ktorý kalíšok si mám objednať, kontaktovala som telefonicky podporu e-shopu Ladybio. Pani Renáta mi na základe môjho veku (do 30 rokov) a pohybu v priebehu dňa odporučila menší kalíšok, ktorý mi bude vyhovovať a poskytne mi ochranu počas celej doby menštruácie. Vzhľadom na to, že som ešte nerodila (prípadne pre ženy, ktoré rodili cisárskym rezom), mi odporučila kalíšok, ktorý je pre mňa najvhodnejší.

Kalíšky sa líšia veľkosťou a pri ich výbere je potrebné prihliadať aj na to, či ste v minulosti už rodili, poprípade či cvičíte a posilňujete tým pošvové svalstvo. V prípade, že si neviete dať rady, ktorý z kalíškov by pre vás bol najlepším riešením v kombinácii s cenou, určite sa môžete obrátiť na e-shop Ladybio.cz, ktorý vďačne poradí aj vám.

Prvým argumentom prečo vymeniť vložky alebo tampóny za menštruačný kalíšok, je nepríjemný zápach. Vedeli ste, že menštruačná krv nemá žiadny špecifický zápach? Ten vzniká pri rozkladu krvi vo vložke či tampóne, aby bola schopná absorbovať jej väčšie množstvo.

Menštruačný kalíšok po zavedení drží tam kde má a absolútne nemáte pocit, že by sa vo vás pohyboval. Dokonca ani nebudete vnímať, že ho máte. Perfektne sa prispôsobí telu a je absolútne zdravotne nezávadný. Nielen pre túto výhodu sa menštruačné kalíšky tešia stále väčšej obľube. Výrobca udáva, že kalíšok môžete meniť až po 12 hodinách. Bola som zvedavá, ako bude jeho používanie prebiehať v noci. Je víkend, kedy si rada trochu pospím. No čo keď pretečiem? Pre istotu som si radšej vzala slipovú vložku, ráno ma však čakalo milé prekvapenie. Vôbec som ju totiž nepotrebovala.

Ak cestujete a nachádzate sa na mieste, kde nemáte v kabínke umývadlo s tečúcou vodou, nemusíte to vôbec riešiť. Opätovne odpadá ďalšia výmena vložky či tampónu.

Negatíva som naozaj nenašla. Aj keď sa človek ocitne napríklad niekde na benzínke alebo letnom festivale, nie je s čistením kalíškov problém. Stačí, ak budete pri sebe nosiť fľašku s vodou a ak ju nemáte, tak nevadí. Výmena kľudne počká. ;)

Po každom cykle menštruačný kalíšok vyvarte a zabaľte do látkového sáčku. Kalíšok tak môžete použiť aj nabudúce a to bez akýchkoľvek obáv či je použitie nehygienické alebo nie, prípadne či na ňom neostali nejaké baktérie.

Na stránkach Ladybio nájdete veľa produktov na čistenie a sterilizáciu kalíškov. Každý kalíšok je dodávaný s praktickým bavlneným sáčkom. Pokiaľ kalíšok sterilizujete vo vriacej vode, môžete pridať aj čistiaci prostriedok na kalíšky. A ak si budete chcieť prácu ešte uľahčiť a zrýchliť, kúpte si sterilizačné vajíčko alebo kelímok. Obidve veci sú navrhnuté na čistenie a sterilizáciu v mikrovlnnej rúre.

Správne čistenie vás chráni pred problémami a kalíšku predlžujete životnosť. Za nás, jednoznačné hodnotenie. 5 z piatich hviedzičiek. :)

Podobné články