Recenzia šikovného pomocníka s hlasovým ovládaním z e-shopu Datart

7. 8. 2021 Peťo
Recenzia šikovného pomocníka s hlasovým ovládaním z e-shopu Datart

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

 

Keď sa ku mne dostala možnosť recenzovať reproduktor s hlasovým ovládaním z e-shopu Datart.sk, nebol som si vôbec istý, či sa jedná o vec, ktorú budem využívať. Hlasové ovládanie mi celkovo príde ako futuristická funkcia, ktorá patrí skôr do sci-fi filmov, ako do reality.

Pravda je ale taká, že technológie sa pohybujú vpred rýchlejším krokom, ako častokrát stíhame vnímať. Hlasového asistenta od Google som sa preto rozhodol vyskúšať a dnes vám priblížim moje pocity z jeho spoločnosti v mojej domácnosti. Prečítajte si dnešnú recenziu od Plnej Peňaženky.

 

Hlasový asistent Google Nest Mini 2. generácie, čierny

 • Značka: Google

 • Farba: Čierna

 • Veľkosť (šírka, výška, hĺbka): 9,8, 4,2, 9,8 cm

 • Hmotnosť: 0,2 kg

 • Bezdrôtové pripojenie: Wi-fi

 • Napájanie: Sieťové

 • USB: Nie

 • Vstup AUX: Nie

 • Prijímanie telefónnych hovorov: Nie

 • SMART: Áno

 • Stránka produktu: Google Nest Mini 2. gen.

 • Petrove hodnotenie: 5 hviezdičiek

 

Produkt dorazil v malej krabičke, v ktorej som našiel presne to, čo som potreboval. Samotný produkt (reproduktor) s káblom na zapojenie a jednoduchý manuál. Hlasového asistenta je potrebné spárovať s aplikáciou Google Home, ktorú nájdete dostupnú pre zariadenia Apple aj Android. Pokiaľ už Google Home používate na iné účely, zaberie vám nastavenie pár sekúnd, v prípade, že aplikáciu sťahujete na novo, vyžaduje sa registrácia, ktorá ale netrvá dlhšie, ako pár minút.

 

Naozaj dizajnový kúsok. Nepreháňam.

Repráčik od Google je naozaj pekný. Disponuje minimalistickým vzhľadom a nenájdete na ňom žiadne zbytočné prvky alebo farby. Tento konkrétny kúsok je v čiernej farbe, no na internete zoženiete aj biele prevedenie. Osobne si však myslím, že čierna je univerzálnejšia a navyše si nevyžaduje až toľkú pozornosť pri upratovaní, keďže biele veci sa vo všeobecnosti rýchlejšie zašpinia.

Na reproduktore nenájdete žiadne zbytočné tlačidlá. Má iba jedno, pomocou ktorého ho zapnete, prípadne reštartujete v prípade, že by to bolo potrebné. Ďalej na tele produkte už nájdete iba konektor na kábel, ktorý musí byť vždy pripojený do siete - produkt nedisponuje batériou, je teda určený na permanentné použitie v rámci domácnosti. Poslednú vec, ktorú produkt má na zadnej strane je priestor na dodatočné uchytenie - na internete nájdete množstvo šikovných držiakov, ktoré si k produktu môžete doobjednať a lepšie ho tak napasovať do svojej obývačky.

 

Ako som sa s asistentom dorozumel?

Google Home Mini 2. generácie funguje veľmi jednoducho. Buď ho ovládate pomocou spomínanej aplikácie, alebo (na tento spôsob je primárne určený) hlasovými povelmi. Systém podporuje nasledovných 8 jazykov: angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina, japončina, kórejčina, portugalčina, no v budúcnosti by sa ich malo pridať ďalších aź 22 a je dosť pravdepodobné, že medzi nimi bude aj čeština alebo slovenčina. Následne vám bude stačiť jednoduchá aktualizácia a jazyky sa do vášho zariadenia nahrajú automaticky.

Váš asistent má svoje meno. Volá sa “Google”. To znamená, že vždy pred akýmkoľvek pokynom, je potrebné aktivovať ho vetou “Hey Google!”. Akonáhle sa mu takto “pozdravíte”, reproduktor rozsvieti LED svetielka a počúva vás. Následne je už len na vás, čo sa ho opýtate alebo mu prikážete.

Neovládate jeden z vyššie uvedených jazykov? Nevadí! Ak máte aspoň základy angličtiny, prípadne nemčiny či francúzštiny, Google Home vám môže poslúžiť ako skvelý učiteľ cudzieho jazyka. Môžete sa s ním rozprávať o čomkoľvek a hlavne, rozprávať môže v takomto prípade hlavne on. Stačí sa ho opýtať napríklad na to, kto vyhral II. svetovú vojnu a ako to celé prebiehalo. Repráčik vám následne vyrozpráva celý príbeh a znalosti vášho cudzieho jazyka to môže perfektne pomôcť. :-)

TIP: Neskôr som zistil, že hlasového asistenta od Google používa aj moja teta, ktorej deti rozprávanie sa s ním priam milujú a veta “Hey Google!” sa vraj v ich domácnosti stala asi najpoužívanejšou zo všetkých. Ak teda máte domácnosť plnú školákov či predškolákov, možno práve oni si reproduktor od Google obľúbia viac, ako vy.

 

Čo všetko Google Nest Mini 2. generácie dokáže?

 • Pustí vám hudbu cez podporované platformy. Podporuje všetky známe streamovacie služby, akými sú Spotify, Google Music, Youtube Music, Pandora alebo TuneIn Play.

 • Odpovie na vaše otázky. Produkt podporuje internetové vyhľadávanie, vyrozpráva vám napríklad výsledky športového zápasu, aktuálnu predpoveď počasia, televízny program, alebo akúkoľvek otázku, na ktorú odpoveď je možné nájsť na internete. Napríklad aj to, kto je prezidentom Slovenska, alebo aké je hlavné miesto Nigérie.

 • Organizuje vašu domácnosť. Nastaví vám budík, akúkoľvek pripomienku, spustí stopky alebo časovač, alebo upozorní na aktuálne udalosti z kalendára.

 • Prepojí zariadenia vo vašej domácnosti. Pokiaľ doma máte akékoľvek ďalšie SMART zariadenie alebo spotrebič, jednoducho si ich spárujete. Televízor potom jednoducho spustíte alebo vypnete na povel a to isté platí napríklad o spustení svetla, alebo nastavení teploty v spálni.

 

Pomocník pri zaneprázdnených rukách

Neviem ako vy, ale ja keď som doma, tak takmer vždy niečo robím. Najčastejšie napríklad upratujem, alebo varím. A práve pri varení sa hlasový asistent od Google ukázal ako skvelá pomoc. Pýtate sa, prečo? No napríklad ja veľmi rád varím so zapnutou hudbou a vždy som narážal na problém prepínania pesničiek, či interpretov. Od kuchynskej dosky nemôžem len tak odbehnúť a keď áno, tak mám často špinavé ruky a posledné čo chcem, je chytať do ruky telefón alebo riskovať obliatie či zašpinenie notebooku.

Varenie s Google Nest Mini 2. generácie je však pre mňa doslova radosť. Jednoducho do prázdna zvolám, “Hey Google, play “na akéhokoľvek interpreta či skladbu mám práve náladu” a viem, že ma počuje. Do pár minút už skladba hrá a keď chcem ďalšiu, jednoducho stačí “Hey Google, next.”, alebo mu prikážem hudbu zmeniť, či prehrať opäť tú istú.

TIP: A čo sa mi veľmi osvedčilo, je obyčajný časovač. Ten ale nabral úplne iný rozmer, pretože keď napríklad dávam niečo piecť, varenie nekončí a ja idem urobiť napríklad šalát alebo priebežne umyť riady. Asistentovi len poviem, aby nastavil časovač na 30 minút a po uplynutí času ma upozorní, že jedlo už je hotové. 

Alebo ja napríklad vždy zabúdam na to, ako dlho variť vajíčka na mäkko. Naozaj, nikdy to neviem. Asistenta som sa rozhodol vyskúšať tak, že som mu povedal, aby nastavil odpočítavanie na vajíčka na mäkko a keď som ich vytiahol z vody - dokonalé. :-) 

 

Prepojenie so SMART spotrebičmi

Nepatrím medzi tých ľudí, ktorí majú doma každú najnovšiu vychytávku a nemám doma veľa SMART spotrebičov. Mám však jeden, na ktorom som sa Google asistenta rozhodol vyskúšať - SMART televízor od LG. Obidva sú pripojené na tú istú wi-fi (domácu) a ich spárovanie preto bolo rýchle a intuitívne. No a fungovalo! Telku dnes zapínam jednoduchým hlasovým povelom a keď nemám po ruke ovládač, jedná sa o naozaj užitočnú funkciu.

Pokiaľ však doma máte viaceré SMART spotrebiče, s Google Nest Mini 2. generácie si ich jednoducho prepojíte a môžete tak doma hlasom ovládať svetlo, práčku, robotický vysávač, alebo teplotu v miestnosti. Keď sa tak nad tým zamýšľam, asi by som mal porozmýšľať o kúpe týchto šikovných vecičiek aj ja. :-)

TIP NA ZÁVER: Čo som si ale obľúbil najviac, je zaspávanie do určitého zvuku. Nikdy som nevedel zaspať pri zapnutej hudbe, no zvuk jemného dažďa alebo cikád v Chorvátsku, to už je o niečom inom. Asistentovi pred spaním jednoducho poviete, akú atmosféru by ste chceli navodiť (možností je naozaj veľa) a poviete mu tiež, kedy má zvuk vypnúť (ja som väčšinou nastavil hodinový interval). Nie je to vec na každú noc, no niekedy zaspávanie naozaj príjemne oživí. :-)

 

Niečo o e-shope Datart

Sortiment ponuky e-shopu Datart sa neustále rozširuje a nájdete v ňom takmer všetko. V predajniach aj na e-shope vás čaká široký výber spotrebnej elektroniky vrátane príslušenstva. Zaujmú aj doplnkové služby, ako napríklad predĺžená záruka či ekologická likvidácia tovaru. Datart sa prezentuje ponukou najlepších cien, vysokokvalitných produktov, plnohodnotných zákazníckych služieb a neustále prekvapuje svojou ponukou. Ak raz nákupy na Datart vyskúšate, nebudete chcieť nakupovať inde.

Peťo

Autor Peťo

Peťo vášnivo nakupuje s cashbackom už niekoľko rokov. Zo všetkého najradšej obľubuje cestovanie a kvalitnú kávu, ktorú si vychutnáva so svojou nádhernou priateľkou na rôznych miestach po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.