Recenzia klobúkov alebo štýlovo do každého počasia

Poriadny kvalitný klobúk, to nemusí byť len ochrana pred slnkom, ale aj úkryt pred dažďom a vetrom alebo štýlový módny doplnok. E-shop Bushman ponúka kvalitné pokrývky hlavy, ktoré z vás urobia poriadneho zálesáka aj pravého kovboja. Ako dobre ich klobúky chránia pred výkyvmi počasia a ako sedia na hlave pre vás testovala kolegyňa Vendy.

30. 7. 2022 Vendy
Recenzia klobúkov z Bushman.sk

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Leto máme v plnom prúde a pokiaľ ste ako ja a moji priatelia milovníci prírody, nesmie vám chýbať to správne vybavenie na dlhé túry, kempovanie alebo prechádzky po lese. Naskytla sa mi možnosť vyskúšať dva úplne skvelé klobúky z e-shopu Bushman, a tak som si zabalila batoh a s priateľmi vyrazila na víkend do lesa, aby som ich mohla poriadne otestovať.

Klobúk namiesto dáždnika?

Ručne vyrábaný klobúk Bushman Kamberg je inšpirovaný klobúkmi Rogue, ktoré nosili strážcovia národných parkov v Juhoafrickej republike. Klobúk bushman Kamberg je vyrobený z materiálu kanvas ktorého prednosti sú pevnosť, odolnosť, jednoduchá údržba a možnosť ľahko aplikovať ochranné vrstvy, ako je impregnácia alebo napríklad ochranný repelent na odevy. Navyše je priedušnejšia ako koža, a tak sa viac hodí do vysokých teplôt.

Čo sa týka spracovania, je klobúk naozaj podarený. Nikde z neho netrčia nite a všetko je dôkladne uhladené.

Konštrukčne sedí na hlave ako uliaty, má široký okraj, ktorý chráni proti slnku, tri odvetrávacie otvory na oboch stranách opatrené kovovými krúžkami a okolo klobúka je dekoratívny lem z hovädzej kože s kovovou sponou. Pod krkom si ho môžete upevniť sťahovacou šnúrkou, ktorá sa dá tiež využiť na stiahnutie okrajov po stranách.

Klobúk sa nedá testovať inak ako nosením, a tak som ho nosila na prechádzky v sparných dňoch a do lesa na huby. Veľká okraj vrhá tieň na krk a ramená, takže som si ho hneď obľúbila, pretože v letných duchotách nemusím mať strach, že sa z prechádzky vrátim pekne spálená. Naozaj mi vyhovuje materiál, z ktorého je klobúk vyrobený, pretože sa mi pod ním príliš nepotí hlava.

Proti slnku a teplu teda chráni dobre, ale zaujímalo ma tiež, či bude užitočný aj za iného počasia. Našťastie sa mi naskytla príležitosť to otestovať, keď ma pri jednej prechádzke zastihol slabší dážď. Klobúk nesklamal a nepremokol – voda stekala ďalej po ramenách. Myslím, že pokiaľ by bol dážď intenzívnejší, klobúk by s najväčšou pravdepodobnosťou presiakol, to sa ale dá riešiť aplikáciou impregnácie. Keďže má klobúk sťahovaciu šnúrku pod krk, držal mi na hlave aj pri silnejšom vetre.

Klobúk môžem s čistým svedomím odporučiť na jarné, letné aj jesenné prechádzky i výstupy.

Čo sa týka veľkostí, tak mám obvod hlavy 57 a veľkosť L je mi o málinko väčšia. Keďže je ale možné ho stiahnuť šnúrkou, nie je to pre mňa veľký problém. Pokiaľ ale chcete, aby vám dokonale padol, odporúčam klobúk vyskúšať osobne v predajni alebo požiadať o premeranie.

kamberg khaki

klobúk Kamberg khaki

 • Dostupné veľkosti: S - XXL
 • Farba: Khaki
 • Materiál: Kanvas
 • Unisex

47,90 €

Nakúp s cashbackom

Súhrn hodnotenia

 • priedušný materiál
 • kvalita spracovania
 • odolnosť voči výkyvom počasia

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Klobúk do každého počasia

Každému správnemu zálesákovi alebo zálesačke nesmie chýbať poriadny kožený klobúk. Klobúk Rancher z poctivej hovädzej hladenice by mal ochrániť ako pred slnečnými lúčmi, tak pred dažďom a ostatnými nevôľami počasia.

Jeho prevedenie je dotiahnuté k dokonalosti, a tak ani u neho nikde nenájdete trčať nite alebo kúsky kože, všetko je dôkladne uhladené a precízne spracované. Konštrukcia klobúka je osadená tromi vetracími otvormi s kovovými krúžkami po oboch stranách, širokými okrajmi proti slnečným lúčom a dažďu a dekoračným lemom z hovädzej kože s kovovou sponou. Na hlave sedí ako uliaty, a tak mi nevadí ani absencia šnúrky pod bradu, ktorú predchádzajúci klobúk má.

Na svoje potulky prírodou som si ho niekoľkokrát vzala a môžem konštatovať, že je vážne dobrým parťákom do nepohody. Aj s týmto klobúkom ma pri prechádzke zastihol dážď, tentoraz však bol intenzívny a trval asi hodinu a navyše bol spojený s vetrom. Klobúk ale obstál na jednotku. Navyše na hlave drží ako pribitý, pokiaľ zvolíte správnu veľkosť. Pre porovnanie: ja mám obvod hlavy 57 cm a veľkosť M mi je akurát.

Koža, z ktorej je klobúk vyrobený, je prírodný materiál a treba sa o ňu starať. Odporúčam preto raz za čas klobúk naimpregnovať.

Klobúk sa dá nosiť od skorej jari do neskorej jesene. Teším sa až pôjdem na dlhú túru, kde bude aj intenzívne fúkať a pršať, ale ja budem v tomto podarenom klobúku a navyše ešte napríklad s bundou Erika pripravená ísť v ústrety dobrodružstvom aj za skutočnej nevôle počasia. Na klobúku som nenašla žiadne negatíva a som z neho naozaj nadšená!

klobúk Rancher brown

klobúk Rancher brown

 • Dostupné veľkosti: S - XXL
 • Farba: Hnedá
 • Materiál: Hladká „Top Grain“ koža
 • Unisex

79,90 €

Nakúp s cashbackom

Celkové zhrnutie

 • materiál
 • klobúk dobre sedí
 • vzhľad

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Porovnanie klobúkov

Klobúky som zapožičala kamarátovi, ktorý býva na samote, aby ich vyskúšal a porovnal. Tu je jeho vyjadrenie:

„Klobúk Bushman Kamberg z materiálu kanvas je skvelý klobúk na sparné dni, ktorý vás ochráni ako pred slnkom, tak aj pred slabším dažďom. V klobúku som v letnom dni rúbal drevo a bol mi dobrým spoločníkom. Vďaka vetracím otvorom a použitému materiálu je dobre priedušný a hlava sa v ňom toľko nepotí. Aj preto som si dosť možno ušetril úpal a spálený nos.

Na druhý deň predpoveď počasia hlásila nižšie teploty a prehánky, to mi hralo do kariet, a tak som si na prácu v lese vzal kožený klobúk Bushman Ranger. Dobre som urobil, pretože ma už po ceste zastihol dážď a silnejší vietor, a hoci klobúk nemá šnúru pod bradu, vydržal mi na hlave celý čas. V daždi som pracoval 2 hodiny a hlava zostala v suchu, voda mi pri práci stekala z klobúka po vetrovke.

Za mňa sú oba klobúky super spoločníci do nepohody a môžem ich odporučiť nielen rancherom a zálesákom, ale naozaj všetkým."

Niečo málo o e-shope

E-shop Bushman.sk je pre skutočných cestovateľov a dobrodruhov. Myšlienka značky vznikla ešte v roku 1997 v Austrálii a od tej doby sa rozšírila do všetkých kútov sveta. Na stránkach e-shopu nájdete oblečenie nielen pre mužov, ale aj ženy. Voľnočasové oblečenie, oblečenie do prírody, ale aj vybavenie pre pohodlnejší pobyt v prírode. Ak ste milovníkom potuliek po lesných cestách, radi kempujete a zbožňujete život v divočine, tento e-shop je rozhodne pre vás. 

Vendy

Autor Vendy

Vendy je rodáčkou z Českých Budejovíc a ako správna patriotka má najradšej budejovické pivo. Veľmi rada chodí na prechádzky so svojou fenkou. Vášnivo rada nakupuje, bavia ju Tarantinove filmy, hudobné festivaly a koncerty rockovej hudby. Do dnešného dňa spomína na koncert Lucie v opere, ktorý ju ako násťročnú doslova uchvátil.