Kam počas jarných prázdnin na Slovensku?

Jarné prázdniny sú už v plnom prúde. Ak premýšľate nad tým, kam sa počas týchto voľných dní vydať a spraviť si pekný zážitok s priateľmi alebo rodinou, článok s tipmi, kam počas prázdnin u nás doma je priamo pre vás.

27. 2. 2023 Katka
Kam počas jarných prázdnin na Slovensku?

Jarné prázdniny sú prvou predzvesťou dlhých teplých dní a nekonečného voľna, ktoré nás čaká počas leta. Netrvajú síce dva mesiace, ale aj týždeň stačí na to, aby sme si ľudovo povedané, dobili baterky. Môžete ich stráviť na potulkách svetom a spoznávaním miest, ktoré ste už dlho mali na svojom zozname alebo ich môžete využiť na objavovanie krás našej krásnej domoviny. Lákavé pre vás môžu byť aj naše akciové ponuky, s ktorými môžete vycestovať ešte lacnejšie! A ak vás to láka cez prázdniny do zahraničia, neváhajte si prečítať náš článok so 6 tipmi, kam sa vydať počas jarných prázdnin. 

V tomto článku sme pre vás vybrali niekoľko tipov, kam ísť počas jarných prázdnin tu u nás, na Slovensku. Je to taká všehochuť, aby si mohol prísť na svoje každý. 

ZÁPADNÉ SLOVENSKO 

Slovensko na javisku dejín možno existuje len tridsať rokov, táto malebná krajina má však bohatú históriu. O tej sa dnes nebudeme rozprávať, možno len tak okrajovo. Chceli sme tým však naznačiť, že na západnom Slovensku je toho skutočne veľa. Napísali by sme, že bolo v minulosti centrom diania, ale nie je to úplne tak. Na celom území Slovenska sa v minulosti diali samé zaujímavé veci. 

Chceli sme tým naznačiť, že aj v tejto časti Slovenska možno obdivovať množstvo historických pamiatok, z ktorých spomenieme najmä hrady a zámky, ktoré v minulosti zohrali naozaj veľmi významné úlohy. Napríklad hrady v Nitre, na Gýmeši, v Hrušove či v Topoľčanoch. Opomenúť nemiesme ani mestský hrad v Bratislave a azda jednu z našich pých, Devín. Zámok Bojnice by ste tiež nemali vynechať. Trenčiansky hrad, Beckov a Čachtice, je trojica, ktorú viete zvládnuť aj počas jedného dňa a umocniť tak zážitok z jednotlivých prehliadok.

Jarné prázdniny sú obdobím, kedy sa ľudia hojne vyberajú na svahy, užiť si jedny z posledných dní na poriadnom prašane. Ak nechcete cestovať ďaleko, svoje lyže môžete poriadne prevetrať napríklad v SKI Bezovec alebo v lyžiarskom stredisku na Pezinskej Babe. Ski Centrum Kohútka alebo SKI Čertov stoja tiež za zmienku.

Ak nie ste ten typ, čo sa blázni na snehu, ale oveľa radšej trávite dlhé hodiny vo vode, skúste navštíviť Aquapark Termál Centrum Galandia, Plaváreň a sauna Iuventa alebo Aquapark Senec. 

Okrem iného tu nájdete aj množstvo múzeí, galérií, ale aj iné zaujímavé miesta, ako je napríklad Arborétum Mlyňany. Toto je len zlomok toho, čo sa v tejto časti Slovenska dá robiť a vidieť. Ak už sa niekam vyberiete na výlet, nechajte sa viesť aj vlastnými nohami a pocitmi. Ak chcete zabočiť do tej uličky, choďte, možno nájdete nejakú peknú kaviareň, reštaucáiu s dobrým jedlom alebo nenápadné múzeum a odnesiete si skvelý zážitok. 

STREDNÉ SLOVENSKO 

Stredné Slovensko tvoria len dva kraje, Žilinský a Banskobystrický, čo do počtu zaujímavých atrakcií sa však rovnajú svojim susedom z východu a západu. 

Z tohto zoznamu nemôžeme vynechať Banskú Štiavnicu a jej krásy, s ktorými sme vás už zoznamovali. Starý a Nový zámok, Kalvária či Banka lásky. Ak ste tam neboli, jarné prázdniny sú ten správny čas, kedy to napraviť. Veď tohto mesta zaľúbených si na zoznam pripíšte aj Kremnicu, v ktorej sa nachádza v súčasnosti jediná mincovňa v celej Strednej Európe, ktorá funguje od svojho založenia. Je tak jedným z najstarších fungujúcich podnikov na svete. 

Vlkolínec a Múzeum oravskej dediny v Zuberci, vám zas prezradia príbeh života našich predkov. Oravský hrad snáď ani netreba zmieňovať. Ak prídete na Oravu a odídete bez návštevy našej perly, ako by ste na Orave ani neboli. 

Aj tu u nás sa nachádzajú lyžiarske strediská, ktoré sú obľúbenou destináciou nejedného Slováka. Jasná, Lyžiarske stredisko Tále, Ski Krahule. Čo by to bol za článok, ak by sme opomenuli Park Snow Donovaly, Ski centrum Zuberec, Malinô Brdo či naše krásne Roháče.

Milovníci vody si zas užijú zábavu v obľúbenej Tatralandii, AquaRelaxe Dolný Kubín či v Bešeňovej. Nevynecháme ani SPA Aphrodite a pozornosť venujte aj aquaparku v Turčianskych Tepliciach.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Ako poslední si prázdniny užijú na východe našej krajiny. Pravdepodobnosť, že budú mať to najlepšie počasie je síce vysoká, ale v dnešnej dobe nemôžeme mať istotu ani v tomto. Dnes je krásnych pätnásť stupňov nad nulou a zajtra už znovu budeme vyťahovať lopaty a odhŕňať sneh. Nie sme žiadne rosničky, a tak sa radšej budeme venovať tomu, čo možno vidieť a zažiť na  východnom Slovensku a presvedčíme vás o tom, že na východe predsa len niečo je. 

Z historických pamiatok spomenieme napríklad kaštieľ Betliar, ktorý sa do povedomia Slovákov dostal najmä vďaka seriálu 1890. Krásny je aj Ľubovniansky hrad, či tie, ktoré sa nachádzajú vo Veľkom Šariši, Kapušanoch a Kežmarku. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať mestu Levoča, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a Košiciam, ktoré možno vyzerajú nenápadne, ale sú perlou východu. 

Východ má všetko, čo aj jeho predchodcovia. Lyžovať sa teda dá napríklad v Bachledovej, v Ždiari alebo v Krompachoch, kde nájdete skvelé lyžiarske strediská. Lyžiarske stredisko Štrbské pleso a Tatranská Lomnica snáď ani netreba zmieňovať. 

Aquacity Poprad je povinnou zastávkou, ak sa na východe plánujete zdržať o niečo dlhšie. Ak ste tam už boli, vyskúšajte Thermal Park Vrbov alebo Aquapark Prešov Delňa. 

Slovensko ponúka množstvo krásnych, zaujímavých a dokonca aj netradičných miest. Všetky by sa do tohto článku nezmestili, veríme však, že ste si z tohto zoznamu vybrali aspoň jedno miesto, ktoré poctíte svojou návštevou. 

Náš tip: S cashbackom od Plnej Peňaženky vás vaša prázdninová dovolenka môže vyjsť lacnejšie. Napríklad také ubytovanie si môžete vybaviť cez Booking.com. Čas strávený s rodinou alebo priateľmi zas môžete obohatiť o akčné zážitky, ktoré si môžete vybrať na stránkach Adrop.sk alebo ActionZážitky.sk

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.