5 tatranských filmových lokalít

10. 7. 2023 Katka
Filmové lokality vo Vysokých Tatrách

Zapojte sa v rámci letnej akcie Československé filmové leto do súťaže, lúštite tajničky, nakupujte s cashbackom a spoznávajte s Yvetou a Xaverom krásy Česka a Slovenska. Kto sú Yveta a Xaver a ako môžete súťažiť sa dozviete tu.

Nakupovanie na Plnej Peňaženke

Cestovateľské leto Xavera a Yvety pokračuje ďalej. Láska k horám Xaverovi nedala inak a Yvetu vzal do Vysokých Tatier. Už v Roháčoch sa jej predsa páčilo, prečo by to teda tu malo byť inak. Filmové dobrodružstvá sa odohrávali aj medzi majestátnymi končiarmi, ktoré sa hrdo týčia do výšin. Trasa ich ďalšieho výletu bola teda jasná. Hnať sa nikam netreba a tak Xaver mohol vybrať aj také miesta, na ktorých môže človek stráviť celý deň. Ašpirantom na najlepšií moment tohto výletu sú práve spomínané výhľady. Nesmieme však prezradiť všetko podstatné hneď na začiatku. Spoločne s touto dvojicou sa na výlet vyberieme aj my. Aspoň tak Xaver bude môcť predviesť svoje sprievodcovské schopnosti.

Ubytovanie Booking

1. Poprad 

mesto Poprad

Ikonické fotky mesta, na pozadí ktorého sa hrdo týčia špicaté končiare vrcholkov Vysokých Tatier. Poprad je mesto, ktoré sa môže pýšiť tým najkrajším výhľadom, ktoré mu celé Slovensko závidí. Xaver sa preto rozhodol, že ich výlet začne práve tu. 

Z Popravu vedie množstvo turistických trás, na tie sa však Xaver nezamieraval. Turistiky si spoločne s Yvetou užijú ešte dosť. Namiesto toho ju vzal na prechádzku pekným historickým centrom. Ukázal jej najmä Kostol Sv. Egídia, ktorý pochádza už z 13. storočia. Zablúdili aj do Podtatranského múzea, kde sa lepšie pozreli na život v tomto regióne. Svoju návštevu mesta nakoniec zakončili v miestom aquaparku. 

mesto Poprad

► Dobré reštaurácie 

V reštaurácii Dobré časy spoločne s Yvetou ochutnali pivo z rôznych pivovarov a na dobrej pizzi sa zastavili v Utopii. Miestni okrem iného odporučili aj Minipivovar Tatras, ktorý sídli v jednom z domov, kde popíjali mešťania už v 18. storočí. 

Tridsať prípadov Majora Zemana

► Filmy 

Mesto Poprad sa objavil v jednom z najznámejších českých seriálov, ktoré dnes už považujeme za klasiky. V časti Tatranské pastorále tu major Zeman riešil jeden zo svojich 30. prípadov. Natáčal sa tu aj Rozhovor s nepriateľom či Orlie pierko. V okolí Popradu sa dokonca natáčali aj snímky z českej klasiky Noc na Karlštejne.

2. Štrbské pleso 

Štrbské pleso

Štrbské pleso je malebné horské pleso nachádzajúce sa vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Nachádza v nadmorskej výške 1 346 metrov nad morom, čím sa radí medzi najvyššie a najväčšie plesá vo Vysokých Tatrách. Obklopuje ho nádherná scenéria, nad ktorou sa týčia majestátne štíty Vysokých Tatier.

Pleso je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá láka návštevníkov počas celého roka. V lete si ľudia prichádzajú užiť úžasnú prírodnú krásu, chodia na pešiu túru alebo horskú cyklistiku po okolitých chodníkoch alebo jednoducho relaxujú pri jazere. Sú tu aj možnosti pre vodné športy ako člnkovanie a rybolov. Xaver s Yvetou sa rozhodli, že pleso preskúmajú práve na člne a neskôr vyskúšajú miestne cyklotrasy. 

Štrbské pleso

► Dobré reštaurácie 

Po náročnom dni bolo treba doplniť sily a tak sa Xaver s Yvetou vybrali hľadať dobrú reštauráciu. Miestni im odporučili hneď niekoľko: 

  • Reštaurácia Furkota ponúka jedlo s krásnym panoramatickým výhľadom 
  • Neďaleko Štrbského plesa sa nachádza aj reštaurácia Zbojnícka koliba, ktorá je zariadená v tradičnom slovenskom štýle 
  • V reštaurácii Toliar si môžete okrem domácich jedál vybrať aj z medzinárodnej kuchyne 

Súťaž s Plnou Peňaženkou

► Filmy 

Kvôli filmu Náčelník Veľký had na Štrbskom plese postavili zrub, aby zakryli skokanský mostík. Pleso sa objavilo aj vo filmoch ako Román pro ženy, Román pro muže alebo Štastný nový rok. 

3. Tatranská Javorina 

Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je tichou a pokojnou obcou, ideálnym miestom pre oddych a pre tých, ktorí radi objavujú krásy prírody Vysokých Tatier. Je ideálnym východiskovým bodom pre túry do okolitých horských oblastí. V okolí obce nájdete množstvo turistických chodníkov a atrakcií.

Xaver a Yveta si však chceli od turistiky oddýchnuť a tak v tejto obci navštívili Zámoček Hohenlohe, ktorý nechalo vybudovať pruské knieža Hohenlohe. Mal odtiaľto krásny výhľad napríklad na Belianske Tatry a nechal tu presťahovať podstatnú časť štajerského lesníckeho personálu. 

V dnešnej dobe sa zámoček využíva na reprezentačné účely a je pod správou Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, každý štvrtok sa tu však konajú komentované prehliadky a na jednu z nich sa Xaverovi a Yvete podarilo dostať. 

Dokonca stihli aj prehliadku dreveného kostola sv. Anny, ktorý je jedným z najznámejších tatranských kostolíkov. Vidieť ho možno na každej pohľadnici. 

Tatranská Javorina

► Dobré reštaurácie

Na dobré jedlo by ste rozhodne mali zájsť do Goralskej krčmy, ktorá sa nachádza v neďalekej obci Ždiar. Slovenskú kuchyňu si tak môžete vychutnať v domáckom prostredí. 

► Filmy

Táto malebná obec, ktorú na Slovensku poznajú snáď všetci, sa objavila v československej klasike Medená veža. Niektoré z domčekov sa objavili aj na snímkach Orlieho pierka a aj v mysterióznom thrillery o mladých manželoch, Dôverný nepriateľ. 

4. Lomnický štít

Lomnický štít

Lomnický štít je významným symbolom Vysokých Tatier a ponúka jedinečný zážitok z výstupu na vrchol a výhľadu na túto nádhernú horskú krajinu. Výstup na Lomničák je vhodný najmä pre tých, ktorí majú radi adrenalín a horolezectvo. 

Xaver s Yvetou už síce nejaké ferraty vyskúšali, ale obaja poznajú svoje schopnosti a tak usúdili, že turistiku na Lomnický štít si nechajú na inokedy. Namiesto toho sa na vrchol odviezli lanovkou, ktorá je jednou z najdlhších na svete. Výhľad z výhliadkovej plošiny stál naozaj za to! 

Lomnický štít

► Dobré reštuarácie 

Na vrchole Lomnického štítu pochopiteľne nenájdete veľa reštaurácií, nachádza sa tam však Kaviareň DEDO, kde si môžete dať kávu a nejakú maškrtu a kochať sa výhľadom na končiare hôr. 

► Filmy

Vďaka svojej lokalite nemá síce Lomnický štít na zozname množstvo filmov, predsa sa však objavil v niekoľkých snímkach. Natáčali sa tu napríklad filmy ako Únos alebo Horúca krv. 

5. Vysoké Tatry 

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú najvyššie vrchy v Karpatoch a jedno z najkrajších a najobľúbenejších turistických miest v strednej Európe. Vysoké Tatry ponúkajú nádhernú prírodu, vrcholy, jazerá a množstvo outdoorových aktivít.

Xaver s Yvetou odporúčajú navštíviť aj Zelené pleso, ktoré je jedným z najkrajších vysokohorských plies vo Vysokých Tatrách. Skalnaté pleso je zas známe svojou čistou vodou. Vynechať by ste podľa nich nemali ani jednu z najkrajších a najdlhších jaskýň vo Vysokých Tatrách, Beliansku jaskyňu. 

► Filmy 

Okrem už spomínaných filmov Xaver a Yveta zistili, že v oblasti Vysokých Tatier sa natáčali aj klasiky, ktoré sú na území Česka a Slovenska veľmi obľúbené. Točili sa tu totiž Tri oriešky pre Popolušku, Byl jednou jeden král alebo aj Vlak do stanice Nebe. 

Vysoké Tatry

► Čo robiť vo Vysokých Tatrách, ak prší 

Ak prší a počasie nevychádza, turistika v takom prípade nepripadá do úvahy. Xaver ale Vysoké Tatry pozná pomerne dobre a tak vie o niekoľkých miestach a zaujímavých aktivitách, ktoré sa dajú v okolí tohto pohoria robiť, aj keď počasie úplne nevychádza. 

Odporúča navštíviť wellness, napríklad v Hoteli Borovica alebo v Hoteli Solisko. Určite by ste podľa neho nemali vynechať ani Botanickú záhradu v Tatranslej Lomnici. Ak máte radi históriu, zájsť by ste mali aj do neďalekého mesta Kežmarok, kde sa nachádza mestský hrad.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.