5 tipov na vianočné trhy v Európe

Október sa skončil a hoci podľa kalendára máme ešte stále jeseň, väčšina z nás s príchodom novembra už myslí na Vianoce. Treba predsa včas nakúpiť výzdobu, prípadne nový vianočný stromček, a o darčekoch ani nehovoriac. O Vianociach sa síce hovorí, že sú najkrajším obdobím roka, ale všetci dobre vieme, že vedia byť aj poriadne stresujúce.

8. 11. 2023 Katka
Jesenné výlety

Vianočné trhy sú tu predovšetkým na to, aby sme si pripomenuli, o čom toto obdobie je. O pekných chvíľach, zážitkoch, ale hlavne o čase strávenom s blízkymi. Výlet na pekné miesto a ešte k tomu do cudziny, ponúka všetko spomínané. Vybrali sme pre vás päť miest, ktoré sa dlhodobo držia na popredných miestach v rebríčku tých najlepších a najkrajších vianočných trhov v Európe, ak nie priamo na svete.

História vianočných trhov v kocke 

 

Prvé zmienky o vianočných trhoch siahajú až do stredoveku, keď mnoho obchodníkov ponúkalo vianočný tovar, od tradičných ozdôb a vianočných stromčekov, po darčeky a potraviny. Tieto trhy boli pôvodne spojené s adventom a boli miestom, kde ľudia mohli nakúpiť potreby pre sviatočné obdobie.

Booking

Vianočné trhy sa postupne stali neoddeliteľnou súčasťou vianočných osláv po celej Európe. Každý trh mal svoje vlastné špecifické rysy a tradície, závislé od miestnej kultúry a zvyklostí. Trhy ponúkali nielen tovar, ale aj vianočnú zábavu a občerstvenie, ako sú tradičné pokrmy a nápoje.

Vôbec prvé vianočné trhy sa konali na území dnešného Rakúska a Nemecka. Prvé písomné zmienky o vianočných trhoch pochádzajú z Viedne, kde sa konali už v roku 1294, z Frankurtu a z Dráždaň. 

Tieto krajiny sú už tradične považované za akúsi kolísku súčasných Vianoc. Práve z Nemecka napríklad pochádza tradícia vianočných stromčekov a v rakúskom Oberndorfe sa nachádza Kaplnka Tichej noci, ktorá je pamiatkou tejto piesne a jej skladateľov. 

1. Drážďany

Drážďany

Hlavné mesto spolkovej krajiny Sasko v Nemecku má bohatú históriu siahajúcu späť až do stredoveku. Mesto bolo založené ešte v 12. storočí ako tržné a obchodné centrum. 

V 16. a 17. storočí za vlády saských kurfirstov sa Drážďany stali centrom renesancie a barokovej architektúry. Slávna budova Zwinger a komplex katedrály Hofkirche sú významnými príkladmi tohto obdobia. Mesto dosiahlo vrchol svojho významu v 18. storočí. Toto obdobie sa taktiež považuje za jeho Zlatý vek.  

Dnešné Drážďany sú známe svojimi historickými pamiatkami, ako je Zwinger, Semperoper (operný dom), a obnovené kostoly a paláce. Mesto sa stalo dôležitým kultúrnym a turistickým centrom, priťahujúcim návštevníkov zo všetkých kútov sveta.

Vianočné trhy 

Drážďany

Vianočné trhy v Drážďanoch patria medzi najznámejšie a najtradičnejšie na svete. Tieto trhy sú známe svojou atmosférou, tradičnými výrobkami a vianočnými dekoráciami. Návštevníci sa môžu tešiť na niekoľko trhov, ktoré poskytujú jedinečný pohľad do vianočnej kultúry a tradícií.

Striezelmarkt je najstarší vianočný trh v Drážďanoch a patrí k najstarším v Nemecku. Trh sa nachádza v historickom centre mesta a ponúka širokú škálu vianočných dekorácií, remeselných výrobkov, tradičných jedál a nápojov. Výrazným symbolom trhu je obrovská vianočná torta "Striezel", ktorá dáva trhu jeho meno.

CK DAKA

 

Augustmarkt na starom trhovisku je zameraný na tradičné a ručne vyrábané produkty. Návštevníci tu môžu nájsť ručne vyrobené ozdoby, keramiku, hračky a ďalšie unikátne darčeky.

Vianočné trhy na Neumarkte sa konajú v blízkosti ženského kostola (Frauenkirche) a ponúkajú pestrú ponuku vianočných darčekov, tradičného jedla a nápojov.

Vianočné trhy začínajú 29. novembra a končia 24. decembra 2023.

2. Štrasburg

Štrasburg

Štrasburg bol pôvodne osídlený Keltmi a neskôr sa stal súčasťou Rímskej ríše. V stredoveku sa stal významným obchodným centrom a slobodným ríšskym mestom Svätej ríše rímskej. Mesto hralo dôležitú úlohu v obchode, politike a kultúre.

Významný symbol mesta, stavba katedrály Notre-Dame, začala v 12. storočí a trvala niekoľko stoviek rokov. Katedrála je majstrovským dielom gotickej architektúry a je známa svojimi vežami a zdobenými portálmi.

Štrasburg sa stal súčasťou Francúzska v 17. storočí. Počas histórie bolo mesto súčasťou niekoľkých konfliktov a zmien politického usporiadania, avšak vždy si udržalo svoj význam ako kultúrne a politické centrum Alsaska. Dnes je Štrasburg známy tým, že je domovom Európskeho parlamentu. Zachoval si svoj historický charakter a je známy svojou architektúrou, kultúrnou rozmanitosťou a historickými pamiatkami. Mesto je zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO a je obľúbeným cieľom turistov vďaka svojej bohatej histórii a jedinečnej atmosfére.

♦ Vianočné trhy 

Štrasburg

Vianočné trhy v Štrasburgu sú známe ako Christkindelsmärik a sú považované za jedny z najstarších a najkrajších vianočných trhov v Európe. Tieto trhy ponúkajú zvláštnu vianočnú atmosféru a tradície, ktoré priťahujú návštevníkov z celého sveta. Vianočné trhy sa podobne ako v Drážďanoch, konajú na niekoľkých miestach. 

Hlavný trh, Christkindelsmärik, sa koná na hlavnom námestí, pred katedrálou Notre-Dame a je jedným z najväčších a najrušnejších. Ponúka široký výber vianočných ozdôb, tradičných darčekov, ručne vyrobených výrobkov a regionálnych špecialít.

FlixBus

Trhy na námestí Place Broglie sú zas známe pre svoje umelecké a remeselné výrobky, kvalitné potraviny a miestne špeciality, ako korenené víno, pečivo a ďalšie lahôdky. Trhy v priestore Palais Rohan sa zas konajú v historických priestoroch. Trh na námestí Place du Château je obklopený krásnou architektúrou a ponúka širokú škálu vianočných dekorácií, vianočných stromčekov a ďalších tradičných produktov.

► Vianočné trhy začínajú 24. novembra a končia 24 decembra 2023. 

3. Gdansk

Gdansk

Gdansk bol dôležitým prístavom už v stredoveku a bol členom Hanzy – obchodného spolku mestských štátov. Mesto prosperovalo vďaka obchodu, najmä s obilím, drevom a inými surovinami.

Svoju úlohu mesto zohralo aj v nie tak dávnej histórii a to práve počas obdobia druhej svetovej vojny. Neďaleko neho sa totiž práve tento konflikt odštartoval. Podobne ako iné mestá a miesta v Európe, aj Gdansk prešiel mnohými rekonštrukciami a obnovami. Napriek tomu si dodnes zachováva svoju historickú tvár. 

Okrem historických budov a kostolov je tak mesto známe aj vďaka svojim múzeám, obchodom a výbornou kuchyňou. Navyše, z tohto miesta sa viete trajektom dostať napríklad do neďalekých Helsínk. 

♦ Vianočné trhy 

Gdansk

Vianočné trhy v Gdansku sú tradičnou a pútavou súčasťou vianočného obdobia v tomto poľskom meste. Ponúkajú širokú škálu vianočných dekorácií, tradičného jedla, ručne vyrábaných výrobkov a vytvárajú výnimočnú atmosféru pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov.

Ako už býva zvykom, aj tu sa vianočné trhy konajú hneď na niekoľkých miestach naraz. Regionálne špeciality alebo ručne vyrábané výrobky nájdete na Hlavnom námestí Starého mesta. Túto časť vianočných trhov možno považovať za hlavnú časť. 

Leo Express

Moderné výrobky, poľské potraviny a cukrovinky zas hľadajte na Targ Weglowy. Špecifické a menej komerčné výrobky nájdete na trhu v Glównom Miaste, čo je historická časť mesta a vianočné trhy sú tu menšie a menej preplnené. 

V minulosti sa vianočné trhy konali napríklad aj v Múzeu piva, kde boli k dispozícii remeselné výrobky, vianočné dekorácie a miestne pivá.

► Vianočné trhy sa začínajú 17. novembra a končia 23. decembra 2023.

4. Kodaň

Kodaň

Kodaň vznikla ako obchodná osada v 12. storočí a rýchlo sa stala dôležitým obchodným centrom. Bola vybudovaná na pobreží ostrova Sjælland a čoskoro sa stala sídlom dánskych kráľov. Mesto sa neskôr stalo aj členom Hanzy, čo mu poskytlo výhody spojené s obchodom so susednými krajinami a mestami. Obchod a námorné prístavy hrali kľúčovú úlohu v jeho rozvoji.

Vláda Christiana IV. bola obdobím rastu a rozvoja pre Kodaň. Počas jeho vlády bola postavená mnoho významných budov, vrátane Krymskej veže (Kronborg) v Helsingør.

Agoda

Dnes je Kodaň moderným a kozmopolitným mestom, ktoré sa pýši svojou architektúrou, kultúrnou scénou, udržateľnosťou a významnou úlohou v európskom politickom kontexte. Je domovom pre mnoho inštitúcií a je považovaná za jedno z najšťastnejších miest na svete. Svoje zvláštne čaro získala vďaka kombinácii histórie, moderného životného štýlu a krásneho prostredia na brehu Baltského mora.

♦ Vianočné trhy

Kodaň

Trh na Højbro Plads a Gammel Torv sa nachádza v strede mesta a ponúka širokú škálu vianočných darčekov a remeselných výrobkov. Trh na Kongens Nytorv je zas známy svojim impozantným vianočným stromom a vianočnými dekoráciami. Ponúka ručne vyrábané výrobky, občerstvenie a tradičné vianočné pochúťky.

Tivoli Gardens, slávny zábavný park v centre Kodane, organizuje počas vianočného obdobia aj trhy. Tu návštevníci nájdu vianočné dekorácie, atrakcie a mnoho možností na občerstvenie. Trh na Nørrebro ponúka množstvo ručne vyrábaných výrobkov, miestnych špecialít a tradičných darčekov. Nachádza sa na živom a multikultúrnom Nørrebro.

► Vianočné trhy v Kodani začínajú 3. novembra a končia 21. decembra 2023. Tie v záhradách Tivoli začínajú o čosi neskôr, až 17. novembra a končia 31. decembra. 

5. Madeira

Madeira

Ostrov nachádzajúci sa v Atlantickom oceáne, zhruba 1000 km od pevninského Portugalska. História Madeiry siaha až do doby objavov v 15. storočí, kedy bola objavená a kolonizovaná Portugalskom. Vzhľadom na jeho vhodnú klímu a priaznivé podmienky pre poľnohospodárstvo sa ostrov čoskoro stal dôležitým centrom pre pestovanie cukrovej trstiny a ďalších plodín.

Madeira bola tiež dôležitou zastávkou pre lode smerujúce do Nového sveta v priebehu dôb objavov. Mesto Funchal, hlavné mesto Madeiry, sa stalo dôležitým prístavom pre obchod a výmenu tovaru.

Madeira

V priebehu histórie bola Madeira vystavená rôznym vplyvom, vrátane napadnutia pirátmi a útokov cudzími mocnosťami. Počas 19. a 20. storočia sa ekonomika ostrova začala orientovať na turizmus a poľnohospodárstvo, čo pomohlo rozvoju regiónu.

Dnes je Madeira známa svojimi malebnými kopcami, úchvatnou prírodou, tradíciami poľnohospodárstva a pestrou kultúrou. Turizmus zohráva kľúčovú úlohu v ekonomike ostrova, ktorý je obľúbeným cieľom turistov z celého sveta.

♦ Vianočné trhy 

Madeira

Mnohí si Vianoce bez snehu nevieme ani predstaviť. Biele padajúce vločky, ktoré prikryjú zem mäkkou perinou, sánkovanie, červené líca a zima až do špiku kostí. Príroda to však zariadila tak, že nie všade sneží a nie všade majú zimu. Madeira je ostrovom večnej jari a tak sa tu Vianoce slávia v pomerne, pre nás, letných teplotách. 

Aj napriek slnku a plážam, sa však všade nachádza typická vianočná výzdoba, nechýbajú stánky, v ktorých si môžete kúpiť nejakú drobnosť, prípadne aj nejaký darček pre blízkeho. Rovnako ako u nás, aj tu môžete na trhoch ochutnať typické jedlo, prípadne kvalitné víno z ostrova, ktoré je svetovo známe. Nechýba ani sprievodný program, ktorého súčasťou je množstvo vystúpení. Tančných, ale aj hudobných a nechýba ani ohňostroj, ktorý sa dokonca zapísal aj do Guinessovej knihy rekordov. 

► Trhy sa začínajú 1. decembra a končia 7. januára 2024

Vianočné trhy na Slovensku 

Vianočné trhy na Slovensku

Nebojte sa, v tomto článku nezabúdame ani na Slovensko, ktoré taktiež ponúka množstvo krásnych vianočných trhov. Začneme rovno tými, ktoré sa konajú v hlavnom meste. Pomedzi stánky sa môžete prejsť na Hlavnom Františkánskom námestí alebo na Hlavnom námestí. Vynechať by ste nemali ani trhy na Radvanskom námestí v Banskej Bystrici. Zaujímavý kultúrny program ponúkajú aj vianočné trhy v Trnave, Žiline, ale aj v Poprade. Svoju cestu naprieč vianočnými trhmi Slovenska, by ste mali ukončiť v metropole východu, v Košiciach.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.