Malajzia - krajina desiatok kultúr a minimálne 7 divov

14. 5. 2021 Peťo

Drahý Zápisník,

Malajzia je krajinou, o ktorej nie je počuť tak veľmi, ako napríklad o ostrove Bali alebo slnečnom Thajsku. Prečo by sme ju mali uprednostniť pred turistickými rajmi a čo táto destinácia ponúka?

Malajziu som navštívil počas svojej cesty naprieč juhovýchodnou Áziou. Úprimne, pred jej návštevou som nevedel čo mám čakať, a ani som sa nad tým nezamýšľal. Ako sa povie, jednoducho som sa nechal prekvapiť. A po jej návšteve môžem bezpochyby konštatovať, že som urobil dobre.

Pulzujúca metropola ako hlavné mesto

Našou prvou zastávkou nebolo nič iné, ako Kuala Lumpur. Svetové mesto, ktoré pozná asi každý. Nie každý ho však mal možnosť navštíviť, keďže leží na opačnej pologuli. Kuala Lumpur má črty veľkomesta a rozhodne tak pôsobí. Na druhej strane je sympatické, že ani zďaleka nie je taká veľká, ako je napríklad Bangkok. Človek sa v ňom cíti preto bezpečnejšie a viac doma. 

Kuala Lumpur prekvapí svojou multikulturalitou. Je domovom pre tisícky študentov z celého sveta, čo je v uliciach patrične cítiť. Odporúčam sa len tak vybrať do ulíc a nepozerať sa do mapy. Mesto samé vtiahne do deja a ani človek nevie, ako sa napríklad ocitne v indickej štvrti, kde si pochutnáva na chutnom kari.
Výhľad na hlavné mesto
Mám rád mestá s dominantou a Kuala Lumpur jednu určite má. Známe Petronas Tower pri návšteve Malajzie rozhodne nech nikto nevynechá a užije si na ne pekný pohľad. Oplatí sa prísť cez deň, ako aj za tmy.

Batu caves

Ide o jednu z najnavštevovanejších pamiatok Malajzie. Batu caves sa nachádzajú iba niekoľko desiatok minút jazdy autom od Kuala Lumpur - odporúčam si vziať taxík, ktorý nevyjde na veľa. Batu Caves sú unikátne jaskyne plné chrámov a opíc (tie sú naozaj všade). Pri výstupe do jaskýň čaká mnoho schodov, ktoré zaujmú nielen svojim počtom, ale aj rozmanitými farbami. Pred chrámom stojí obrovská zlatá socha, ktorá je sama o sebe atrakciou.

Opice v Malajzii

Taman Negara

Rozhodovanie pre návštevu jedného z najstarších dažďových pralesov na svete nebolo jednoduché. Nenachádza totiž po ceste, nech už je človek kdekoľvek. Je potrebné absolvovať približne 4 hodinovú jazdu autobusom z Kuala Lumpur a následne asi 2 hodinovú plavbu malou loďkou. Prales je ale nádherný a človek sa v ňom cíti ako v naozajstnej džungli - a to z dôvodu, že v nej naozaj je.

Takmer nulové pripojenie na internet a slabý telefónny signál celú emóciu ešte umocňujú. Lokálni ľudia sú veľmi príjemní a ja som si užíval každý jeden moment. Časté rýchle búrky v trvaní asi 30 minút strieda tropické slnko a je možné si vychutnať napríklad nočnú prechádzku pralesom so sprievodcom, o ktorej Ti určite napíšem viac nabudúce.

Penang

Ďalšou zastávkou bol polostrov Penang, ktorý je bývalou britskou kolóniou a očarí na prvý moment. Ja som sa zdržoval primárne v jeho rovnomennom hlavnom meste, ktoré je mixom niekoľkých kultúr naraz. Veľký vplyv malo európske kolonizovanie, Čína a tiež moslimská časť obyvateľov súčasnej Malajzie. Penang je rozdelený na pomyselné štvrte, kedy si pri ich návšteve môže človek užiť atmosféru práve vyššie spomenutých kultúr. V rámci jedného dňa sa tak môže vcítiť do čias britského kolonizovania, imperialistickej Číny alebo si jednoducho užiť čisto malajziský Penang.

Príroda v Malajzii

Vedel si, že?

  • Malajzia bola britskou kolóniou až do roku 1957, kedy úspešne deklarovala svoju samostatnosť. V krajine je dodnes cítiť imperialistický vplyv a aj preto je krajina domovom pre mnohých cudzincov.
  • Populácia Malajzie, ktorá je približne 31 miliónov sa iba z polovice skladá z pôvodného malajzisjkého obyvateľstva. Zvyšnou polovicou sú obyvatelia pôvodom hlavne z Číny a Indie.
  • Petronas towers boli najvyššími budovami na svete až do roku 2004, s výškou dosahujúcou až takmer 452 metrov a 88 poschodiami.

Ceny

Každého cestovateľa pred vstupom do krajiny zaujíma hlavne cena za ubytovanie a služby. V Malajzii sa platí malajzinským ringgitom, ktorý bol v čase mojej návštevy približne 6x slabší ako euro. To je voči iným ázijským krajinám nezvyk, keďže napríklad v Indonézii sa s niekoľkými stovkami eur ľahko človek stane lokálnym milionárom. Ceny v Malajzii sú o niečo vyššie ako napríklad v Thajsku, nejde však o žiadne horibilné čiastky a stále platí, že cestovanie po tejto krajine je pre nás európanov relatívne lacné.

Motorky v Malajzii

 

P.S.: V rámci svojich ciest po Malajzii som navštívil aj malajzijský ostrov Langkawi, ktorý je bezcolnou zónou a vychytenou dovolenkovou destináciou domácich. Aj o ňom Ti napíšem vo svojom v ďalšom zápisku.

Peťo

Autor Peťo

Peťo je vášnivý cestovateľ a veľký odporca nápojov z automatu. Kávu si najradšej vychutnáva pri západe slnka so svojou nádhernou manželkou, s ktorou preskúmal rôzne zaujímavé miesta po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.