Klenot pobrežia Costa Brava – Lloret de Mar

14. 4. 2024

Milý Zápisníček, 

v celej Európe existuje len jedno miesto, na ktorom som bola toľkokrát, že aj keby som sa postavila na hlavu, neprídem na to, koľkokrát to bolo. Párkrát som sa to snažila spočítať, ale pretože moja prvá návšteva tejto destinácie prebehla už v mojich troch rokoch, sú to skutočne veľké počty. Ide o miesto, ktoré má pre mňa a moju rodinu akési mystické kúzlo. A prečo som si vybrala práve Lloret de Mar? Dnes je to totiž presne 10 rokov od doby, keď som tu bola naposledy.

Lloret de Mar

Lloret de Mar

Toto príjemné katalánske mestečko nájdeš na spomínanom pobreží Costa Brava. Nachádza sa medzi mestami Blanes a Tossa de Mar, ktoré rozhodne odporúčam navštíviť. V minulosti bolo Lloret de Mar tichým rybárskym mestečkom a postupom času sa premenilo na najväčšie katalánske turistické stredisko na Costa Brava.

Aj napriek tomu, že sa jedná o veľmi rušné miesto (veľa ľudí sem jazdí predovšetkým za zábavou), práve tu som objavila akúsi „svätyňu pokoja“, ktorá mi poskytla útočisko vždy, keď som k nej dorazila. Na túto „svätyňu“ narazíš, keď pôjdeš pozdĺž pobrežia s morom po ľavej strane, ako by si sa snažil dostať z mesta von. Tu sa potom napojíš na kamennú cestu, ktorá Ťa už bezpečne dovedie na miesto, o ktorom toľko básnim :).

Výhoda tohto útočiska je, že nikdy nebolo preplnené turistami a ak sa tam niekto zdržiaval, tak nie veľmi dlho. Kamenná „lavička“ pod palmami s výhľadom na more vo mne zanechala dodnes blažené pocity pokoja a rada na ňu spomínam. Naozaj mi nenapadá vhodnejší pobyt na čítanie knižky alebo počúvanie morskej hudby :).

Lloret de Mar

Ako dominantu neďalekého mesta Blanes a vlastne aj celého pobrežia Costa Brava považujem gotický kamenný hrad Sant Joan (Castillo de Sant Joan), ktorý sa najčastejšie objavuje na všetkých propagačných fotografiách a suveníroch z mesta. Pohľad naň ma nikdy neomrzel, možno preto, že pôsobí tak majestátne, sebavedome a stabilne. Hrad je umiestnený na skalnatom kopci, takže je krásne vidieť aj z diaľky. Jeho základy boli na týchto miestach položené v 11. storočí predovšetkým vďaka strategicky výhodnej polohe.

Ďalšou pamiatkou, ktorá mi zostala v pamäti, je farský kostol Sant Romá (Iglesia de San Román de Lloret) – jeho návštevu si nenechá ujsť žiadny návštevník Lloret de Mar :). Kostol je postavený v secesnom štýle a jeho architektom bol Bonaventura Conil i Montobbio. Kostol Sant Romà púta pohľady okoloidúcich nádhernými farbami svojich kopúl a svojím vzhľadom veľmi pripomína mozaiku.

Kostol nájdeš v príjemnej časti mestečka, môžeš si pri ňom posedieť a rozjímať na priľahlých lavičkách pod korunami stromov. Výhodou je jeho umiestnenie v centre mesta blízko pláže, reštaurácií a palmovej promenády.

Lloret de Mar

Tossa de Mar

Tossa de Mar stojí na svojom mieste už od 8. storočia pred naším letopočtom. Mesto tu založili kolonizátori z Benátok. Stalo sa oporou rímskeho impéria. V 15. storočí sa v Tosse usídlil šľachtický rod Torresov de la Maresme. V tomto období bol vybudovaný veľkolepý hrad, ktorý bol bohužiaľ v roku 1749 pri protihabsburskom povstaní zničený.

Tossa de Mar

Dnes Tossa oslavuje svoj úspech ako turisticky vyhľadávaná oblasť a pozostatky hradu sú jedným z cieľov turistov. V Tosse je tiež nádherná pláž a ak chceš trochu súkromia, môžeš zvoliť plážičku bokom od hlavnej pláže, pod skalným útesom, ktorým sa dá preplávať priamo do mora :).

Blanes

Blanes je najjužnejším letoviskom pobrežia Costa Brava. Blanes sa pýši dominantou hradu Sant Joan, o ktorom sa zmieňujem len o pár riadkov vyššie. Blízko hradu sa nachádza aj botanická záhrada s množstvom tropických a subtropických rastlín a mnoho ďalších zaujímavostí. Určite by bola škoda mesto Blanes vynechať – je napríklad jediným miestom, kde zastavuje miestny vlak idúci väčšinu času pozdĺž mora – všetky ostatné miesta sú dostupné iba po ceste.

Blanes

P. S.: Čo rozhodne nesmiem vynechať, je zmienka o výbornom tradičnom španielskom jedle, ktoré sa nemenuje inak ako - paella. Paellu som si nenechala ujsť snáď pri žiadnej zo svojich návštev Španielska. Pokrm pôvodom z Valencie sa skladá väčšinou z ryže, plodov mora, korenia a zeleniny. Na prípravu paelly sa používa špeciálna rovná nízka panvica s uchami.