Bangkok - koktejly v oblakoch, vyprážané chrobáky aj motorkové taxíky

14. 5. 2021 Peťo

Drahý Zápisník,

betónová džungľa plná kontrastov. Luxusné večere a drahé drinky na strechách mrakodrapov, pod nimi v ošarpanom stánku najchutnejší street food za 1 €. Zápchy, tony zbytočného plastu, smog, ale aj nádherné výhľady, lodné trajekty, motorkové taxíky či krásne chrámy. Taký je Bangkok, jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v juhovýchodnej Ázii. Žije tu vyše 8,2 milióna obyvateľov a ja som sa na pár dní stal jedným z nich. V dnešnom článku Ti prezradím, čo v samozvanom Meste anjelov nevynechať.

Výlet Bangkok

Názov, ktorý prekvapí

Zaujímavosťou je, že skutočný názov mesta nie je Bangkok. Hoci ho väčšina cudzincov používa, označuje iba jeden okres. Oficiálny názov je: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, skrátene iba Krung Thep.

V preklade to znamená: Mesto anjelov, veľké mesto, večné diamantové mesto, plodné mesto boha Indru, veľké hlavné mesto sveta s deviatimi klenotmi, šťastné mesto, oplývajúce nesmiernym kráľovským palácom, pripomínajúcim nebesá kde vládne znovuzrodený boh, mesto dané Indrovi a vybudované Vishnukarnom. Je preto celkom jasné, prečo sme ho začali volať Bangkok… :-)

Bangkok z výšky

Kedy je najlepšie ísť a koľko to bude stáť?

Dostať sa sem je pomerne jednoduché. Do Bangkoku sa väčšinou lieta z Viedne s jedným prestupom, nájsť však môžete aj priamy spoj, ktorý trvá približne 10 hodín. Spiatočná letenka sa dá zohnať približne od 400 €. Miesta mena je thajský baht (1 THB = 0,028 EUR). Panuje tu tropické monzúnové podnebie a striedajú sa tri hlavné obdobia:

  • horúce obdobie - od marca do júna, pričom teploty sa dokážu vyšplhať až na 40 stupňov Celzia
  • monzúnové obdobie - od júla do októbra, kedy môžu návštevníci využiť lacnejšie ceny
  • chladné obdobie - od novembra do februára, ktoré je u turistov najobľúbenejšie, pretože teploty sú na príjemných 24 stupňoch a obloha jasná

Lacnejšie ubytovanie, aj strešné bazény

Na svoje si prídu batôžkári - cestujúci na striktnom cenovom rozpočte, ale aj tí, ktorí si potrpia na luxus a kvalitu. Nocľah sa tu dá nájsť v prepočte už od 6 € pre dve osoby, pripraviť sa však každý musí na zmiešanú hostelovú izbu s niekoľkými posteľami. Na druhej strane, za celkom prijateľnú cenu sa dá vyspať aj kráľovsky, v niektorom z krásnych hotelov alebo rezidencií.

My s priateľkou sme stavili na prenájom menšieho bytu cez Airbnb. Okrem peknej a čistej izby s výhľadom na mesto (tuším bola na 23. poschodí), sme si užili spoločnú posilňovňu a veľký bazén na streche. Za túto nádheru sme zaplatili necelých 30 € na noc pre dve osoby.

Bazén na strechce

Lodný trajekt, tuk-tuk alebo motorkový taxík?

Čo sa týka dopravy, človek si tu užije možnosti od výmyslu sveta. Žiada sa niekomu metro alebo dá radšej prednosť sky train - rýchlovlaku pohybujúcemu sa po trati vedúcej ponad mesto? V rámci lístkov na mestskú hromadnú dopravu je možné využiť aj lokálny trajekt cez rieku Chao Praya, ktorý určite odporúčam. Jedna jazda stojí asi 8 centov, a hoci trvá len pár minút, vidieť mesto z tejto perspektívy je skvelý zážitok.

Bangkockým must sú exotické tuk-tuky, pozor však na prefíkaných vodičov. Na cene je potrebné sa dohonúť radšej vopred. Najväčším prekvapením pre mňa boli motorkové taxíky, ktoré človek ocení najmä v čase dopravnej špičky. Fungujú ako služba aplikácie Grab (ako náš Bolt alebo Uber) a je možné ich nájsť na každom kroku. Mimochodom, premávka je tu neuveriteľná, ranné zápchy na bratislavskom Prístavnom moste sú oproti tomu splneným snom.

Zápchy v Bangkoku

Extrémne lacný street food

Thajská kuchyňa je pre mňa kapitola sama o sebe. Milujem gastro a pálivé jedlá, takže by som o nej vedel písať litánie. Dnes Ti však ušetrím detailov, pretože to, čo sa odohráva v uliciach Bangkoku jednoducho musí zažiť každý na vlastnej koži. Jedlo je tu naozaj šialene lacné, menšiu porciu exotického soté s ryžou kúpiš už od 1 €. Je úplne jedno, či ich človek poprosí o menej štipľavé, aj tak dostane porciu priamo z horúcich pekiel.

Odvážlivcov poteší aj široká ponuka vyprážaného hmyzu. Ak sa už niekto vyberie do Thajska, mala by to byť povinná jazda. Najchutnejšie sú veľké kobylky, tie malé nech si radšej nikto nedáva, no a larvy vám v žiadnom prípade neodporúčam. Z ostatných thajských špecialít určite odporúčam Pad Thai, akékoľvek curry, polievku Tom Yum alebo dezert Mango sticky rice - lepkavá ryža s čerstvým mangom a sladkým kokosovým mliekom.

Thajské špeciality

Nie každému sú však pochuti stánky, ktoré by naše hygienické úrady zrejme s doživotným zákazom zavreli. My sme tento riešili tradičným a rokmi overeným štamperlíkom pre lepšie trávenie, no ak si predsa len netrúfaš, za päť hviezdičiek z piatich stoja aj reštaurácie. Za zmienku stojí napríklad krevetia farma Bor Kung Restaurant, kde si dokonca návštevník môže svoj pokrm vlastnoručne vyloviť z obrovského bazéna. Za porciu tigrích kreviet, ryže a wok zeleniny sme zaplatili asi 15 €.

Hmyz

Pripravení zjednávať

V ázijskej metropole trhoviská praskajú vo švíkoch, a to nielen s jedlom, ale aj s najrôznejšími napodobeninami, soškami či oblečením. Najznámejší a zároveň najväčší trh v Thajsku je Chatuchak Market. My sme tu strávili jeden celý deň, a to sa nám ho nepodarilo prejsť celý. Každý by mal pamätať na to, že ceny tu nie sú fixné. Obchodníci ich počiatočne umelo navyšujú, aby zarobili čo najviac. Zlaté pravidlo znie: Zjednávať. Zážitkom je aj Khlong Lat Mayom Floating Market, trh na vode s jedlom, po ktorom sa posúva loďkou.

Koktejl v 304 metroch

Z vibrujúceho prostredia ulíc sa presunieme o pár stoviek metrov smerom k oblakom. Toto mesto je totiž vychýrené aj svojimi sky barmi, presne takými, aké je možné vidieť v kultovej snímke Hangover 2. Najvyšším je Roof Top Bar & Music Lounge v Baiyoke Sky Hotel, ktorý sa nachádza na 83. poschodí. S drinkom v ruke si však západ slnka vychutná každý o jedno poschodie vyššie na strešnej vyhliadke. Budova je vysoká 304 metrov. My sme navštívili bar Vertigo TOO na 60. poschodí. Ceny za koktejly sa všade pohybujú v prepočte od 15 do 30 € platí sa však vlastne aj za výhľad, keďže vstup do budovy je zadarmo. A ten naozaj stál za každý jeden baht!

Po stopách Buddhu aj kráľa

V Bangkoku sú stovky chrámov, väčšina z nich je budhistická. Na svoj zoznam by si mal každý pripísať Wat Arun (vstup stojí asi 1,50 €) alebo Wat Pho, kde sa nachádza veľký ležiaci Buddha. Pokiaľ niekoho táto predstava láka a rád by sa napríklad dozvedel aj niečo z histórie, nech navštívi The Grand Palace - bývalú a veľmi okázalú kráľovskú rezidenciu, ktorá je dnes múzeom. Vstup do paláca spojený s návštevou Wat Pho vás vyjde na 14 €.

Budhistický chrám

Oáza uprostred betónovej džungle

Zachcelo sa niekomu trochu zelene? Aj na toto má Mesto anjelov odpoveď. Nájde sa tu hneď niekoľko zelených plôch, špeciálne však odporúčam Lumphini Park. Či už si tu človek vychutná plavbu po jazierku s fontánou, zabehá si, alebo si len odpočinie pod tieňom palmy, bude to dobre strávený deň. Nám sa v parku stala veľmi zaujímavá vec, keď podvečer okolo šiestej začala hrať štátna hymna. V tom momente všetci na znak úcty zastali. S údivom sme pozorovali, ako sa svet doslova prestal točiť. Keď hymna skončila, všetko sa vrátilo do normálu.

Bangkok

 

P.S.: Drahý Zápisník, túto exotickú lokalitu rád navštívim aj nabudúce. 

Peťo

Autor Peťo

Peťo je vášnivý cestovateľ a veľký odporca nápojov z automatu. Kávu si najradšej vychutnáva pri západe slnka so svojou nádhernou manželkou, s ktorou preskúmal rôzne zaujímavé miesta po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.