Tip na výlet vo Vysokých Tatrách, ktorý zvládne každý

Všetci milujeme Vysoké Tatry, no nie každý má ambíciu a kondičku na zdolávanie Lomničáku či Rýs. Nepochybne, kto nenavštívi Kriváň, akoby ani nebol Slovák, krásnymi vrcholmi Tatier sa však môžete kochať aj počas ľahkej túry, ktorú zvládne naozaj každý. Vyrazte po stopách Vodopádov studeného potoka s našou Jankou.

21. 8. 2020 (aktualizácia 9. 5. 2023) Janka
Tip na výlet vo Vysokých Tatrách, ktorý zvládne každý

Vodopády studeného potoka zo Starého Smokovca

Vodopády studeného potoka som navštívila už niekoľkokrát. Prečo? Je to nenáročná túra, ktorú zvládnu aj turisti 50+ alebo rodiny s deťmi. Vodopády studeného potoka sa nachádzajú v oblasti Vysokých Tatier, dostanete sa na ne zo Starého Smokovca s 320 m prevýšením alebo z Tatranskej Lomnice so 405 m prevýšením. Ja som si zatiaľ vždy vybrala cestu zo Starého Smokovca. Do Starého Smokovca sa dostanete priamo tatranskou električkou (cena lístka z Popradu je 2 €) alebo aj autom (parkovať môžete na spoplatnených parkoviskách v obci Starý Smokovec). Vydajte sa lesnou cestou vyznačenou zelenou značkou smerom na Hrebienok okolo budovy lanovky. Tí, čo si chcú cestu skrátiť sa môžu na Hrebienok vyviesť lanovkou. Za obojsmerný lístok zakúpený na pokladni zaplatíte 11 €. Ja chodím na Hrebienok vždy pešo, prídete tam miernym stúpaním za asi pol hodinku, ale úprimne, práve cesta na Hrebienok zo Starého Smokovca ma odrádza od návštev množstva turistických miest zo začiatkom práve na Hrebienku. Táto cesta je pre mňa povinná jazda, verím však, že vás táto informácia neodradí a na Hrebienok sa vydáte pešo aj vy a kto vie, možno si tam nájdete svoje svetlé miesto. Na Hrebienku už začnete mať pocit, že ste skutočne v Tatrách, môžete sa poobzerať výhľadom na tatranské štíty aj Poprad, alebo si dať polievku či občerstvenie napríklad aj v Hoteli Hrebienok. 

Z Hrebienka sa z rázcestia vydajte červenou značkou smerom do Veľkej studenej doliny, okolo Rainerovej chaty až k Obrovskému vodopádu. Už cestou cez most ponad Veľký Studený potok a cez dlhé serpentíny na železný most budete mať krásny výhľad na vodopád. Nenechajte si to ujsť!  Aby ste videli aj ďalšie krásne Vodopády studeného potoka, z Obrovského vodopádu sa vráťte späť na križovatku pri Rainerovej chate a vydajte sa modrou značkou na Veľký vodopád a žltou značkou na Dlhý vodopád. Ak budete mať šťastie, na Rainerovej chate uvidíte líšku Elišku, ktorá robí turistom spoločnosť už nejaký ten piatok. Odložte jej niečo pod zub. Okrem týchto dvoch budete mať možnosť zazrieť aj Malý a Skrytý vodopád. Z Dlhého vodopádu pokračujte stále žltou značkou až do Tatranskej Lesnej, z ktorej ide opäť električka do Starého Smokovca a potom do Popradu. Ak vás ešte nebolia nohy, môžete sa do Starého Smokovca prejsť pešo chodníkom okolo hlavnej cesty, ktorý má niečo vyše 3 km. 

Celá túra je naozaj nenáročná a zvládnete ju za menej ako 4 hodiny. Odporúčam však vyraziť ráno, hlavne v letných mesiacoch sa v Tatrách mení počasie z minúty na minútu a popoludní vás môžu často zastihnúť búrky. Naposledy som Vodopády studeného potoka navštívila za trošku chladnejšieho počasia a pri zamračenej oblohe. Výhľad je síce o niečo horší, na druhú stranu garantujem, že stretnete cestou menej turistov. Cesta nahor je príjemná, hneď ako zvládnete začiatočné frflanie, cestu si skutočne vychutnáte a budete mať zo seba dobrý pocit. Smerom od Obrovského vodopádu do Tatranskej Lesnej kráčate viac menej stále dole, navyše po skalách, nezanedbajte tak pevnú turistickú obuv, prípadne trackingové palice. 

P.S.: Musím priznať, že ja som túto trasu prešla naposledy s bežeckými teniskami. Verím, že by ste to zvládli tiež, ale turistická obuv je v Tatrách na nezaplatenie, minimálne vás budú menej bolieť nohy po návrate domov.

Vedeli ste že: Rainerova chata je najstaršia vysokohorská chata v Tatrách?

Vybavte sa do Tatier s Plnou Peňaženkou

Hory dajú zabrať v každom počasí. Pripravte sa na slnko, dážď aj vietor s cashbackom. V Tatrách sa bude hodiť okrem kvalitnej turistickej obuvi a športového oblečenia, ktoré nájdete napríklad v e-shope Decathlon alebo Sportisimo aj nepremokavá bunda, pršiplášť,j šiltovka či opaľovacie mlieko. Nezabudnite ani na cestovnú lekárničku! Vysoké Tatry sú krásne, ale zradné miesto, kde treba byť na všetko pripravený. To všetko nájdete na Plnej Peňaženke s cashbackom.

Hľadáte ubytovanie v Tatrách?

Inšpirujte sa širokou ponukou ubytovania vo Vysokých Tatrách z Plnej Peňaženky. Pripravili sme pre vás výber TOP ubytovania v apartmánoch,  penziónoch, hoteloch aj chatkách v súkromí.  A nezabúdajte, že s rekreačnými poukazmi môžete do Vysokých Tatier vycestovať ešte lacnejšie!

 

Nestačí? Prečítajte si aj ďalšie tipy na výlet vo Vysokých Tatrách!

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.