Kam vo Vysokých Tatrách? Tipy na výlety s deťmi aj zdolávanie vrcholov.

Tatry navštívi ročne viac ako milión turistov, patríte medzi nich? Spoznajte najobľúbenejšie miesta Vysokých Tatier vďaka tipom na jednoduché výlety s deťmi aj na náročnejšie túry od našej Janky.

14. 6. 2019 (aktualizácia 28. 2. 2023) Janka
Kam vo Vysokých Tatrách? Tipy na výlety s deťmi aj zdolávanie vrcholov.

Objavovanie a spoznávanie nových krajín nepochybne okorení náš život, nesmieme však zabúdať ani na cestovanie po Slovensku, ktoré sa pýši národnými parkami, kultúrnymi aj historickými pamiatkami a v neposlednom rade množstvom zážitkových atrakcií. Ako sa hovorí, malá krajina, hory zážitkov!

Otvorenie letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách 2023

Mám to veľké šťastie, že pochádzam z dediny pri Poprade, a tak mám Tatry na dosah ruky. Tie Vysoké lákajú každoročne množstvo turistov, a veru majú aj prečo. Štrbské Pleso, Lomnický štít či Predné Solisko vám ponúknu neopísateľný výhľad široko ďaleko. Letná sezóna vo Vysokých Tatrách začína 15. júna a to znamená, že sa sprstupnia turistické chodníky, ktoré sú od 1. novembra v uzávere. Od polovice júna sa tak dostanete napríklad na Symbolický cintorín pri Popradskom plese, alebo si môžete vyšľapať na Jahňací štít.

Vysoké Tatry - nielen hory zážitkov

Vedeli ste, že Vysoké Tatry sú aj mesto? Mesto Vysoké Tatry leží v okrese Poprad a tvoria ho tri časti, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. S letnou turistickou sezónou prichádza čas dovoleniek, ktorý chce každý stráviť oddychom s rodinou či priateľmi. A Vysoké Tatry sú ideálnou voľbou! Čo by ste mali vo Vysokých Tatrách určite navštíviť?

Tipy na jednoduché túry s deťmi

Ak máte radi prechádzky v prírode a nepotrebujete prekonávať rekordy, jednoduché túry sú pre vás ideálne. Vysoké Tatry ponúkajú krásnu prírodu iba pár krokov od zastávok električiek, preto sú vhodné aj pre rodiny s deťmi alebo tých skôr narodených. Azda najviac populárna je prechádzka okolo Štrbského plesa. Na Štrbské Pleso sa dostanete najjednoduchšie električkou, a to z Popradu. Cesta električkou trvá asi hodinku a počas cesty si môžete vychutnávať výhľad na tatranské štíty. Ďalšou možnosťou, ako sa dostať na Štrbské Pleso je opäť električka zo zastávky Štrba, kde mimochodom stoja aj rýchliky. Zo Štrbského Plesa sa môžete prejsť na Popradské pleso, ktoré je štvrté najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách. Vedeli ste, že Popradské pleso sa v minulosti volalo Rybie pleso? A to preto, že bolo jedno z mála plies vo Vysokých Tatrách, kde žili ryby. Túra je jednoduchá, na Popradské pleso sa dostanete približne za hodinku a pol prechádzkou krásnou prírodou.

Popradské pleso vo Vysokých Tatrách

Nenáročnú prechádzku tiež zvládnete, keď sa vyberiete zo Starého Smokovca na Hrebienok, a to v každom ročnom období. Vedú tam nielen lesné cestičky, ale pre tých pohodlnejších aj asfaltová cesta. Počas letných mesiacov môžete využiť kolobežku, v zime si prídu na svoje sánkari. Do Starého Smokovca sa dostanete tiež električkou, z Popradu za necelých 25 minút.

Ak nebudete mať stále dosť a budete si chciet ďalej vychutnávať horský čerstvý vzduch, odporúčam Zamkovského chatu, na ktorú sa dostanete priamo z Hrebienka. Zamkovského chata sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny, cestou si môžete vychutnať napríklad výhľad na vodopády Studeného potoka.

Zdolávanie osobných rekordov na vrcholoch Tatier

Ak si chcete poriadne zamakať a užiť si veľkolepé výhľady, Vysoké Tatry vás určite nesklamú. Azda najpopulárnejším vrchom sú Rysy. Ide síce o náročný výstup, ktorý vás ale odmení krásnym výhľadom. Rysy sa nachádzajú na slovensko-poľskej hranici a dostanete sa na ne zo Štrbského Plesa. Cestou uvidíte napríklad tiež obľúbenú Hincovu skalu a prekročíte tiež mostom Žabí potok. Cesta na Rysy trvá približne 4 hodiny.

Odvážlivci s dobrou kondičkou sa môžu vybrať s vodcom na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier - Lomnický štít, zo Skalnatého Plesa, cez Lomnické Sedlo a výhľad stojí za to! Veď Vysoké Tatry sú nielen najkrajšie, ale aj najvyššie a najväčšie hory, ktoré na Slovensku máme. Ak sa predsa len chcete kochať výhľadom a ušetriť sily na iné túry,  na Lomnický štít vás vyvezie lanovka z Tatranskej Lomnice, s medzizastávkou na Štrbskom Plese. Lomnický Štít je unikátny nielen krásnym výhľadom, ale tiež observátoriom. Leží v nadmorskej výške 2 632 m. n. m. a je pravdepodobne najvyššie miesto na Slovensku, kde pracujú ľudia. Observatórium je ideálne miesto na astronomické výskumy a merania.

Lomnický tít vo Vysokých Tatrách

Tip: Prežite noc na Lomnickom štíte! Využite možnosť stráviť noc v najvyššie položenom apartmáne na Slovensku a vychutnajte si množstvo úžasných výhľadov na každý kúsok slovenských veľhôr, absolútne ticho a čarovnú tatranskú atmosféru.

Tip na nočnú zábavu: Pre mladých ponúka Tatranská Lomnica Music & disco bar Humno, kde sa o vás postará milá obsluha a zahrajú vám tí najlepší DJ z celého Slovenska.

Iba na skok za zábavou a pamiatkami

Tatry sú krásne! A okolie Tatier rovnako. Vysoké Tatry sú na skok od mesta Poprad, ktoré ponúka kultúrne i adrenalínové vyžitie. Schladiť sa môžete napríklad v populárnom aqua parku Aqua City Poprad s 13 vonkajšími i vnútornými bazénmi. Deti si prídu na svoje v 71 m dlhom tobogáne, šmýkačke Family Slide na Mayskej pyramíde, rýchlymi a strmými červenými toboganmi Kamikadze alebo na raftovacom tobogáne s dĺžkou až 30m. Dvojice si zase môžu oddýchnuť a načerpať nové sily vo Wellness & Spa. Celodenný vstup do vnútorných a vonkajších bazénov pre tri osoby stojí 60 € pri nákupe online deň vopred, pre jednu osobu 24 € pri nákupe online deň vopred (na mieste 27 €). Celodenný balíček Wellness & Spa stojí pre jednu osobu 34 € v prípade online nákupu deň vopred (37 € na mieste).

Ak sa chcete vyhnúť preplneným a veľkým kúpaliskám, navštívte termálne kúpele Vrbov. Vrbov Thermal Park je známy vďaka termálnym bazénom s geotermálnou vodou s obsahom minerálnych látok dôležitých pre ľudský organizmus. Vrbov sa nachádza iba necelých 30 km od Popradu a je skvelou voľbou pre oddych pod Tatrami. Celodenný vstup pre jednu dospelú osobu stojí 14 €. 

Večer si tiež môžete spríjemniť prechádzkou historickou časťou mesta Poprad - Spišskou Sobotou. Centrum Spišskej Soboty tvorí zrekonštruované námestie spolu so zvonicou, Mariánskym stĺpom a neskororománskym rímskokatolíckym farským kostolom svätého Juraja z roku 1273, v ktorom sa nachádza vyrezávaný organ z roku 1662 a 6 oltárov, z toho hlavný je od majstra Pavla z Levoče. Stojí tu aj dom, v ktorom bol ubytovaný Matej Korvín. Na jeho počesť je tu vytesaná aj pamätná tabuľa. Na opačnom koncinámestia stojí historický evanjelický kostol z roku 1777.

Máte radi adrenalín? Chcete vidieť Tatry z vtáčej perspektívy? Žiadny problém. Najvyššie položené letisko pre dopravné lietadlá Poprad - Tatry ponúka okrem iného aj vyhliadkové lety. Zoberte rodinu a priateľov a užite si svet zhora!

Stále vám to nestačí? Choďte za kultúrou o niečo ďalej a navštívte najväčší hrad v Strednej Európe - Spišský hrad. Ten sa nachádza iba 40 km od Popradu. Bola by škoda nevidieť zrúcaninu hradu, s rozlohou viac ako 41 000 m2. Navyše, každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup na hrad zadarmo!

Spišský hrad

Tip: Každoročne sa na začiatku letnej sezóny v obci Východná, koná najstarší folklórny festival, na ktorom vystúpia nielen slovenskí, ale aj zahraniční umelci. Počas júlového víkendu sa tak obec Východná stane centrom slovenskej kultúry. Tento rok sa bude festival konať v termíne, a to 29. 6. - 2. 7. 2023

Tip na záver: Všetky túry odporúčam z vlastnej skúsenosti absolvovať ráno, tie náročné so štartom už pred 6. hodinou. Tatry sú nielen krásne, ale aj zradné a najmä počas letných mesiacov sa často popoludní objavujú búrky.

Vysoké Tatry a okolie ponúkajú množstvo zážitkov, neopakovateľnú dovolenku a čas strávený s tými najbližšími aktívnym i pasívnym oddychom. Nezabudnite však, že na hory je potrebné sa vybaviť vhodnou obuvou a outdoorovým oblečením. Na horské slnko sa vyzbrojte opaľovacím krémom, dostatočným množstvom jedla a pitia a nepodceňujte výstrahy vydané horskou službou! Tak Hurá do Vysokých Tatier! 

 

Neviete sa rozhodnúť, kde stráviť tohtoročnú dovolenku? Máme pre vás tipy na najkrajšie miesta Slovenska.

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.