Turistika vo Vysokých Tatrách

Turistika vo Vysokých Tatrách

Čo v článku nájdete?

My v Plnej Peňaženke jednoducho milujeme Vysoké Tatry. Už niekoľkokrát sme vám priniesli recenzie na ubytovanie v zahraničí s Booking či kuriózne druhy ubytovania, s ktorými zažijete vzrušenie a dobrodružstvo. Objavovanie a spoznávanie nových krajín nepochybne okorení náš život, nesmieme však zabúdať ani na cestovanie po Slovensku, ktoré sa pýši národnými parkami, kultúrnymi aj historickými pamiatkami a v neposlednom rade množstvom zážitkových atrakcií. Ako sa hovorí, malá krajina, hory zážitkov!

Otvorenie letnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách 2019

Mám to veľké šťastie, že pochádzam z dediny pri Poprade, a tak mám Tatry na dosah ruky. Tie Vysoké lákajú každoročne množstvo turistov, a veru majú aj prečo. Štrbské Pleso, Lomnický či Gerlachovský Štít vám ponúknu neopísateľný výhľad široko ďaleko. Nízke Tatry sú zase známe vďaka Ďumbieru, Chopku či Kráľovej holi. A keďže sa už tento víkend otvára letná turistická sezóna, prinášam vám tipy a rady, čo vo Vysokých Tatrách navštíviť a ako si Vysoké Tatry čo najviac užiť.

 

Vysoké Tatry - hory zážitkov

Vedeli ste, že Vysoké Tatry sú aj mesto? Mesto Vysoké Tatry leží v okrese Poprad a tvoria ho tri časti, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. S letnou turistickou sezónou prichádza čas dovoleniek, ktorý chce každý stráviť oddychom s rodinou či priateľmi. A Vysoké Tatry sú ideálnou voľbou! Čo by ste mali vo Vysokých Tatrách určite navštíviť?

Tipy na jednoduché túry s deťmi

Ak máte radi prechádzky v prírode a nepotrebujete prekonávať rekordy, jednoduché túry sú pre vás ideálne. Vysoké Tatry ponúkajú krásnu prírodu iba pár krokov od zastávok električiek, preto sú vhodné aj pre rodiny s deťmi alebo tých skôr narodených. Azda najviac populárna je prechádzka okolo Štrbského plesa. Na Štrbské Pleso sa dostanete najjednoduchšie električkou, a to z Popradu. Cesta električkou trvá asi hodinku a počas cesty si môžete vychutnávať výhľad na tatranské štíty. Ďalšou možnosťou, ako sa dostať na Štrbské Pleso je opäť električka zo zastávky Štrba, kde mimochodom stoja i rýchliky. Zo Štrbského Plesa sa môžete prejsť na Popradské pleso, ktoré je štvrté najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách. Vedeli ste, že Popradské pleso sa v minulosti volalo Rybie pleso? A to preto, že to bolo jedno z mála plies vo Vysokých Tatrách, kde žili ryby. Túra je jednoduchá, na Popradské pleso sa dostanete približne za hodinku a pol prechádzkou krásnou prírodou.

Nenáročnú prechádzku zvládnete aj, keď sa vyberiete zo Starého Smokovca na Hrebienok, a to v každom ročnom období. Vedú tam nielen lesné cestičky, ale pre tých pohodlnejších aj asfaltová cesta. Počas letných mesiacov môžete využiť kolobežku, v zime si prídu na svoje sánkari. Do Starého Smokovca sa dostanete tiež električkou, z Popradu za necelých 25 minút.

Ak nebudete mať stále dosť a budete si chciet ďalej vychutnávať horský čerstvý vzduch, odporúčam Zamkovského chatu, na ktorú sa dostanete priamo z Hrebienka. Zamkovského chata sa nachádza v ústí Malej Studenej doliny, cestou si môžete vychutnať napríklad výhľad na vodopády Studeného potoka.

Zdolávanie osobných rekordov na vrcholoch Tatier

Ak si chcete poriadne zamakať a užiť si veľkolepé výhľady, Vysoké Tatry vás určite nesklamú.

Azda najpopulárnejším vrchom sú Rysy. Ide síce o náročný výstup, ktorý vás ale odmení krásnym výhľadom. Rysy sa nachádzajú na slovensko-poľskej hranici a dostanete sa na ne zo Štrbského Plesa. Cestou uvidíte napríklad tiež obľúbenú Hincovu skalu a prekročíte tiež mostom Žabí potok. Cesta na Rysy trvá približne 4 hodiny.

Odvážlivci sa môžu vybrať na druhý najvyšší štít Vysokých Tatier - Lomnický štít. Na Lomnický štít sa dostanete zo Skalnatého Plesa, cez Lomnické Sedlo. Cestou vás azda neprekvapia reťaze, ale výhľad naozaj stojí za to. Veď Vysoké Tatry sú nielen najkrajšie, ale aj najvyššie a najväčšie hory, ktoré na Slovensku máme. Ak sa predsa len chcete kochať výhľadom a ušetriť sily na iné túry,  na Lomnický štít vás vyvezie lanovka z Tatranskej Lomnice, s medzizastávkou na Štrbskom Plese. Lomnický Štít je unikátny nielen krásnym výhľadom, ale tiež observátoriom. Leží v nadmorskej výške 2 632 m. n. m. a je pravdepodobne najvyššie miesto na Slovensku, kde pracujú ľudia. Observatórium je ideálne miesto na astronomické výskumy a merania.

Tip: Prežite noc na Lomnickom štíte! Využite možnosť stráviť noc v najvyššie položenom apartmáne na Slovensku a vychutnajte si množstvo úžasných výhľadov na každý kúsok slovenských veľhôr, absolútne ticho a čarovnú tatranskú atmosféru.

 

Pestrý program pre malých aj veľkých

Letná turistická sezóna sa otvára už tento víkend, a ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí budú brázdiť bradlami a tatranskými štítmi, máme pre vás i tipy na program, ktorý usporadúva mesto Vysoké Tatry v dňoch 14. - 16. júna 2019. V piatok 14. júna o 21. hod. sa uskutoční v Starom Smokovci Stretnutie pri Kyselke. Čo je Kyselka? Smokovecká Kyselka je známy názov pre prameň nachádzajúci sa v Starom Smokovci. Ide o prírodný prameň s blahodárnymi účinkami. Prameň má liečivé účinky, a koho nevylieči, aspoň ho zasýti, najmä počas horúcich dní. Magický večer pri Kyselke si môžete užiť s rodinou či priateľmi, s výhľadom na hviezdy, nebudú chýbať ani fakle a reflektory. Jednoducho júnová noc ako sa patrí.

V sobotu, 15. júna otvorí letnú sezónu SZIDI TOBIAS BAND  v Novom Smokovci. Po celodennej túre si tak večer môžete užiť večer v spoločnosti príjemných tatrancov a spoznať tatranskú kultúru.

Nedeľa bude patriť tradíciám. Však ste nezabudli na obdobie, kedy naši rodičia či prarodičia chodili na polia kosiť trávu, ale nie benzínovou či elektrickou kosačkou, ale ručnou kosou. Práca to bola namáhavá, a v nedeľu 16. júna si ju môžu vyskúšať nielen zdatní muži, ale i ženy a deti z celého Slovenska. Ak budete mať cestu okolo, určite navštívte Tatranskú Lomnicu a podporte tých najmenších v tradičných činnostiach. Popoludní vás Tatranská Lomnica odmení júniálesom, plným atrakcií, programom pre rodiny s deťmi, jazdou na poníkoch. Nedeli patrí oddych, vychutnajte si ho práve v Tatranskej Lomnici a otvorte letnú sezónu vo Vysokých Tatrách.

Tip na nočnú zábavu: Pre mladých ponúka Tatranská Lomnica Music & disco bar Humno, kde sa o vás postará milá obsluha a zahrajú vám tí najlepší DJ z celého Slovenska.

 

Iba na skok za zábavou a pamiatkami

Tatry sú krásne! A okolie Tatier rovnako. Vysoké Tatry sú na skok od mesta Poprad, ktoré ponúka kultúrne i adrenalínové vyžitie. Schladiť sa môžete napríklad v populárnom aqua parku Aqua City Poprad s 13 vonkajšími i vnútornými bazénmi. Deti si prídu na svoje v 71 m dlhom tobogáne, šmýkačke Family Slide na Mayskej pyramíde, rýchlymi a strmými červenými toboganmi Kamikadze alebo na raftovacom tobogáne s dĺžkou až 30m. Dvojice si zase môžu oddýchnuť a načerpať nové sily vo Wellness & Spa.

Ak sa chcete vyhnúť preplneným a veľkým kúpaliskám, navštívte termálne kúpele Gánovce. Aqua Spa Gánovce sú známe vďaka minerálnej vode, ktorá pomáha  pri liečbe kožných problémoch, ochoreniach pohybového aparátu, pooperačných stavoch, zažívacích ťažkostiach, reumatizme i cukrovke. Gánovce sa nachádzajú iba 2 km od Popradu a sú skvelou voľbou pre oddych pod Tatrami.

Večer si tiež môžete spríjemniť prechádzkou historickou časťou mesta Poprad - Spišskou Sobotou. Centrum Spišskej Soboty tvorí zrekonštruované námestie spolu so zvonicou, Mariánskym stĺpom a neskororománskym rímskokatolíckym farským kostolom svätého Juraja z roku 1273, v ktorom sa nachádza vyrezávaný organ z roku 1662 a 6 oltárov, z toho hlavný je od majstra Pavla z Levoče. Stojí tu aj dom, v ktorom bol ubytovaný Matej Korvín. Na jeho počesť je tu vytesaná aj pamätná tabuľa. Na opačnom koncinámestia stojí historický evanjelický kostol z roku 1777.

Máte radi adrenalín? Chcete vidieť Tatry z vtáčej perspektívy? Žiadny problém. Najvyššie položené letisko pre dopravné lietadlá Poprad - Tatry ponúka okrem iného aj vyhliadkové lety. Zoberte rodinu a priateľov a užite si svet zhora!

Stále vám to nestačí? Choďte za kultúrou o niečo ďalej a navštívte najväčší hrad v Strednej Európe - Spišský hrad. Ten sa nachádza iba 40 km od Popradu. Bola by škoda nevidieť zrúcaninu hradu, s rozlohou viac ako 41 000 m2. Navyše, každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup na hrad zadarmo!

Tip: Každoročne sa na začiatku letnej sezóny v obci Východná, koná najstarší folklórny festival, na ktorom vystúpia nielen slovenskí, ale aj zahraniční umelci. Počas júlového víkendu sa tak obec Východná stane centrom slovenskej kultúry. Ak plánujete dovolenku v tatrách 4 . - 7. júla, nenechajte si festival ujsť a bookujte lístky už v dostatočnom predstihu.

Tip na záver: Všetky túry odporúčam z vlastnej skúsenosti absolvovať ráno, tie náročné so štartom už pred 6. hodinou. Tatry sú nielen krásne, ale aj zradné a najmä počas letných mesiacov sa často popoludní objavujú búrky.

Vysoké Tatry a okolie ponúkajú množstvo zážitkov, neopakovateľnú dovolenku a čas strávený s tými najbližšími aktívnym i pasívnym oddychom. Nezabudnite však, že na hory je potrebné sa vybaviť vhodnou obuvou a outdoorovým oblečením. Na horské slnko sa vyzbrojte opaľovacím krémom, dostatočným množstvom jedla a pitia a nepodceňujte výstrahy vydané horskou službou!

Tak Hurá do Vysokých Tatier!

 

Prihlásiť sa

Tu sa môžete prihlásiť pomocou Vašich prihlasovacích údajov

Zabudli ste heslo?
alebo Prihlásiť cez Facebook Prihlásiť cez Google

Registrovať sa

Zaregistrujte sa zadarmo a začnite využívať PlnáPeňaženka.sk

(i) Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať