Recenzia vodnej fajky Shisharium

Či ste fajčiar, alebo nie, určite vás niekedy lákalo vyskúšať voňavú fajčiarsku alternatívu, ktorej fajčenie je skôr spoločenskou udalosťou než doplňovaním nikotínu v tele. Tiež vás ako našu kolegyňu Šárku láka tento kúsok orientu vyskúšať, ale nie ste si istí, či obsluhu fajky zvládnete? Šárka to vyskúšala za vás a vychytala všetky muchy.

25. 2. 2023
Recenzia vodnej fajky Shisharium

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 4,0 / 5

Na vodnú fajku rada chodím s priateľmi a už nejaký čas premýšľame s partnerom, že si ju zaobstaráme domov. Táto príležitosť na testovanie sa teda veľmi hodila. Začali sme na e-shope vyberať tú najlepšiu, ale pretože sme obaja neskúsení fajkoví užívatelia, ktorí vždy využívali služby shishabarov, nevedeli sme si s výberom zo začiatku rady.

Ako si vybrať tú správnu

Začali sme preto čítať najrôznejšie články, aby sme zistili, čo si vlastne ako začiatočníci domov zaobstarať. Podľa našich prieskumov je dôležité, aby nebola korunka (to je tá hlava hore, kam sa dáva tabak) príliš malá – potom by sa do nej vošlo málo tabaku a doba fajčenia by sa tým skrátila. Dôležitá je aj celková výška fajky. Veľmi vysoká fajka sa rozťahuje ťažko a trvá to príliš dlho, nízka zase nič nevydrží. Pre začiatočníka je teda ideálna stredná veľkosť.

Na e-shope Shishariumsme si teda vo filtri nastavili výšku do 60 cm a hľadali sme vodnú fajku v celku (aby sme mali všetko zabalené pekne spolu a nemuseli nič dokupovať). Po nastavení týchto filtrov sme potom už vyberali podľa dizajnu. Keď sme si konečne vybrali, nemohli sme sa dočkať. Tovar prišiel pekne zabalený a v poriadku, takže sme vybalili rôzne komponenty a všetko podľa obrázku zložili - bolo to naozaj jednoduché. Potom sme zašli do trafiky a zaobstarali ovocný tabak a samozapaľovacie uhlíky. Tešili sme sa na pokojný spoločný večer.

Naše prvé pokusy

Keď bol čas vodnú fajku otestovať, začali sme ju s priateľom pripravovať na použitie. Napriek tomu, že predtým priateľ nakukal rôzne YouTube videá o tom, ako sa to robí, nedarilo sa nám hneď zo začiatku fajku rozťahať, tabak nám padal do vody a pri nasávaní upchával hadičku. Naše prvé pokusy trvali cez hodinu, a napriek tomu sa nám fajku rozťahať nepodarilo. Popýtali sme sa teda kamaráta, ktorý vodnú fajku má už dlhšie, a ten nám poradil upraviť množstvo vody a tabaku. To však, bohužiaľ, nepomohlo.

Nakoniec sme po dôkladnom hľadaní na internete zistili, že korunka pre fajku Dum je iná ako klasické korunky. Pre začiatočníkov, ako sme my, je vhodné do tejto korunky vložiť sitko, ktoré je na to priamo určené. Vďaka nemu nebude prepadávať tabak do vázy s vodou. Toto sitko sme v e-shope nenašli, a tak sme ho zakúpili v inom obchode. A keď už sme tam boli, zaobstarali sme navyše aj štetku na čistenie tela fajky, ktorá je potrebná na údržbu po každom použití.

Shisharium

Pokus č. 2 vyšiel o poznanie lepšie


Keď bolo všetko pripravené, zahájili sme druhý pokus sprevádzkovania vodnej fajky, a ten dopadol výborne. Všetko fungovalo, ako malo, nič nikam nepadalo ani sa nezadrhávalo a ja som si večer naozaj užila. Druhý deň ma neškriabalo v krku, nebola som zahlienená ani sa mi nemotala hlava, čo som po prvom pokuse, kedy sme fajku pripravili zle, zažívala. Ďalšie pokusy sa opäť niesli v znamení vychytávania drobných chybiek pri príprave. Napríklad nám fajka zase prestala ťahať a tabak sa rýchlo pálil. Zistili sme, že pokiaľ je na fajke difuzér, musí dosahovať voda iba tesne nad neho, nie viac. Potom je totiž vo váze málo miesta na dym a vy nič nevyfúknete.

Tiež sme museli vychytať množstvo tabaku v fajke (je potrebné použiť len 10–15 g, aby sa nezačal hore pripaľovať), teplotu vody (treba naozaj studenú, môžete pokojne použiť aj ľad, čím sa docieli sviežejší dym) alebo nažhavenosť uhlíkov (je dobré naozaj počkať, až budú dokonale nažhavené).

Ako je to s tými uhlíkmi?

Uhlíky vo vodnej fajke sú všeobecne celkom veda. Rýchlozápalné sú rozpálené veľmi rýchlo, ale zase intenzívnejšie horia. Klasické uhlíky rozpálite za 10–15 minút, ale dlhšie vydržia a toľko nepália tabak. My sme do fajky dávali 3 uhlíky, čo vždy stačilo na to, aby sme mohli vo dvojici fajčiť niečo cez hodinu. Pri priložení uhlíkov je dobré počkať tak 5–6 minút, kým sa tabak zahreje, a potom už môžete v pokoji fajčiť ďalej.

Vodná fajka - DUM, Magnum blue

Vodná fajka - DUM, Magnum blue

  • Obsah balenia: váza, náustok, hadica, diffusor, tesnenie pre korunku, HMS
  • Umožňuje pripojenie ďalšej hadice
  • Čistenie: vodou a špeciálnou štetkou
  • Neodporúča sa čistiť čistiacimi prostriedkami

2 940,00 CZK

Nakúp s cashbackom

Hodnotenie vodnej fajky

Keď prídete na všetky fígle, ktoré je k jej úspešnému používaniu potrebné poznať, ide to naozaj dobre. Používame ju každý víkend a vždy sa tešíme, až si ju zapálime pri kvalitnom filme a prežijeme príjemný pokojný večer. Ako celok navyše vyzerá veľmi pekne a je pekným dizajnovým kúskom do bytu. Oceňujem aj fakt, že je z kvalitného materiálu a len tak sa mi nerozbije.

Malú výhradu mám k odkladaciemu kolesu na uhlíky, ktoré mi pripadá skôr ako dizajnový kúsok, a tak na odklepávanie uhlíkov používame malý kastrólik. Premýšľame, že si možno dokúpime podnos pevnejší, pretože mať vedľa fajky kastrólik plný popola nie je najpraktickejšie :-).

Ocenila by som tiež, keby k fajke boli pripojené nejaké inštrukcie. Napriek tomu, že som sa na e-shope dočítala, že k nej nie je potrebné nič prikúpiť a že je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, my sme doma museli celkom študovať, než sme na všetko prišli. Keď už ale všetko konečne vieme, je večer s vodnou fajkou bezvaným zážitkom. Som rada, že som si mohla tento produkt otestovať a určite ho odporúčam.

Celkové hodnotenie

  • pekný dizajn
  • funkčnosť
  • kvalita prevedenia
  • absencia návodu
  • iba dekoratívne koleso na odklepávanie uhlíkov

Počet hviezdičiek: 4,0 / 5

Nakúp s cashbackom

Shisharium.cz logo

O Shisharium.cz

Internetový obchod, ktorý sa špecializuje na predaj vodných fajok a príslušenstva k nim. Vyberať si môžete zo svetoznámych značiek, medzi ktorými kraľujú najmä tie z Ruska, ako z fajkového raja. Na Shisharium.cz chcú, aby si vodné fajky mohol dovoliť každý a boli prístupné nielen pre fajšmekrov, ale aj amatérov, ktorí sa k nim vracajú síce zriedka, ale stále radi.