Ako si vybrať správny opaľovací krém?

Aj vy sa často pýtate samých seba, čo znamenajú skratky na obaloch opaľovacích krémov? Ako si vlastne vybrať ten správny a čo všetko mám za tajomnými skratkami očakávať? Čo znamenajú značky ako SPF, UVA, UVB či OF? Dozviete sa v dnešnom článku.

12. 7. 2021 (aktualizácia 5. 4. 2023) Alžbet
Ako si vybrať správny opaľovací krém?

Ako sa chrániť pred neželaným starnutím a rakovinou?

Krém na ochranu pred slnkom, ktorý tiež poznáme ako krém na opaľovanie je možné nakúpiť v rôznych formách, záleží na tom, čo preferujete. Môžete si teda vybrať krém, sprej či telové mlieko. Vedeli ste dokonca, že oleje z orechov, levandule a kokosu majú v sebe prirodzené SPF? Krémy slúžia na ochranu pokožky pred neželaným spálením, predčasným starnutím a rakovinou prostredníctvom blokovania UVB žiarenia (SPF faktor) a UVA žiarenia. Sú tiež dostupné aj pre citlivú a/alebo detskú pokožku a väčšinou nájdete varianty odolné voči vode.

"Slnečné žiarenie obsahuje aj UV fotóny, ktoré majú kratšiu vlnovú dĺžku a vyššiu energiu než fotóny viditeľného alebo infračerveného svetla. Keď takéto pre ľudské oko neviditeľné fotóny dopadnú na pokožku, vytvárajú voľné radikály a poškodzujú DNA. Počas opaľovania sme vystavení UV žiareniu typu A a B."

Vedeli ste, že rakovinu spôsobuje žiarenie UVA aj UVB? Na opaľovacích krémoch si teda treba dať pozor na to, aby bola vaša pokožka chránená pred oboma žiareniami. Obmedzíte tak pravdepodobnosť rýchleho starnutia pleti, ale aj rakoviny.

Tajomné skratky na opaľovacích krémoch

Začneme snáď s najznámejšou skratkou - SPF, teda sun protection factor. V prípade, že by sa vaša pokožka normálne spálila po 10 minútach na slnku, použitie ochranného krému SPF 15 vám umožní zostať na slnku bez spálenia približne 150 minút (15-krát dlhšie). Toto je hrubý odhad, ktorý závisí od typu pokožky, intenzity slnečného žiarenia a množstva použitého opaľovacieho krému.

Pre najlepšiu ochranu odborníci odporúčajú používať minimálny ochranný krém SPF 15, aplikovať správne množstvo (2mg / cm2) každé 2 hodiny. Väčšina ľudí však nanáša na svoju pokožku nedostatočné množstvo požadovaného krému. V slovenčine sa ochranný faktor zvykne uvádzať aj pod skratkou OF.


Kde nakúpiť opaľovacie krémy s cashbackom?


Ak hľadáte to pravé orechové opatrenie, ktoré vás ochráni pred neblahými účinkami slnka, môžete vyskúšať e-shopy ako napr. Notino, Yves Rocher či Elnino.sk.

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.