5 filmov, ktoré si musíte pozrieť cez Halloween na HBOmax

Premýšľate nad tým, ako si užiť pohodový Halloween? Čo takto stráviť ho na gauči, pod dekou a pred nejakým dobrým filmom?

16. 10. 2023 Katka
5 filmov, ktoré si musíte pozrieť cez Halloween na HBOmax

Skúšku z histórie Halloweenu už máte úspešne za sebou a ja verím, že informácie, ktoré ste sa počas nej dozvedeli, budete ďalej šíriť do sveta. Od tejto namáhavej činnosti si môžete oddýchnuť pri nejakom dobrom filme. Halloween je vhodný na pozeranie tých strašidelnejších a hororovejších. Rozhodla som sa preto, že pre vás vyberiem 5 filmov, ktoré sú, podľa môjho skromného názoru, zúrukou dobrého večera. 

Vo výbere nájdete klasiku i dokument. Sama hororové filmy príliš nepozerám, skromne priznávam, že ani zážitky z Oravského hradu (o ktorých si možno niekedy povieme) ma nenaučili nebáť sa a aj keď viem, že sa pozerám na film, ktorý bol natočený v študiách v Amerike, môj spánok podobnými filmami dosť trpí. Preto, prosím, buďte k tomuto výberu milosrdní.

Náš tip: Ak hľadáte originálny darček, darujte svojim blízkym a priateľom mesačné predplatné na HBO, ktoré sa oplatí aj vďaka cashbacku s Plnou Peňaženkou.

1. Insidious

Insidious

Insidious

 • Rok vydania: 2010
 • Počet filmov: 5
 • Hodnotenie na IMDb: 6.8/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 74 %

Nakúp s cashbackom

Insidious je jediný horor, ktorý som videla dobrovoľne hneď niekoľkokrát. Mám rada, keď vás filmy trochu potrápia a musíte pri nich premýšľať - je jedno, akým smerom. Moji priatelia by určite namietali ohľadne mojich schopností, ale ani jeden z nich tu nie je, aby mi protirečil. 

Prvý diel tejto série som videla ešte so sestrami a pamätám si, že po zhliadnutí prvej časti, som sa mesiac večer vyhýbala pohľadu do zrkadla. Priznávam, bez nátlaku, že som sa celkom bála. Bude to aj tým, že moja predstavivosť je veľmi veľká a čo je najhoršie, aj veľmi živá. 

Prvé dva diely tejto série mapujú príbeh manželského páru, ktorého syn sa jedného dňa jednoducho nezobudil. Môžeme hovoriť o akejsi kóme, v ktorej tento chlapec putuje medzi duchmi. Vďaka tomu, že sa ocitol v astrálnych svetoch, jeho i jeho rodičov začnú prenasledovať démoni. Aby svojmu synovi pomohli, dvojica je nútená najať si paranormálnych vyšetrovateľov. 

V súčasnosti má film hneď niekoľo pokračovaní. Po originálnom Insidious, nasleduje Insidious: Kapitola druhá a hneď na to aj Kapitola tretia. Séria ďalej pokračuje Posledným kľúčom a Červenými dverami. V ostatných filmoch sa menia hlavní protagonisti a aj duchovia, ale pointa ostáva tá istá. 

Mne sa najviac páčili prvé dve časti, ale ak patríte k tým, ktorí si chcú sériu dopozerať bez ohľadu na to, ako kvalitná je, o halloweensky program máte rozhodne postarané.

2. Lesný duch

Lesný duch

Lesný duch

 • Rok vydania: 2013
 • Hodnotenie na IMDb: 7.5/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 58,9 %

Nakúp s cashbackom

Lesný duch je taktiež jeden z filmov tohto žánru, ktorý som videla nie raz, ale hneď trikrát. Celkom dobrá bilancia na človeka, ktorý hororové filmy priveľmi neobľubuje. 

Dej príbehu asi nikoho neprekvapí. Mladá Mia sa rozhodne, že raz a navždy skoncuje so svojou závislosťou a aby sa jej to podarilo, príde s nápadom stráviť niekoľko dní na chate ďaleko v lesoch, kde bude rozhodne komplikované dostať sa k akýmkoľvek zásobám drog. O pomoc požiada svojho brata a niekoľko ďalších kamarátov. 

Čo by to bol za horor, ak by sme v ňom nemali nejaký rituál. V tomto je hneď niekoľko. Prvým je ten, počas ktorého Mia spáli všetky svoje zásoby a pred všetkými sľúbi, že s drogami raz a navždy skončila. V chate neskôr zistia, že pivnica je premená na rituálne miesto s množstvom rituálnych predmetov, ako napríklad vypchaté zvieratá alebo stará kniha. 

Áno, tušíte správne. Niet nad väčšou zábavu, ako so smiechom predčítať slová, ktorým nikto nerozumie a o ktorých nemáte ani potuchy, čo všetko môžu spôsobiť. Práve tento zdanlivo vtipný moment je spúšťačom zvyšku deja samotného filmu, na konci ktorého Miin brat stojí pred nie príliš jednoduchou voľbou. 

Možno by niekto tento film označil za nie zas až tak strašidelný, ale odkedy som ho videla po prvýkrát, moje prechádzky v lesoch majú celkom iný nádych. Našťastie však nemám vo zvyku predčítať z tajomne vyzerajúcich kníh. 

Odporučiť by som mohla aj Lesného ducha z roku 1981. Všetci predsa vieme, že horory s dátumom vzniku, ktorý sa začína číslicami 1 a 9, majú niečo do seba.

3. Evil Dead

Evil Dead

Evil Dead

 • Rok vydania: 2023
 • Minutáž: 97 minúť
 • Hodnotenie na IMDb: 6.6/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 66,1 %

Nakúp s cashbackom

Novinka, ktorá do kín zavítala tento rok. Môžeme hovoriť, že ide o remake vyššie spomínaného Lesného ducha. V tomto prípade sa však z lesov presúvame do panelákovej džungle a to konkrétne do známeho LA. 

Vo filme vystupujú dve sestry. Beth, ktorá neustále niekam cestuje a Ellie, ktorá už má tri deti. Obe sa nejakú chvíľu nevideli a ako to už v podobných filmoch býva, stretnutie sa síce podarí, ale nemôže sa zaobísť bez komplikácií. 

V tomto prípade je problémom akási stará kniha (znovu), ktorej nájdenie prebudí prastarých démonov. Stará pesnička, ktorá však nikdy neomrzí a jej použitie môže zakaždým priniesť niečo originálne.

Počas filmu sa vám bude zdať, že narážate na odkazy na iné hororové filmy, pričom niektoré z nich možno priradiť ku kultovým klasikám. Odkazy na Poltergeista 3, Osvietenie či dokonca Votrelca. Film teda na hororovú scénu neprináša žiadnu bombastickú novinku, ale “skryté” odkazy na iné filmy pre vás môžu byť aspoň inšpiráciou pre ďalší filmový večer.

Pomerne jednoduchý príbeh, ktorý však nijako neurazí a pri filme si, ak už nič iné, aspoň oddýchnete.

4. Zločin storočia

Zločin storočia

Zločin storočia

 • Rok vydania: 2023
 • Počet sérií: 1
 • Počet častí: 2
 • Hodnotenie na IMDb: 8.1/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 83 %

Nakúp s cashbackom

Priznávam, dokument nie je úplne to, čo by človek čakal v podobne ladenom článku. Ja mám však dokumenty rada a tento mi prišiel celkom zaujímavý. 

Zločin storočia predstavuje príbeh opiátového šialenstva v Spojených štátoch Amerických. Má dve časti, OxyContin a Fentanyl, v ktorých opisuje, ako vláda a korporácie “bojujú” proti opiátom. 

Prvá časť tejto mini dokumentárnej série sa zameriava na firmu Purdue Pharma a istú rodinu Sacklerovcov, ktorý pracovali na rozšírení OxyContinu na širšie používanie. Táto časť ukazuje, ako OxyContin a jeho používanie vnímali samotní predajcovia a čo si o tom myslia tvorcovia dokumentu. 

Druhá časť zas ukazuje marketing Fentanylu. V čase, keď opiáty zabíjali viac ako 40 ľudí denne, sa spoločnosti snažili presvedčiť lekárov, aby tento liek tlačili do popredia. Odhaľuje plán na oklamanie poisťovní, ale aj to, ako vládne orgány pred týmto problémom zatvárali oči.

5. Scooby-Doo!

Scooby-Doo!

Scooby-Doo!

 • Rok vydania: od 1969
 • Minutáž: 22 minút
 • Počet epizód: 25
 • Hodnotenie na IMDb: 7.9/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 76 %

Nakúp s cashbackom

Tento výber ukončím klasikou, pretože nad tú niet. V prípade, že ste o Scooby-Doo nepočuli, predpokladám, že ste sa narodili včera, prípadne žijete na miestach, kde nedosahuje internetový signál. 

Na príbehoch psa Scoobyho a jeho štyroch tínedžerských kamarátoch, som vyrastala. Dodnes si pamätám, ako som filmovú verziu pozerala zakaždým, keď ju dávali v televízore a poznala som ju naspamäť. 

Na HBO MAX nájdete hneď niekoľko častí tohto ikonického kresleného amerického seriálu mladých vyšetrovateľov strašidelných záhad. Časť má v priemere 22 minút, čo znamená, že so Scoobym môžete stráviť celý halloweensky večer. Zrejme sa nebudete báť, ale určite sa skvelo zasmejete a vrátite sa do detských čias.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.