10 filmov a seriálov, ktoré treba vidieť na HBO

Obdobie diek a teplých čajov nastalo. K príjemne strávenému večeru sa okrem dobrej fľaše vína hodí aj nejaká kniha, pre pohodlnejších film či seriál. Ako si však vybrať z toho množstva, ktoré nám streamovacie služby ponúkajú? Pozreli sme sa na to za vás a prinášame vám pár tipov.

13. 11. 2022 Katka
10 filmov a seriálov, ktoré treba vidieť na HBO

Aj keď na mnohých miestach to ešte donedávna vyzeralo tak, akoby sa leto znovu hlásilo o slovo, kalendár nepustí. November so sebou priniesol hmlisté rána, daždivé poobedia a skoré večery. Posedenia vonku na teraske s kávičkou v ruke si vzali pármesačnú dovolenku a my teraz musíme vymyslieť, ako zabiť čas. Tí spoločenskejší nemajú problém svoje obydlia vymeniť za bary, reštaurácie, večerné akcie alebo spoločné priestory svojich kamarátov, tí introvertnejší sa zas tešia na to, ako zmenšia číslo neprečítaných kníh v domácich knižniciach.

Jedni aj druhí však z času na čas potrebujú zmeniť stereotypné aktivity a namiesto trojhodinového trkotania alebo štyristostranovej bichle, by najradšej len tak sedeli a nerobili nič. V takom prípade prichádzajú na pomoc streamovacie služby, ktorých je v súčasnej dobe skutočne dostatok. My sme sa pozreli na zúbok konkrétne HBO a prinášame vám 10 tipov na filmy a seriály, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť a spríjemnia chladné jesenné večery.

Náš tip: Ak hľadáte originálny darček, darujte svojim blízkym a priateľom mesačné predplatné na HBO, ktoré sa oplatí aj vďaka cashbacku s Plnou Peňaženkou.

1. Fringe

Fringe

Fringe

 • Rok vydania: 2008
 • Počet sérií: 5
 • Hlavné úlohy: Anna Torv, John Noble, Joshua Jackson
 • Hodnotenie na IMDb: 8,4/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 80 %

Nakúp s cashbackom

Medzi moje obľúbené žánre patrí mystery, sci-fi, fantasy, dráma a dokumenty. Pozriem si samozrejme z každého rožku trošku, mám to tak so všetkým. S hudbou, s knihami, s filmami, dokonca aj pri obliekaní sa dá toto pravidlo uplatniť. Podobne som sa rozhodla zostaviť aj tento článok. Snažila som sa vybrať filmy a seriály, v ktorých by sa mohli nájsť ak nie všetci, tak aspoň väčšina našich čitateľov. Uvidíme, ako sa mi to podarilo.

Ako prvý vám predstavujem seriál Fringe. Prvá séria vyšla v roku 2008 a tá posledná v roku 2012, je teda trochu staršieho dáta, ale priznám sa vám celkom otvorene, donedávna som o ňom nepočula. A pritom je to presne ten príbeh, po ktorom by som s chuťou siahla. Seriál by som prirovnala k Aktom X, ktoré boli kedysi tak obľúbené a už ako malá som ich sledovala. Aj tu sa riešia trochu zvláštne a dalo by sa povedať, že aj mysteriózne prípady, na ktorých by si konšpirátory dozaista zgustli.

Hlavná trojica vyšetrovateľov je trochu svojská. Nechýba agentka FBI, mierne šialený vedec a jeho syn, ktorý má zaujímavú históriu. Ja osobne mám práve takéto príbehové typy rada. Usporiadané a šťastné životy sú síce pekné a všetci by sme také chceli mať, ale uznajte, na obrazovkách by to potom bola dosť nuda, nie?

2. Sexuálny život vysokoškoláčok

Sexuálny život vysokoškoláčok

Sexuálny život vysokoškoláčok

 • Rok vydania: 2021
 • Počet sérií: 2
 • Hlavné úlohy: Pauline Chalamet, Reneé Rapp, Amrit Kaur, Gavin Leatherwood
 • Hodnotenie na IMDb: 7,8/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 74 %

Nakúp s cashbackom

V poslednej dobe sa dosť rozšíril trend seriálov a filmov, ktoré ponímajú život mladých. Nie len z tej vonkajšej a plytkej stránky, ale často idú do hĺbky. Obecenstvu sa nesnažia predstaviť problémy mládeže, tie všetci dobe poznáme, veď kto už sa neoznačuje ako mládežník, určite si nimi prešiel a tak vie, o čo ide, rozoberajú ich skôr do hĺbky.

Čo s mladými ľuďmi dokáže narobiť niekoľko zdanlivo nevinne vyslovených slov, spoločnosť, v ktorej vyrastajú, ako vnímajú svoje prvé vzťahy. A čo vysokoškolský život? Ten je v Amerike iný, než u nás v Česku a na Slovensku, ale dovolím si tvrdiť, že sa predsa len nájdu spoločné črty.

Mladé lásky, nové priateľstvá, neznáme prostredie, prvá poriadna práca, zábava, ale aj stres, ktorý k študenskému životu patrí. Aj o tom je tento seriál, ktorý sa viac venuje nežnejšiemu pohlaviu a spôsobe života, ktorý dievčatá v istom veku vedú.

Ak patríte k tým, u kotrých rozhoduje najmä výber herca, tak vás možno presvedčí skutočnosť, že v seriáli si zahrá Gavin Leatherwood, ktorý hviezdil v seriáli Sabrinine mrazivé dobrodružstvá, čo je príbeh z trochu iného súdka. Nemusíte sa však báť, na vážnosti tém neuberajú ani vtipné dialógy či komické situácie, vďaka ktorým seriál nepôsobí ako balík dokonalej depresie. 

3. Penny Dreadful

Penny Dreadful

Penny Dreadful

 • Rok vydania: 2014
 • Počet sérií: 3
 • Hlavné úlohy: Eva Green, Timothy Dalton, Josh Hartnett
 • Hodnotenie na IMDb: 8,2/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 78 %

Nakúp s cashbackom

Tentokrát vám predstavím jedného zo svojich obľúbencov. Ako som hovorila, aj pri výbere filmov a seriálov u mňa platí, že dám šancu čomukoľvek, čo ma nejakým spôsobom zaujme. Názvom, príbehom, hereckým obsadením. Dokonca aj promo filmu vie u mňa zavážiť, v tomto prípade však asi v tom horšom slova zmysle - pokiaľ na mňa príbeh vyskakuje pomaly už aj z chladničky, pozriem si ho tak s trojročným oneskorením, minimálne.

Seriál Penny Dreadful som objavila celkom náhodou, keď som sa rozhodovala, čo pripíšem na svoj zoznam nedopozeraných sérií - od tej doby sa nezredukoval, práve naopak, poriadne som ho rozšírila a už som aj stratila nádej, že s ním niekedy niečo urobím. Prezradím vám však ale jedno tajomstvo, neznášam horory a nepozerám komédie. Aj napriek tomu som si však sadla k seriálu, ktorý tak trochu pripomína príbeh viktoriánskeho exorcistu.

Uznajte však, Frankenstein, Dorian Grey, vlkolaci a iné príšery, ktoré sa doposiaľ vyskytovali separátne vo vlastných univerzách, na jednom mieste? To je jednoducho niečo, čomu som nemohla povedať nie. A dobre som spravila, niekoľko týždňov som sa bála chodiť po tme vonku, zrkadlu som sa zo zásady otáčala chrbtom a pred spaním som sa aspoň trikrát prežehnala. Takže nemusím ani hovoriť, že to stálo za to. Žiaľ, seriál po tretej sérii nakoniec zrušili, čo je podľa mňa veľká škoda, ale šťastné konce ma už omrzeli, aj napriek tomu teda seriál patrí medzi TOP, ktoré som videla.

4. Peacemaker

Peacemaker

Peacemaker

 • Rok vydania: 2022
 • Počet sérií: 1
 • Hlavné úlohy: Jennifer Holland, John Cena, Freddie Stroma, Alison Araya
 • Hodnotenie na IMDb: 8,3/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 85 %

Nakúp s cashbackom

Filmy so superhrdinami ma celkom brali, kým okolo toho nebol taký hunbuk. Teraz na vás Superman vyskakuje na každej druhej reklame, Ragnarok stratil na svojom význame a fanúšikovia smútia, že Chris Evans - ktorého mimochom vyhlásili ža najkrajšieho muža - už nebude Kapitánom Amerika. Nepopieram, Marvel Universe má svoju kvalitu, filmy vás držia v napätí a niekedy vás musia z kina priam vyhodiť, pretože ostávate na sedačkách sedieť v nemom úžase a niekedy aj bez duše. Keď vám zabijú obľúbenú postavu, zabolí to.

Fanúšikovská základňa DC sa tiež môže tešiť veľkému úspechu. Veď postava Peacemakera, ktorá sa objavila v pokračovaní úspešnej Jednotky samovrahov - kde svojím výkonom ohúrila najmä Margor Robbie a Jared Leto -, neskôr získala vlastný seriál.

Superhrdina, ktorý miluje mier a pre jeho dosiahnutie spraví čokoľvek. A keď hovoríme čokoľvek, myslíme tým naozaj čokoľvek. Seriál tak sľubuje dobrú zápletku, akčné scény a klasický humor hrdinov. Prvá séria vyšla na začiatku kalendárneho roku 2022, preto je najvyšší čas po seriáli siahnuť, aby čakanie na druhú sériu nebolo až také dlhé.

5. Winchestrovci

Winchestrovci

Winchestrovci

 • Rok vydania: 2022
 • Počet sérií: 1
 • Hlavné úlohy: Meg Donnelly, Drake Rodger, Bianca Kajlich, Jensen Ackles
 • Hodnotenie na IMDb: 6.6/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 54 %

Nakúp s cashbackom

Je len málo seriálov, na ktoré nedám dopustiť a ktoré budem ospevovať, aj keby sa nikomu inému nepáčili. Jedným z nich je aj Supernatural. Príbeh dvoch bratov, ktorí svoj život zasvätili lovu duchov, príšer a démonov. Seriál má 15 sérií a v roku 2020 ukončil svoju úspešnú cestu. Poviem vám, bola to teda jazda. Fanúšikovia boli smutní a dúfali, že časom, tak o desať rokov, sa niekto k tomuto majstrovskému dielu vráti a bude v ňom pokračovať. A viete čo? Ono sa to naozaj stalo.

Len rok potom, ako seriál skončil, ohlásili tvorcovia jeho pokračovanie. Skôr by sme mohli hovoriť o akomsi spin-offe, keďže seriál Winchestrovci, rozpráva príbeh mladej Mary a Johna, ktorí sú rodičia vyššie spomínaného súrodeneckého dua. Podobne, ako v úspešnej sérii Supernatural, ani tu nechýbajú príšery, duchovia, akčné scény, momenty, pri ktorých radšej nedýchate.

Minúty zaručených zimomriavok a sny, z ktorých sa budete budiť celí spotení a s výkrikom na perách. Nie, žartujem. Rozhodne však miestami budete mať čo robiť. Nemusíte sa však báť, ani v tomto prípade nebudú chýbať vtipné hlášky, o ktorých som presvedčená, že časom sa stanú akousi nálepkou seriálu a vtipné momenty, na ktoré budeme o pár rokov s láskou spomínať. Nenechajte sa preto odradiť nižším hodnotením a dajte tomu šancu. 

6. Elvis

Elvis

Elvis

 • Rok vydania: 2022
 • Minutáž: 2 h 39 min
 • Hlavné úlohy: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge
 • Hodnotenie na IMDb: 7,4/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 80 %

Nakúp s cashbackom

Po úspechu, ktorý zožalo Bohemian Rhapsody, sa akosi roztrhlo vrece s filmami o ikonách hudobného priemyslu. Neviem, či sa to tak javí len mne, ale mám pocit, že pred týmto filmom ich zas až toľko nebolo. Nesťažujem sa, práve naopak, vítam to všetkými desiatimi. Jedným takým príbehom je aj film o mojom obľúbencovi, Elvisovi Presleym. Áno, mám starú dušu uväznenú v mladom tele.

Herecká dvojica Austin Butler a Tom Hanks podľa mňa sľubuje zaujímavý kinematografický zážitok. Uznajte sami, videli ste niekedy zlý film s Tomom Hanksom? Musím ale priznať, že pri výbere herca, ktorý mal stvárniť Elvisa, som bola spočiatku trochu skeptická. Nakoniec sa však moje obavy ukázali ako neopodstatnené. Dokonca som v tvári videla aj istú podobu, miestami som mala problém rozoznať či je to hlas Austina alebo tam tvorcovia pre efekt pustili nejakú Elvisovu nahrávku. No a tie nezabudnuteľné pohyby, tie sa vydarili.

Možno film nebude mať až taký úspech ako Bohemian Rhapsody, to je dielo, ktoré vzniká raz za dekádu ak nie za dve, ale podľa môjho skromného názoru sa bude radiť k tým, ktoré sa vydarili. 

7. Jablká

Jablká

Jablká

 • Rok vydania: 2020
 • Minutáž: 1h 30 min
 • Hlavné úlohy: Aris Servetalis, Sofia Georgovassili, Anna Kalaitzidou
 • Hodnotenie na IMDb: 6,8/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 70 %

Nakúp s cashbackom

Debut gréckeho režiséra naozaj stojí za to. Príbeh o tom, ako svet postihla zaujímavá pandémia - nie, nie je to COVID-19 -, pri ktorej ľudia prichádzajú o pamäť a musia tak podstupovať zvláštnu liečbu, ktorá im pomôže vybudovať si nové spomienky.

Film Jablká tak ponúka divákovi trochu absurdný príbeh, nad ktorým by veľa ľudí mávlo rukou, avšak je aj odzrkadlením našej doby. Z každej strany sa nám niekto snaží predostrieť svoj názor, svoj pohľad na vec a každý si myslí, že jedine jeho je správny. Rady na šťastný život sa na nás sypú ako piesok z presýpacích hodín a tak občas podľahneme a nechávame sa zhltnúť davom. 

8. Banksy a vzostup pouličného umenia

Banksy a vzostup pouličného umenia

Banksy a vzostup pouličného umenia

 • Rok vydania: 2020
 • Minutáž: 1 h 48 min
 • Hodnotenie na IMDb: 7/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 77 %

Nakúp s cashbackom

Umenie je jedna z vecí, ku ktorým mám blízko. Vymaľujem síce len omaľovánku s Bambím a aj to mám niekedy problém nezachádzať za čiary, ale aj napriek tomu, že so štetcom a farbami mi to nejde, rada sa pozerám na obrazy a premýšľam nad tým ich skrytým posolstvom. Sochy sú osobitmá kategória, ktorá si dokáže ukradnúť moju pozornosť aj na niekoľko hodín.

Obľubujem viac klasických umelcov, ako da Vinciho, Michellangela, Rafaela, van Gogha a tak podobne, ale kde-tu na mňa vyskočí aj súčasné, moderné umenie, ktorému postupne prichádzam na chuť.

Banksy je jedným zo súčasných umelcov, ktorého obdivujem. Veď kto by nepoznal jeho graffity odzrkadľujúce dnešnú dobu a prinášajúce mnohé posolstvá? Kontroverzita je to, čo predáva a tento umelec je v nej priam majster. Zaregistrovali ste obraz, ktorý sa vydražil za nehoráznu sumu a krátko potom sa sám skartoval? Áno, mal to na svedomí Banksy. Tento film je práve o ňom, o tom ako vníma svet a prečo robí to, čo robí. Obohatený je o rozhovory so samotným umelcom, ktorý aj naďalej ostáva v utajení. 

9. Duša Ameriky

Duša Ameriky

Duša Ameriky

 • Rok vydania: 2020
 • Minutáž: 1 hodina 14 min
 • Hodnotenie na IMDb: 7,3/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 80 %

Nakúp s cashbackom

Dokumenty sú jedným zo žánrov, po ktorých siaham dosť často. Históriu mám rada a i keď mám svoje obľúbené obdobia, o ktorých by som vedela rozprávať hodiny, rada si pozriem aj film, ktorý sa netýka môjho obľúbeného historického obdobia. Američania sú známi tým, ako veľmi sú na svoju históriu zaťažení. Nie je taká dlhá, ako napríklad história Európskeho kontinentu, to však neznamená, že nemá čo ponúknuť.

Tento dokument je inšpirovaný knihou s rovnakým názvom The Soul of America: The Bettle for Our Better Angles. Myslím, že jej slovenský preklad zatiaľ nie je a tak je film vhodný práve pre tých, ktorým čítanie v cudzom jazyku, hlavne v tom anglickom, robí problém - ako napríklad mne. Snímka poskytuje triezvy pohľad na vec a množstvo paralel so súčasným aj politickým dianím v Spojených štátoch. 

10. King Richard

King Richard

King Richard

 • Rok vydania: 2021
 • Minutáž: 2 h 19 min
 • Hlavné úlohy: Will Smith, Sanlyya Sidney, Demi Singleton
 • Hodnotenie na IMDb: 7,5/10
 • Hodnotenie na ČSFD: 76 %

Nakúp s cashbackom

Aj človek, ktorý sa vo svete športu nepohybuje a teda nepraktikuje ho ani papučkovou formou, už určite aspoň raz počul o Serene Williamsovej. Tenisová hviezda, ktorá dlhé roky kraľovala na najvyšších priečkach. Nedávno ukončila svoju bohatú kariéru, ktorá rozhodne stojí za zvečnenie nie len v podobe knižnej publikácie, ale aj filmového spracovania.

V roku 2021 tak na plátna kín prichádza príbeh Richarda Williamsa, trénera a predovšetkým otca Sereny a jej staršej sestry Venus Williamsových. Životopisný snímok rozpráva o strastiplnej ceste na vrchol, ale aj o sile rodiny a o tom, čo všetko sa dá, ak nestrácate vieru a bojujete za svoj sen. Film bol režírovaný Willom Smithom, ktorý si v ňom aj zahral jednu z hlavných úloh, spomínaného Richarda, preto sa nie je čo čudovať, že zožal patričný úspech. 

Na čo sa pozeráme v Plnej Peňaženke?

Ak by vás môj výber nezaujal, nezúfajte. V Plnej Peňaženke pracuje množstvo ľudí, ktorí si tiež občas potrebujú oddýchnuť prípadne si užiť večer s rodinou, priateľmi alebo osamote. Láskavo sa so mnou podelili o svoje tipy a ja ich zase prezradím vám.

V tíme Plnej Peňaženky staviame na aktuálnu klasiku. Medzi odporúčania sa dostali seriály ako Rok draka, ktorý pokojne môžete spojiť s jeho slávnym predchodcom Hrami o tróny. Svoje miesto v srdciach mojich kolegov si našiel aj Príbeh služobnice, Eufória či Mare z Easttownu - s nezabudnuteľnou Kate Winslet. Z obľúbencov súčasnosti spomenieme aj Babylon Berlín či Biely lotus. Nesmie chýbať ani história, tá dávna či blízka a tak spomenieme napríkad Černobyľ, Veľká, Biela kráľovná či Biela princezná.

Okrem vyššie spomínaných seriálov, ktoré v súčasnosti trhajú rebríčky, si môžete pozrieť klasiky Teória veľkého tresku či Priatelia. A pre tých, ktorým nerobí problém pri televízore presedieť aj celú noc, odporúčame maratón Harryho Pottera, Pána Prsteňov, ktorý rovno môžete spojiť s Hobitom, aby ste si tak epické putovanie po Stredozemi predĺžili o pár hodín navyše a nesmie chýbať ani kultovka Dannyho jedenástka, aj so svojimi pokračovaniami. 

Na stránkach HBO je naozaj z čoho vyberať. Tento článok je len akousi radou, kadiaľ sa uberať. Ak ste si v ňom aj nenašli to pravé pre vás, je dosť možné, že vďaka našim tipom natrafíte na niečo, od čoho sa nebudete vedieť odtrhnúť. Prajeme vám príjemné pozeranie!

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.