Akú históriu ukrýva Deň matiek?

Druhá májová nedeľa už tradične na našom území patrí Dňu matiek, počas ktorého oslavujeme naše mamy a prejavujeme im vďaku za to, že sa o nás starajú. Vedeli ste však, kde a ako tento sviatok vznikol a čo všetko ho sprevádzalo, než sa začal sláviť na medzinárodnej úrovni?

10. 5. 2023 Katka
Akú históriu ukrýva Deň matiek?

Krátky výlet do histórie

Tento sviatok má svoj pôvod zakorenený už v Starovekom Grécku. Gréci si počas neho pripomínali význam materstva a samotných matiek, pričom počas osláv vzdávali hold pohanskej bohyni plodnosti, Rhey. 

Keď sa v čase presunieme o niečo ďalej, zistíme, že v 16. storočí sa v Anglicku slávilo čosi, čomu hovorili Materská nedeľa. Tento sviatok sa slávil počas veľkého pôstu pred Veľkou nocou. V tomto období množstvo ľudí pracovalo ďaleko od domova, boli roztrúsení prakticky po celom kráľovstve. Preto počas tohto sviatku väčšinou služobníctvo dostávalo voľno, aby sa mohlo vrátiť domov a stráviť čas s rodinou. 

Krátko pred koncom 19. storočia sa istá Anna R. Jarvisová z Philadelphie začala viac zaujímať o práva vtedajších matiek. Nečudo, že jej na tom záležalo, keď mala sama jedenásť detí. Po jej smrti v tejto práci pokračovala jedna z jej dcér. Úspech prišiel v roku 1914, kedy bol Deň matiek vyhlásený za oficiálny národný sviatok, ktorý sa oslavoval vo všetkých kútoch USA. 

Matka a dcéra

A ako to vyzeralo na území Slovenska? Tu sme skôr dávali prednosť Medzinárodnému dňu žien. Až po skončení prvej svetovej vojny, kedy na územie Českej republiky a Slovenska prichádza čoraz viac ľudí z USA, vtedy sa viac do popredia dostáva práve sviatok Dňa matiek. Najviac sa však o oslavu tohto dňa zaslúžila Alica Masaryková. Jej otcom nebol nikto iný, než samotný Tomáš G. Masaryk. Alica sa počas svojho života snažila o zlepšenie sociálneho postavenia žien v spoločnosti a oslavou tohto sviatku sa snažila poukázať na dôležitosť žien v našej spoločnosti. Neskoršia politická situácia na našom území sa síce snažila tento deň zatlačiť do úzadia, ale nikdy sa to celkom nepodarilo. 

Po celom svete sa tento deň oslavuje v rôzne dni a v rôznych podobách, vždy má však jednu spoločnú črtu - vzdávame vďaku matkám za ich usilovnú prácu, lásku a za to, ako sa o nás starajú a čo všetko sú tieto silné ženy schopné zvládnuť. 

Deň matiek

Plná Peňaženka radí

Ak by ste aj vy chceli potešiť svoju mamu, môžete tak spraviť napríklad kúpou kvetín od RosesKingdom. Ak by ste jej chceli darovať niečo ešte trvalejšie, môžete jej vytvoriť fotoknihu alebo obraz zo spoločných fotiek a pomôcť vám pri tom môže e-shop Empikfoto.sk. Ak je vaša mama dobrodruh a rada cestuje, Booking.com vám určite pomôže nájsť to správne miesto na oddych. Priložte ruku k dielu a nechajte jej vytvoriť originálny darček v pohode vami navrhnutého trička na Superpotlač.sk. Šperky nikdy neomrzia, skúste preto e-shop Sofia.sk.

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.