Ako sa vo svete oslavuje Nový rok?

Po Vianociach, ktoré sú označované, ako sviatky pokoja a radosti, vždy prichádzajú oslavy Nového roku. Zatiaľ čo počas Štedrého večera je väčšina z nás obklopená rodinou, počas silvestrovskej noci nám spoločnosť zvyčajne robia priatelia. Zabávame sa na súkromných oslavách doma, na chatách či dokonca na plesoch. V takom prípade si z osláv okrem pekných zážitkov môžete odniesť aj zaujímavú výhru v tombole. Zaujímali ste sa však niekedy o to, ako Nový rok vítajú inde vo svete?

1. 1. 2023 Katka
Ako sa vo svete oslavuje Nový rok?

Slávenie Nového roku je na históriu trochu komplikované. Kedysi, ešte pred naším letopočtom - v čase, keď jestvovali celkom iné kalendáre, než ktoré poznáme dnes, pripadal Nový rok na 1. marca. Kalendár mal vtedy len desať mesiacov, takže aj roky boli kratšie. Od roku 43. pred naším letopočtom, keď v Ríme vládou pevnou rukou Juliuc Ceasare, sa však už rok začínal už prvého januára. Táto tradícia sa v niekoľkých obmenách zachovala až dodnes. 

Vďaka časovým pásmam dokonca Nový rok neoslavujeme všetci naraz. Ubehne dokopy 26 hodín, kým sa do ďalšieho roka preklopia životy všetkých ľudí na planéte. Ako prví doň môžu vstúpiť obyvatelia ostrovov Kiribati a Samoa, ktoré sa nachádzajú v Tichom oceáne. Ak by ste boli obyvateľmi Bakerov a Howlandov ostrovov, Nový rok by ste privítali až 1. januára o 13:00, teda by ste slávili ako posledný z celého sveta. 

Odlišné tradície 

Nemusíte chodiť ani tak ďaleko, aby ste zistili, že tradície sa v krajinách líšia. Aj v Európe sa nájde množstvo národností, ktoré sa s posledným dňom v roku lúčia inak, než sme zvyknutý z domu. 

V takom Dánsku by ste napríklad pred prahmi mnohých dverí našli črepiny. Tie aj podľa našich povier prinášajú šťastie a tak si ich tam Dáni nechávajú veriac, že práve vďaka nim budú mať obyvatelia domu šťastie po celý rok. 

Prstom po mape sa tentokrát presunieme do Španielska. Španieli si počas polnoci vkladajú do úst hrozno, ktoré má symbolizovať prosperitu, šťastie a hojnosť. Bobúľ by malo byť dvanásť, na každý mesiac jedna a zjesť by sme mali bobuľu za každé odbitie. 

V Európe ešte na chvíľu ostaneme. U našich susedov, konkrétne v Rakúsku, je zvykom liať olovo a rozdávať si darčeky, čo však my poznáme najmä počas vianočných sviatkov. Počas večere sa tu ešte napríklad podáva prasa, ktoré symbolizuje šťastie a mätová zmrzlina, ktorá by mala priniesť akúsi ekonomickú stabilitu v rodine počas celého nasledujúceho roku. 

Poznáte tie povedačky o tom, že vtedy a tam by ste mali vykročiť pravou nohou? V Škótsku veria na niečo podobné. Prvá osoba, ktorá po polnoci vstúpi do príbytku, celej domácnosti prinesie šťastie. Je to tradícia, ktorá sa ešte aj teraz v krajine teší veľkej obľube. 

Oheň počas silvestrovskej noci nechce vidieť nikto. Znamenalo by to totiž, že niečo sa pokazilo a nevyšlo tak, ako mala. Najmä, ak sa jedná o ohňostroje. Predstavte si však, že práve oheň je jednou z tradícií, ktorá počas osláv nemôže chýbať v Ekvádore. Tu obyvatelia pália všetko, čo sa im spája s nejakým neúspechom, nevydarenými vzťahmi, zlými správami, nešťastím. 

Z Latinskej Ameriky sa teraz presunieme niekam celkom inam.  V takom Japonsku je slávenie konca roka rodinnou tradíciou. Pokiaľ je to možné, pod jednou strechou sa stretnú všetci členovia rodiny. Dom sa potom vyzdobí borovicovými vetvičkami, ktoré sú v krajine symbolom dlhovekosti, slivkovými prútikmi, ktoré zas symbolizujú ducha a bambus, ktorý má prinášať šťastie. 

V Juhoafrickej republike by ste sa zas cítili ako na poriadne párty. Nový rok sa tu totiž oslavuje poriadnym karnevalom, ktorý vrcholí až 2. januára. Ľudia počas neho nosia krásne, farebné kostýmy, veľa jedia, tancujú a zabávajú sa. 

Nie všetky krajiny však oslavujú Nový rok práve 1. januára. V takej pravoslávnej cirkvi sa oslavu až 14. januára. Napríklad v takom Rusku však niektorí oslavujú dvakrát, 1. aj 14. januára. 

V Číne Nový rok oslavujú podľa Lunárneho kalendára. To znamená, že pripadá na prvý lunárny mesiac a to na deň, keď je mesiac v nove. Nový rok tak môžu oslavovať kedykoľvek od 21. januára do 21. februára. V krajine draka veria, že ak sa počas posledného dňa v roku niekto poraní, rodina bude mať celých dvanásť nasledujúcich mesiacov v novom roku smolu. Preto na konci roka skrývajú všetko, na čom by ste sa mohli porezať. Šťastie a lásku v tejto krajine symbolizuje červená farba. Nájdete ju preto nie len v dekoráciách, ale zakomponovaná je aj v oblečení. 

V Kambodži sviatky Nového roku znamenajú oslavy konca sezóny zberu. Oslavy tak majú práve v apríli a treba povedať, že to tu berú naozaj vážne. Oslavujú totiž až tri dni v kuse. 

Či už oslavujete 1. januára, v strede februára, v lete alebo v novembri, dovoľte mi vám takto na záver článku zaželať všetko dobré do Nového roku. Zdravie, pretože sme sa posledné roky presvedčili o tom, že je dôležité. Lásku, pretože tá je dôležitá. Šťastie, lebo toho nikdy nie je dosť. Aby sa vám v nasledujúcich dvanástich mesiacoch darilo a splnili ste aspoň jedno novoročné predsavzatie. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.