Sliezsky dom - najvyššie položený horský hotel na Slovensku

4. 1. 2023 Janka

Drahý Zápisníček,

prechádzka na Sliezsky dom sa stala mojou obľúbenou už pred nejakým časom, rovnako ako túra na Predné Solisko. Sliezsky dom je miesto, kde sa rada vraciam, a preto by som ti o mojom poslednom výlete rada napísala.

 

Električkou až do Tatier

Niekoľko dní medzi Vianocami a Silvestrom sme strávili so sestrou na Slovensku a povedali sme si, že by bola škoda nenavštíviť Tatry. Už niekoľko dní bola teplota nad nulou a predpoveď počasia vyzerala sľubne, bez sneženia a vetra, takže sme zavolali kamaráta, nasadli do električky smer Štrbské pleso a tešili sa na tatranské výhľady.

 

Naša cesta začínala v Tatranskej Polianke, kde chodí električka priamo z Popradu za 1,50 €. Kamarát navrhol cestu do Tatranskej Polianky autom, ale nakoniec sme sa zhodli, že cesta električkou bude väčší zážitok. Sliezsky dom sa nachádza 1670 m. n. m. a vedie k nemu buď asfaltová cesta alebo lesná cestička so 680 m prevýšením. Záchytným bodom v Tatranskej Polianke je pre mňa vždy Poliankovo, digitálna agentúra a kaviareň, pri ktorej sa nachádza zelená šípka ukazujúca smer na Sliezsky dom. 

Poliankovo v Tatranskej Polianke

 

Sneh, ľad aj bežkári, to je zima v Tatrách

Už od začiatku sme si povedali, že sa chceme na Sliezsky dom kľudne prejsť a porozprávať sa, preto sme sa rozhodli pre asfaltovú cestu s dĺžkou trasy necelých 7 km. Čakali nás tak asi dve hodiny kráčania do kopca a vzhľadom na počasie miestami ľad na ceste. Ani ten nás však neodradil a žartovali sme, že cestou späť sa môžeme šmyknúť až do Popradu. Cestou sme stretli niekoľko turistov, ktorí vymenili bicykel za bežky a asi po hodine kráčania sme sa viacerí stretli v drevenom altánku, kde sme sa trošku občerstvili a kto mal šťastie, aj sadol na drevenú lavičku. Nás ale poháňala vpred predstava chutnej kávy v Hoteli Sliezsky dom s parádnym výhľadom na Gerlachovský štít a Velické Pleso. Pri mojej poslednej návšteve na jeseň som totiž videla len hmlu, a tak sa mi po výhľadoch na kopce naozaj cnelo.

Sliezsky dom v hmle

 

Asi o pol hodinu sme sa dostali  na Rázcestie Velická poľana, od ktorého je Sliezsky dom vzdialený na dosah ruky. Cestu nám ale predĺžil ľad a trošku strmšia cesta, takže sme nakoniec mali pocit, že hotel síce vidíme, ale nepribližujeme sa. :D Nakoniec nás ale naše nohy zaviedli až k Hotelu Sliezsky dom a odmenou boli krásne tatranské výhľady aj s troškou snehu a káva v reštaurácii s vyloženými nohami. Musím povedať, že Hotel Sliezsky dom pôsobí naozaj na úrovni a raz by som tam chcela zažiť napríklad teambuilding alebo wellness pobyt. 

Káva v Hoteli Sliezsky dom

 

P. S.: Na Sliezsky dom vedie aj cestička z Hrebienka Tatranskou Magistrálou s 385 m prevýšením.

 

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.