Šibačka na oravský spôsob

13. 4. 2022 (aktualizácia 12. 3. 2024) Katka
Ako prebieha šibačka na Orave

Len nedávno sme premýšľali nad vianočnými darčekmi a zdobili domy, aby sme sa vo vianočnej výzdobe vyrovnali susedom a dnes už vešiame kraslice na bahniatka a vypekáme veľnonočného baránka. Predtým, ako znovu budeme rozdávať rady na najlepšie dary pod jedľu, poďme sa spoločne pozrieť na to, ako vyzerajú také veľkonočné sviatky na severe Slovenska, v malebnom Oravskom regióne.

Kus koláča od korbáča

Veľkonočné dobroty

Obdobie Veľkej noci je aj obdobím, kedy sa končí pôst, ktorý by podľa tradície mal trvať až štyridsať dní. Nebojte sa však, dnes už ho skoro nikto nedodržiava. Aspoň ja nepoznám nikoho, kto by tak dlho vydržal len o chlebe a vode. Ja sama by tom zvládla dva, nanajvýš tri dni. 

Okrem bežných jedál, ako sú koláče na sto spôsob, mäso, sladkosti a iné dobré veci, bez ktorých si dnes tieto sviatky nevieme predstaviť, však na Orave - ale verím, že aj v iných častiach Slovenska, jedávame aj iné, o čosi tradičnejšie Veľkonočné jedlá. Sú nimi napríklad Judáše, vyrábané z bielej múky a medu. Je to pečivo v tvare valca, ktoré sa zvykne jesť na Zelený štvrtok. Okrem náboženskej symboliky, ktorá je ukrytá najmä v názve, má vznik tejto pochúťky oveľa praktickejší význam: gazdiné ich vyrábali zo zvyškov cesta na iné dobroty, ktoré sa počas sviatkov kládli na stôl. Takto zabraňovali zbytočnému plytvaniu potravín. 

Ďalšou obľúbenou dobrotou sú mazance, ktoré sa kedysi vyrábali len z vajec a syra. Dnes sa do nich pridávajú aj hrozienka, med a chutia oveľa, oveľa lepšie. 

A čo by to boli za sviatky, keby na stole chýbal veľkonočný baránok? Kedysi to síce bolo priamo jahňacie mäso, ktorého cena však v priereze času stúpala, takže postupne bolo mäso nahradené. Dnes sú barančenky vypekané zo sladkého, prevažne piškótového cesta a svojou veľkosťou skôr pripomínajú svadobné torty. 

Šiby ryby 

Veľkonočné tradície

Tradícia Veľkonočných sviatkov siaha ďaleko do histórie. Ako to už zvykom býva, väčšina náboženských sviatkov má korene v časoch, keď ľudia namiesto bohov vyznávali prírodu. Dnes však už Veľká noc stratila na duchovnom význame, stala sa viac kultúrnou a spoločenskou udalosťou. Aj napriek tomu však na Slovensku ostávajú oblasti, kde sa veľkonočné tradície dodržiavajú. 

Jednou z neodmysliteľných tradícií, ktorú rozhodne možno považovať za udalosť, je oblievanie studenou vodou a šľahanie korbáčom. Nie je nič krajšie, ako keď vás ráno prebudia so spevom a namiesto raňajok do postele, vás z nej vytiahnu, strčia do vane a pustia na vás tú najstudenejšiu vodu, ktorá cez kohútiky tečie. Chvíľku na spamätanie sa, vám však nik nedopraje, ešte vo vani vám uštedria niekoľko šľahnutí prúteným korbáčom. Tomu teda hovorím štart do dňa!

Ak máte šťastie, deje sa to v súkromí vášho domova, aj keď krik počuť až k susedom. Ak však bývate na dedine, bez divákov sa to nezaobíde. Zväčša vás totiž vytiahnu až na ulicu. Malé deti sa z toho smejú a tí starší majú aspoň dôvod na krátky výlet do spomienok. Toto predstavenie sa v niektorých častiach Oravy odohráva v tradičných krojoch. 

Premýšľate, ale význam v tom nevidíte? Ja vám ho prezradím. Zatiaľ, čo studená voda má mladým dievčatám dopriať sviežosť a veselosť po celý rok, pár rán korbáčom im má zas zaručiť omladnutie a zdravie. Ani jedno nemá také dlhé trvanie, je to skôr krátkodobá investícia, ktorá sa vyplatí viac mužskému pokoleniu. 

Potulky 

Veľkonočné výlety

Každé sviatky sú však hlavne o rodine a spoločne trávenom čase. Okrem klasického oddychovania na gauči a pojedania koláčov, sa mnoho rodín uchyľuje k spoločným aktivitám, ako napríklad hranie spoločenských hier, pri dobrom počasí sú to zas rodinné grilovačky. Azda najobľúbenejšou aktivitou sú však rodinné výlety. 

Orava je malebný región, ktorý má návštevníkom čo ponúknuť. Má všetko: hory, vodu i pamiatky. Je len na vás, čo si vyberiete. 

Oddych si môžete dopriať na Oravskej priehrade, ktorá je obľúbeným miestom nie len chatárov, ale aj rybárov. Ak však patríte k milovníkom pohybu, presnejšie turistiky, región ponúka množstvo turistických trás, z ktorých sú prekrásne výhľady, aj na samotné Roháče, ktoré, ak ste ich ešte nenavštívili, odporúčame všetkými desiatimi. Pre milovníkov histórie je povinnou zastávkou Oravský hrad, ktorého brány sú pre návštevníkov otvorené aj počas Veľkej noci. 

Väčšina zaujímavých miest sa však nedá navštíviť počas jedného dňa. Je preto dobré prísť na Oravu na dva či tri dni. Ubytovania sú cenovo výhodné, nie len v hoteloch či rezortoch, ale aj v ubytovacích zariadenia s milými, príjemnými a pohostinnými majiteľmi. Napokon, sami sa o tom môžete presvedčiť na stránkach Bookingu. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.