Recenzia mobilného telefónu Nokia 7 Plus

29. 9. 2018
Recenzia mobilného telefónu Nokia 7 Plus

Nokia alebo Honor

Keď si vyberáme nový mobilný telefón, väčšina z nás má určité očakávania a požiadavky. Za nás musí nový telefón byť spoľahlivý, výkonný a mal by tiež dobre fotiť. Na druhej strane je tu aj faktor ceny, ideálne by sme sa chceli pohybovať v hladine okolo 350 €. V našom výbere nakoniec zostala Nokia 7 Plus a Huawei Honor 10 View. Obidva telefóny sú novinkami tohto roku a hlavne, oba sú prezentované ako fotomobily. Honor patrí medzi najlacnejšie mobily vyššej triedy vôbec (za cca 390 €), zatiaľ čo Nokia naopak medzi najdrahších zástupcov triedy strednej (s cenou do 350 €).

Jedným z hlavných ťahákov Nokie bol pre nás čistý Android a optika foťáku Carl Zeiss s dvojnásobným optickým zoomom, no a v neposlednom rade zvedavosť a nadšenie, že by sme sa po pár rokoch vrátili k obľúbenej značke telefónov. V prospech Honor-u hovoril hlavne výkon procesoru a umelá inteligencia fotoaparátu s optikou Leica.

S výnimkou toho sú si obidva telefóny veľmi podobné, hlavne čo sa týka výbavy. Obidva telefóny majú možnosť rozšírenia o pamäťovú kartu a vstup pre sluchátka (čo v poslednej dobe už nebýva štandardom). Zároveň ale ani jeden z nich nedisponuje optickou stabilizáciou obrazu pri fotení, čo by bol v tejto cenovej hladine luxus. Po prečítaní mnohých recenzií sme sa nakoniec priklonili k Nokii 7 Plus a držali sme si palce, že sme vybrali dobre.

U nás je Nokia 7 Plus dostupná v dvoch prevedeniach a to Nokia 7 plus white Nokia 7 plus black. My sme zvolili čiernu variantu. Ďalšou variantou, ktorú si je možné vybrať je Nokia 7 plus dual sim, alebo Nokia 7 plus single sim. Pri variante dual sim je hybridný slot, čo znamená využitie buď dvoch sim kariet, alebo jednej sim karty a jednej pamäťovej karty. My sme po dôkladnom zvážení zvolili variantu Nokia 7 plus dual sim.

Špecifikácie:

Zdroj informácií

Design

 • Farby Čierna/medená, biela/medená
 • Rozmery (bez fotoaparátu) 158.38 x 75.64 x 7.99 mm
 • Rozmery (s fotoaparátom) 158.38 x 75.64 x 9.55 mm

Sieť a konektivita

 • Rýchlosť siete Kat. LTE 6, 2CA, 300 Mbps DL / 50 Mbps UL
 • WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Bluetooth® 5.0
 • GPS/AGPS+GLONASS+BDS, NFC

Výkon

 • Operačný systém Android Oreo
 • RAM 4 GB LPDDR4
 • CPU Qualcomm® Snapdragon™ 660

Pamäť

 • Interná pamäť 64 GB3 eMMC 5.1
 • Slot pre pamäťové karty MicroSDS s podporou až do 256 GB4

Audio

 • Konektor Konektor 3.5 mm pre slúchatka
 • Reproduktory, jeden reproduktor so zosilovačom
 • Mikrofóny, tri mikrofóny so zvukom Nokia OZO

Displej

 • Veľkosť a typ 6" IPS LCD, full-HD+
 • Rozlíšenie (2160 x 1080, 18:9), 1500:1 kontrastný pomer
 • Materiál Sklo Corning® Gorilla® 3, laminovaný a polarizovaný

Fotoaparát

 • Primárny fotoaparát 12 MP 1.4um f/1.75 2PD s optikou ZEISS, 13 MP 1.0um f/2.6 s optikou ZEISS, dvojtónový blesk
 • Predný fotoaparát 16 MP s optikou ZEISS

Konektivita

 • Typ kábla USB Type-C (USB 2.0)
 • Snímače, snímač okolitého svetla, snímač vzdialenosti, akcelerometer, elektronický kompas, gyroskop, snímač otlačkov prstov, Hallov snímač

Z pohľadu zákazníka

Na prvý pohľad je Nokia 7 Plus veľká, ale naozaj netrvá dlho si na tieto rozmery zvyknúť. Všetky ovládacie prvky sú umiestené logicky tak, aby sa s telefónom pracovalo dobre a jednoducho. Dizajnovo je Nokia 7 Plus naozaj jedinečným kúskom a medzi ostatnými mobilnými telefónmi je bezpečne rozpoznateľná a to aj vďaka "medeným" detailom, ktoré jej dodávajú luxusný a neobyčajný vzhľad. Použité materiály sú príjemné na dotyk a telefón sa Vám v ruke nešmýka. Vďaka systému Android One nie sú v telefóne zbytočné aplikácie, ktoré človek častokrát nevyužije vôbec. Jediné, čo je "navyše" sú aplikáce od Google. Ovládanie je intuiíivne, s telefónom sa pracuje dobre a výkon je takisto výborný. 

Keďže jedným z hlavných kritérií výberu mobilného telefónu boli aj parametre foťáku, tešili sme sa na super fotky, ktoré bude Nokia 7 Plus produkovať. Telefón však svojim fotoaparátom až tak neprekvapil. Vonku fotí naozaj krásne, farby sú reálne a fajn je aj optické priblíženie. Selfie sú klasicky horšie, ale to sme aj očakávali. Miernym sklamaním bolo fotenie v miestnosti so slabšími svetelnými podmienkami, tu už citeľne chýba stabilizácia obrazu. Pre dokonalé fotky budeme musieť pravdepodobne siahnuť po zrkadlovke, ktorú si možno zrecenzujeme v jednej z nasledujúcich častí.:) Videá natáča Nokia 7 Plus pekné a poteší aj možnosť spomalenia, alebo naopak zrýchlenia (časozber).

Nokia 7 Plus má vďaka svojej veľkosti aj veľkú batériu, čo je naozaj veľká výhoda. Telefón vydrží dva dni "normálneho" používania bez nabíjačky. Normálne používanie pre nás znamená sem-tam si zatelefonovať, poslať celkom veľké množstvo správ a fotiek cez rôzne messengery, fotenie, nejakú dobu zapnutá navigácia a nejaké to surfovanie na internete. Keď sa už ale stane, že sa Vám telefón vybije, vďaka rýchlo nabíjaniu je rýchlo pripravený na ďalšie fungovanie. Všetky recenzie na Nokia 7 Plus výdrž batérie chválili a my im musíe dať za pravdu. S telefónom dorazila v balení aj nabíjačka, slúchatka, kľúčik na otváranie slotu na sim karty a taktiež silikónové puzdro Nokia 7 Plus, čo bolo príjemným prekvapením.

Celkové zhodnotenie

Nokiu 7 Plus celkovo naozaj chválime, je to určite jeden z podarenejších kúskov vo svojej triede. Za ten cca mesiac používania sme s ňou nemali jediný problém. Telefón je rýchly, spoľahlivý a má výbornú výdrž batérie - čo je to základné, čo od mobilu očakávame. Čo by sme ale Nokii vytkli je chýbajúca optická stabilizácia, možno trochu nižšia čitateľnosť displeja na slnku a chýbajúca vodeodolnosť, na ktorú si možno už niektorí z nás zvykli. To by ale asi chcelo siahnuť po telefóne z vyššej cenovej triedy.

Dostupnosť Nokia 7 Plus v našich slovenských e-shopoch je výborná. Poväčšine natrafíte aj na dopravu zdarma a tiež na cashback, ktorý sme s radosťou využili aj my.:) Pokiaľ by ste váhali, či si túto novinku zakúpiť, odporúčame prečítať si ďalšie recenzie na Nokia 7 Plus, ktorých na internete nájdete viac než dosť.

Kde nakúpiť Nokia 7 Plus s cashbackom?

Pokiaľ Vás tento model od firmy Nokia zaujal, radi Vám odporučíme nákup napríklad v obľúbenom e-shope Andreashop.sk, kde okrem skvelej ceny získate aj cashback. Pre fanúšikov nákupov z Číny je tu už tradične AliExpress. Pozrieť sa tiež môžete na celkový prehľad obchodov s mobilnými telefónmi, kde môžete získať ešte vyšší cashback a získať tak peniaze za Vaše nákupy na internete späť.