Elektrická moka kanvica z Gourmet Káva pre všetkých milovníkov kávy

29. 1. 2022
Elektrická moka kanvica z Gourmet Káva pre všetkých milovníkov kávy

Celkové hodnotenie

Počet hviezdičiek: 5,0 / 5

Ranná káva je pre mnohých z nás neodmysliteľným štartom každého úspešného dňa. Nemusíme však denne utrácať za drahé latté z kaviarne alebo minúť veľa peňazí za automatické kávovary, aby sme si vychutnali šálku výborného a voňavého nápoja. Jednou z alternatívnych možností jej prípravy je moka kanvička, ktorá je v Slovensku „v kurze“ posledných pár rokov, v Taliansku má však dlhú tradíciu a dnes ju vlastní cez 90 % talianskych domácností.

V dnešnej technickej dobe máme navyše možnosť využívať moka kanvicu elektrickú, a tak si kávu pripravíme aj bez sporáka. Ako táto vymoženosť funguje a či to stojí za to, pre vás s kanvičkou od e-shopu Gourmet Káva zisťovala kolegyňa Aneta.

Bialetti Moka Timer 6 elektrická moka kanvica

Keď som dostala ponuku recenzovať Moka kanvicu z e-shopu Gourmet Káva, tak som ako milovníčka kávy ani chvíľku neváhala a nadšene ju prijala. Dobrú kávu spoznám aj po čuchu, aj keď boli doby, keď som kávu nepila. Láska ku káve sa u mňa prejavila až okolo mojich 28 rokov.

Môj prvý nástroj na prípravu kávy bola práve moka kanvička, aj keď v trochu inej podobe, než ako ju poznáme dnes. Predtým sme si kávu v tejto kanvičke pripravovali na plynovom sporáku. Dnes to už máme jednoduchšie a kávu si môžeme pripraviť v elektrickej moka kanvičke

Ako elektrická kanvica funguje?

Proces prípravy kávy v elektrickej moka kanvici je naozaj ľahký. Kanvica sa okrem elektrickej podsady skladá z 3 častí. Do spodnej časti sa nalieva voda – či zvolíte studenú alebo teplú je asi jedno, ale nikdy nedávajte do kanvice menej vody alebo kávy, kanvica potom nebude správne fungovať. Do strednej časti, teda lievika, sa vkladá namletá káva. Naplňte ho kávou vždy až po rysku! Posledným dielom je kanvica samotná, kde nakoniec hotová káva pristane a bude pripravená na nalievanie.

Po zapnutí sa voda v spodnej časti kanvičky začne variť, čím vznikne tlak, ktorý vytlačí vodu cez kávovú usadeninu do hornej „nalievacej“ časti. Ak ste všetko urobili správne, užijete si šálku extra silnej horkosladkej rannej vzpruhy.

Recenzie elektricka moka kanvice Bialetti Moka Timer 6

Hodnotenie

Veľkou výhodou elektrickej moka kanvice je to, že funguje v 2 režimoch: automatickom a manuálnom. V automatickom režime si môžete nastaviť, za ako dlho bude káva pripravená, v manuálnom režime vám kanvica pripraví nápoj hneď, doslova počas minútky. Výhodou tiež je, že do kanvice nemusíte nakukovať, ani ju nijako kontrolovať – keď je káva hotová, kanvica vás upozorní  zvukovým signálom a sama sa vypne.

Osobne na varení kávy v moka kanvici veľmi oceňujem tichosť prípravy. Kanvixa nijako nehučí, nepíska ani neposkakuje, a tak si môžem vychutnať rannú kávu bez toho, aby som zobudila deti či manžela. Musím spomenúť aj veľkú výhodu vo veľkosti kanvice – z plnej dávky sa mi podarilo pripraviť 3 plnohodnotné espressá. Pretože kanvica funguje na elektrický pohon, môžete si v nej navyše uvariť kávu kdekoľvek, kde nájdete zásuvku. Je preto nevyhnutným pomocníkom na cestách pre tých, ktorí sa bez rannej kvalitnej kávy skrátka nezaobídu.

Malé, ale pre mňa bezvýznamné mínus je, že kanvica nie je prispôsobená na umývanie v umývačke. Nie je ale potrebné žiadne veľké čistenie ani drhnutie. Stačí ju umyť pod tečúcim prúdom vody a je zase ako nová. Aj keď mám vo svojej domácnosti kávovar, moka kanvica u nás bude rozhodne hojne využívaná. Určite bude tiež súčasťou našej batožiny, či už pôjdeme na chatu alebo na hory.

Moka kanvica aj celý e-shop Gourmet Káva, hodnotím veľmi kladne. U kanvičky som nenašla žiadne ďalšie mínusy. Stránky e-shopu mi prídu naozaj prehľadné a ponúkajú všetko, čo potrebujete na prípravu kvalitnej kávy. Ako bonus si tu môžete dokonca vybrať aj nejaké to maškrtenie, ktoré ku káve neodmysliteľne patrí. Hodnotím teda plným počtom hviezd.

Bialetti Moka Timer 6 elektrická moka kanvica

Bialetti Moka Timer 6 elektrická moka kanvica

  • Objem: 300 ml
  • Časovač: áno
  • Materiál: potravinársky hliník
  • Režim: automatický, manuálny

111,86 €

Nakúp s cashbackom

TIP: Ako správne namlieť kávu 

Pri príprave kávy v moka kanvici je veľmi dôležité, ako si kávu namelete. Ideálne by sa mala káva mlieť tesne pred prípravou, a to do konzistencie hrubej múky. Najlepším spôsobom, ako správnu hrubosť dosiahnete, je metóda pokus – omyl. Počas cesty k najlepšie pomletej káve pravdepodobne pár nepodarených šálok vylejete, výsledok ale rozhodne stojí za to.

Pretože sa považujem za milovníčku tradícií, dala som si tú prácu a obzrela sa po originálnom mlynčeku na kávu, ktorý sa používal kedysi. Po mletí kávy storočným tupým mlynčekom však moje nadšenie trochu opadlo – viac ako jednu porciu kávy som umlieť nedokázala. Začala som teda surfovať po webe e-shopu Gourmet Káva, kde som narazila na veľký výber elektrických mlynčekov, s ktorými to už bolo o poznanie jednoduchšie.

Niečo málo o e-shope GourmetKáva.cz

E-shop Gourmet Káva je špecialistom v oblasti kávy. Ponúka všetko príslušenstvo, ktoré potrebujete k akémukoľvek spôsobu jej prípravy: mlynčeky, kávovary, kanvičky, váhy, šálky, termosky a samozrejme aj kvalitnú kávu. Pre maškrtné jazýčky sa tu nájde aj ponuka kvalitnej čokolády, pre čajomily aj super sypané čaje.

Aby mohli v Gourmet Káva zákazníkom dodávať kávu vždy čerstvú, je pražená podľa veľkosti dopytu každý týždeň. Finálny produkt, tak nikdy nie je tak dlho skladovaný, káva tak nedegraduje na kvalite a vy si môžete vychutnať jej jedinečnú chuť.

Podobné články