Darčeky vám nesadli? Máme pár tipov, čo s nimi!

Ježiško nevie čítať myšlienky na 100 %, a preto sa občas stane, že sa vám alebo vašim blízkym jednoducho netrafí do vkusu.

27. 12. 2021 Alžbet
Darčeky vám nesadli? Máme pár tipov, čo s nimi!

Čo potom ale s nechcenými darčekmi? Máme tu pre vás pár tipov, ako predísť darčekom, ktoré príliš nepotešia, a čo robiť, keď nešťastne vybraný darček dostanete vy. Ak stále dumáte nad výberom darčekov alebo si nie ste istí, čo s tými, ktorých nepotešili, inšpirujte sa konkrétnymi návrhmi, o ktorých možno budete počuť prvýkrát.

Ako predísť nechceným darom?

Tento problém často riešia rodičia malých detí. Rozdielna predstava o tom, aké hračky pre svoje deti považujú za vhodné ich rodičia oproti predstavám babičiek, tetušiek a zvyšku rodiny, prináša vo výsledku rozčarovania na oboch stranách. Môžete im dať k dispozícii zoznam konkrétnych darčekov (napríklad odkazy na produkty v e-shope), ktoré potom už stačí len objednať. Tento postup je možné uplatniť aj medzi dospelými - vy dostanete to, čo vás naozaj poteší a darujúcemu vytrhnete tŕň z päty. De facto pripomeniete si písanie  listu Ježiškovi. :)

Môžete na to ísť ale aj inak - klasika je, že darček pre deti kúpite sami a príbuzní vám potom len prispejú príslušnou čiastkou.

Pokiaľ ste vyššie popísanou cestou nešli a kupujete darček podľa svojho uváženia, máme pre vás tip. Ak nakúpite online, budete mať veľkú výhodu. E-shopy musia zo zákona poskytovať 14-dňovú lehotu na vrátenie alebo výmenu tovaru. Veľa e-shopov navyše cez Vianoce tieto lehoty predlžuje, stačí sa dobre pozrieť na stránku obchodu.

Najväčšia stávka na istotu pri nákupe oblečenia a topánok online sú veľké e-shopy typu About You, Answear, Bonprix, Eobuv. Tie majú dlhšiu lehotu na vrátenie tovaru – minimálne 30, ale niekde aj 100 dní – a navyše máte často dopravu za vrátenie tovaru zadarmo. To je super! 

Horšie to je pri kamenných obchodoch, kde je potrebné sa pri nákupe v predajni uistiť, či je možné tovar vymeniť za iný, pretože o vrátení väčšinou nemôže byť reč. Hlavne si pre všetky prípady dobre uschovajte účtenku!

Čo s darčekmi, ktoré nechcem?

Možností, ako s nechcenými darčekmi naložiť, je hneď niekoľko. Záleží na vás, ktorú z nich si vyberiete.

Vráťte alebo vymeňte

Najjednoduchším variantom je, ak máte k dispozícii účtenku (len si nezabudnite strážiť dátumy). Pri nákupe v kamenných predajniach tovar väčšinou aj s účtenkou nevrátite, ale iba vymeníte. Pri online nákupoch sa vám však otvárajú nové obzory. Tovar je možné často bezplatne poslať späť predajcovi, ktorý vám následne vráti peniaze.

Ak bol darca prezieravý, zaobstaral vám niečo z e-shopu, ktorý má aj kamenné pobočky, ideálne vo veľkých mestách po celej republike. V tých býva vrátenie darčekov veľmi pohodlné a je možná aj ich výmena, často s dopravou zadarmo. Elektronika, topánky, oblečenie, módne doplnky z e-shopov typu Zoot, About You, Answear či Okay sú na vrátenie či výmenu darčekov ideálni!

Predajte

Je už na vrátenie nechcených darov neskoro, alebo to z nejakého dôvodu jednoducho nejde? Skúste tovar predať sami. V dnešnej dobe existuje množstvo online platforiem, ktoré takýto predaj umožňujú. Napríklad market na Facebooku, Bazos, SBazar, Aukro, Vinted a to je len zlomok vašich možností.

Tu máme pre vás tip. Pokiaľ chcete predať nejakú špecifickú vec, určite je lepšie nájsť stránku, ktorá sa na danú oblasť špecializuje. Napríklad outdoorové vybavenie síce môžete ponúkať napríklad na Bazoši, určite je ale dobré poobzerať sa po stránkach alebo facebookovej skupine, ktorá je na outdoorové vybavenie z druhej ruky zameraná. Tam budete, pravdepodobne, úspešnejší.

Komisný predaj v sekáči vo vašom meste je ďalšou z možností. Nechcený darček prinesiete, dohodnete sa na cene a potom už len čakáte, či sa objaví nejaký záujemca.

V niektorých mestách fungujú aj blšie trhy. S organizátorom sa dohodnete na termíne a potom len prídete na miesto s vecami na predaj. Tu už sa ale oplatí prevetrať skrine a ponúknuť nielen nechcené dary, ale aj veci, ktoré už nevyužívate, ale inde by ešte mohli poslúžiť. Veľká výhoda je, že si záujemca môže všetko prezrieť, nekupuje mačku vo vreci a vďaka tomu predáte viac vecí naraz.

Darujte

Dary môžete skúsiť darovať najprv v rámci rodiny a priateľov – len pozor na to, aby ste nechcený darček neponúkli človeku, ktorý vám ho dal. Niekomu inému tým však na narodeniny alebo sviatok urobíte veľkú radosť. Pokiaľ sa nikto z príbuzných a známych nenájde, skúste charitatívne projekty vo vašom okolí – často ich organizujú cirkevné organizácie. Urobíte tým dobrý skutok a podporíte tak napríklad rodičov samoživiteľov a ostatných ľudí v núdzi.

Ak sa teda chcete zbaviť oblečenia a iného textilu, snáď v každom meste sú kontajnery na textil. Prevádzkujú ich rôzne cirkevné inštitúcie alebo aj Červený kríž. Pozor ale na rýdzo komerčné kontajnery, kde nemáte zaručené, že aspoň časť zárobku pôjde na charitu. Toto oblečenie potom skončí v second hande v zahraničí.

Inou možnosťou je nechcenú, ale stále funkčnú vec ponúknuť darom za odvoz na stránkach bazáru ZaOdvoz.sk. Nechcené či prečítané knihy zaneste do knižnice a nechcené hračky na detské oddelenie do nemocnice.

Swapnite

V poslednom čase sa rozmohol tzv. swap – oblečenie, nepotrebných vecí, ale napríklad aj rastlín. Ide o barterový obchod, kde vymeníte niečo za niečo, čo je pre mnohých veľmi zaujímavá alternatíva. Existuje množstvo facebookových skupín, kde si môžete výmenu kus za kus zabezpečiť. To, čo sa vám nehodí, vymeníte za niečo iné, čo sa vám hodí alebo čo chcete. Mnoho swapových skupín raz za čas organizuje aj „offline swap“, kedy sa na vopred dohodnutom mieste v konkrétny čas zíde viac swapujúcich.

Prerobte na nejaký iný výrobok

Niektorí z vás sú určite šikovní a kreatívni. Darčeky, ktoré nepotrebujete, môžete skúsiť pretvoriť. Oblečenie zafarbíte, z neforemného trička si sami, v zdieľaných šijacích dielňach alebo pri krajčírke vytvoríte outfit podľa svojich predstáv. Na internete koluje množstvo DIY projektov a tiež Pinterest je plný zaujímavých návrhov. Existujú aj spomínané zdieľané dielne, kde si napríklad kus nábytku pretvoríte podľa svojej fantázie a potreby.

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.