Neberte bezpečnosť na internete na ľahkú váhu

Bezpečnosť na internete zahŕňa aktivity a opatrenia, ktoré smerujú k tomu, aby vaše prehliadanie stránok na internete bolo bezpečné a „odolné” voči útokom zo strany hackerov, podvodníkov, vírusov alebo iného škodlivého obsahu. Prečítajte si, prečo nepoužívať rovnaké heslá a zistite, či kombinácia vášho e-mailu a hesla nekoluje niekde po internete.

6. 9. 2019 (aktualizácia 6. 5. 2023)
Neberte bezpečnosť na internete na ľahkú váhu

Bezpečnosť na internete je často podceňovaná a berieme ju na ľahkú váhu. Na internete sú však voľne dostupné prístupové údaje k desiatkam až stovkám miliónov puužívateľských účtov zo služieb, ktorým boli tieto databázy odcudzené. Ide napr. o zahraničné služby ako napr. Dropbox alebo Linked-in, ale medzi verejne dostupnými je napríklad aj databáza jedného z najväčších českých e-shopov!

Stop rovnakým heslám!

Zásadný problém nastáva, pokiaľ sa k vašim prihlasovacím údajom dostane niekto cudzí a vy používate identické prihlasovacie údaje vo viacerých službách. Či už ide o sociálne siete, váš e-mail, prihlásenie do banky alebo napríklad Plnej Peňaženky.

Pokiaľ si nie ste istí, či kombinácia vášho e-mailu a hesla nekoluje niekde po internete, zadajte váš e-mail sem: https://haveibeenpwned.com/

Ak už váš e-mail hackeri majú, služba vám zároveň ukáže, z ktorého zdroja vaše prihlasovacie údaje unikli. V takom prípade by ste mali vo všetkých službách na internete, kde používate identické prihlasovacie údaje, heslá okamžite zmeniť na unikátne, tzn. pre každú službu heslo iné, a dostatočne silné.

Silné unikátne heslo je základ

Silné heslo by malo obsahovať min. 12 znakov. Medzi znakmi by nemali chýbať veľké a malé písmená, číslice a v najlepšom prípade ešte nejaké špeciálne znaky ako napr. @, $, % alebo *.

Pro vygenerovanie takéhoto heslamôžete použiť napríklad tento nástroj: https://www.generator-hesel.cz/

Ak naopak zmienená služba váš e-mail v databáze uniknutých hesiel nenájde, potom zrejme vašu bezpečnosť na internete beriete naozaj vážne a riziko nabúrania a do niektorého z vašich internetových účtov je minimálne. 

Správca hesiel

Pokiaľ pri každe službe budete mať unikátne silné heslo, nebude pravdeopodobne vo vašich silách si všetky heslá pamätať. Preto existujú služby, ktoré si heslá pamätajú za vás a vy si pamätáte iba jediné silné heslo, práve k tejto službe. Takéto služby nájdete pod názvom „password manager“ alebo „správca hesiel“.

Jednou z tých známejších je napríklad služba https://www.lastpass.com/password-manager.

Tento nástroj za vás vyrieši aj sílu hesiel do jednotlivých služieb. Jednoducho vám rovno pri registrácii vygeneruje heslo silné. 

Aj banky už posilnili svoje zabezpečenie

Už od polovice septembra 2019 sa časť online platieb musí potvrdzovať minimálne dvomi rôznymi spôsobmi z troch. Ide o kombináciu niečoho, čo človek vlastní (napr. telefón a zasielanie SMS), pozná iba on (heslo alebo PIN), alebo jeho biometrických údajov, napríklad otlačkov prstov.

V tejto súvislosti sme sa aj my v Plnej Peňaženke rozhodli ešte viac zabezpečiť vaše financie na účtoch Plnej Peňaženky a v prípade zmeny bankového účtu, na ktorý budete chcieť vyplatiť peniaze, budeme overovať, že ten, kto číslo účtu mení a žiada o výplatu, ste skutočne vy.

Snažíme sa, aby takéto overenie pre vás bolo čo najmenej zaťažujúce. Na druhú stranu ide o bezpečnosť vašich peňazí a bezpečnostné opatrenie sú teda nevyhnutné.   

Sociálne inženierstvo

Tu je pravdepodobne najznámejším pojmom takzvaný Phising, kde často ide o podvrhnutú webovú stránku, ktorá sa tvárí ako originál (napr. prihlásenie do online bankovníctva, na Facebook alebo napríklad e-mailu). V domnení, že sa prihlasujete do svojej obľúbenej služby, poskytujete svoje prihlasovacie údaje práve tretej strane, ktorá ich dokáže obratom zneužiť. Proti tejto technike je dôležitá obozretnosť a častokrát vám pomôže aj kvalitný antivírusový program.

Kvalitných antivírusov je na trhu celá rada a to aj zadarmo. Pokiaľ ale chcete mať ešte väčšiu istotu, využiť môžete aj platené verzie, ktoré vďaka Plnej Peňaženke získate so zaujímavým cashbackom. Jeden antivírusový systém sme pre vás dokonca recenzovali