Neberte bezpečnosť na ľahkú váhu

6. 9. 2019
Neberte bezpečnosť na ľahkú váhu

Neberte bezpečnosť na ľahkú váhu!

Bezpečnosť na internete je často podceňovaná a berieme ju na ľahkú váhu. Na internete sú však voľne dostupné prístupové údaje k desiatkam až stovkám miliónov puužívateľských účtov zo služieb, ktorým boli tieto databázy odcudzené. Jedná sa napr. o zahraničné služby ako napr. Dropbox alebo Linked-in, ale medzi verejne dostupnými je napríklad aj databáza jedného z najväčších českých e-shopov!

Nikdy nepoužívajte tie isté heslá pre viaceré služby!

Zásadný problém nastáva, pokiaľ sa k vašim prihlasovacím údajom dostane niekto cudzí a vy používate identické prihlasovacie údaje vo viacerých službách. Či už sa jedná o sociálne siete, váš e-mail, prihlásenie do banky alebo napríklad Plnej Peňaženky.

Pokiaľ si nie ste istí, či kombinácia vášho e-mailu a hesla nekoluje niekde po internete, zadajte váš e-mail sem: https://haveibeenpwned.com/

Pokud váš e-mail už hackeri majú, služba vám zároveň ukáže, z ktorého zdroja vaše prihlasovacie údaje unikli. V takom prípade by ste mali vo všetkých službách na internete, kde používate identické prihlasovacie údaje, heslá okamžite zmeniť na unikátne, tzn. pre každú službu heslo iné, a dostatočne silné.

Silné unikátne heslo je základ

Silné heslo by malo obsahovať min. 12 znakov. Medzi znakmi by nemali chýbať veľké a malé písmená, číslice a v najlepšom prípade ešte nejaké špeciálne znaky ako napr. @, $, % alebo *.

Pro vygenerovanie takéhoto heslamôžete použiť napríklad tento nástroj: https://www.generator-hesel.cz/

Pokud naopak zmíněná služba váš e-mail v databázi uniklých hesel nenajde, pak nejspíš svou bezpečnost na internetu berete opravdu vážně a riziko nabourání se do některého z vašich internetových účtů je minimální.

Správca hesiel

Pokiaľ pri každe službe budete mať unikátne silné heslo, nebude pravdeopodobne vo vašich silách si všetky heslá pamätať. Preto existujú služby, ktoré si heslá pamätajú za vás a vy si pamätáte iba jediné silné heslo, práve k tejto službe. Takéto služby nájdete pod názvom „password manager“ alebo „správca hesiel“.

Jednou z tých známejších je napríklad služba https://www.lastpass.com/password-manager.

Tento nástroj za vás vyrieši aj sílu hesiel do jednotlivých služieb. Jednoducho vám rovno pri registrácii vygeneruje heslo silné. 

Aj banky zosilujú svoje zabezpečenie

Pravdepodobne sa k vám už dostala informácia z vašej banky, že od 14. septembra musí sprísniť zabezpečenie internetových platieb. Od polovice septembra sa totiž časť online platieb bude musieť potvrdzovať minimálne dvomi rôznymi spôsobmi z troch. Pôjde o kombináciu niečoho, čo človek vlastní (napr. telefón a zasielanie SMS), pozná iba on (heslo alebo PIN), alebo jeho biometrických údajov, napríklad otlačkov prstov.

V tejto súvislosti ssme sa aj my v Plnej Peňaženke rozhodli ešte viac zabezpečiť vaše financie na účtoch Plnej Peňaženky a v prípade zmeny bankového účtu, na ktorý budete chcieť vyplatiť peniaze, budeme overovať, že ten, kto číslo účtu mení a žiada o výplatu, ste skutočne vy.

V současnosti dokončujeme testovanie jednotlivých spôsobov a snažíme sa, aby takéto overenie pre vás bolo čo najmenej zaťažujúce. Na druhú stranu ide o bezpečnosť vašich peňai a bezpečnostné opatrenie je teda nevyhnutné.   

Sociálne inženierstvo

Tu je pravdepodobne najznámejším pojmom takzvaný Phising, kde sa často jedná o podvrhnutú webovú stránku, ktorá sa tvárí ako originál (napr. prihlásenie do online bankovníctva, na Facebook alebo napríklad e-mailu). V domnení, že sa prihlasujete do svojej obľúbenej služby, poskytujete svoje prihlasovacie údaje práve tretej strane, ktorá ich dokáže obratom zneužiť. Proti tejto technike je dôležitá obozretnosť a častokrát vám pomôže aj kvalitný antivírusový program.

Kvalitných antivírusov je na trhu celá rada a to aj zadarmo. Pokiaľ ale chcete mať ešte väčšiu istotu, využiť môžete aj platené verzie, ktoré vďaka Plnej Peňaženke získate so zaujímavým cashbackom.