Čierny Váh - prechádzka v oblakoch

14. 5. 2021 Alžbet

Drahý Zápisník,

 

pred dvomi rokmi ma kamarát Anďo zobral na výlet. Ani jeden z nás nepatrí medzi vášnivých turistov, preto sme ako klasickí mestskí živočíchovia zvolili vychádzkový okruh okolo Štrbského plesa. Ten ľahko zvládnu aj mamičky s kočíkmi a malé deti. Za menej ako hodinu sme však boli vybavení, no januárové slnko malo ešte naplánovaných pár hodín svietenia. Potrebovali sme teda vymyslieť ďalší program. Kamarátovi napadlo, že ma vezme na miesto, kde som nikdy predtým nebola. Takýto opis pôsobil dostatočne dobrodružne, aby som s jeho nápadom súhlasila. Vybrali sme sa na prečerpávaciu vodnú elektráreň, ktorá nesie názov Čierny Váh.

 

Elektráreň Čierny Váh, auto a sneh

 

Bol január 2019, veľa snehu a studený vietor. Prešli sme tabuľu s nápisom Kráľova Lehota a pár kilometrov pokračovali cez obec. Na konci obce sme narazili na rázcestie, pri ktorom sa musíte rozhodnúť, či si prezriete spodnú alebo vrchnú časť nádrže. My sme sa napriek neprispôsobenému autu rozhodli zdolať viac než 400 výškových metrov k tej hornej. Dolu nás však zastavila ešte jedna tabuľa - zákaz vjazdu. Chvíľu sme na mieste postávali a mysleli, že sa vyššie cez zákaz nedostaneme. Z neďalekého domu nás však videl starší pán, ktorý sa ochotne informoval (ako je to na Slovensku bežné), či niekoho hľadáme. Vysvetlili sme mu, že by sme sa chceli pozrieť na hornú nádrž, ale nemáme povolenie. Pán však spomínal, že také niečo tu nikto nerieši a všetci tam chodia aj bez oprávnenia a nemáme sa báť. Na rebelov sme teda vyrazili nahor. Čo nás však neskôr zastavilo bola neodhrnutá cesta a kopa snehu. Asi dvesto metrov pred cieľom sme s autom zapadli v kope snehu. Pohon 4x4 nespolupracoval a nepomohli nám ani dve hodiny odhrabávania auta. Začínalo sa stmievať, na mobiloch sme nemali nijaký signál a cesta pešo do dediny by trvala aspoň hodinu a pol. Pre niektorých by to znelo ako scéna z romantického filmu, pre nás s Anďom bola vidina strávenia noci v aute nočnou morou. Okolo nás len les, šero, sneh a občas šum vtákov hľadajúcich nejakú potravu. Anďovi však napadlo postaviť sa na auto a skúsiť chytiť signál, ktorým by sme zavolali pomoc. Takýmto spôsobom sme sa dopracovali k jednej paličke signálu a boli sme schopní zavolať záchrancu. Ním bol Anďov známy z Kráľovej Lehoty, ktorý po nás už v absolútnej tme asi o hodinu prišiel na terénnom aute s reťazami. Pomocou lana dal naše auto konečne do pohybu a ak by naozaj išlo o romantický film, hlavná hrdinka by sa na záver zamilovala do tohto horára s Ladou Niva. 

 

Elektráreň Čierny Váh
 

Prechádzka nad oblakmi s výhľadom na Vysoké Tatry

 

Môj prvý výlet na Čierny Váh teda úspešný nebol. Nikdy som však neprestala dúfať, že sa na toto miesto dostanem, optimálne za lepších klimatických podmienok. Takmer dva roky po tejto udalosti som sa na miesto vybrala opäť, tentokrát s inými kamarátmi. Pokus číslo dva už úspešný bol. Dokonca sme si vybavili povolenie od Lesov SR. Pozreli sme predpoveď počasia, naštartovali auto a vybrali sme sa na misiu číslo dva. Cesta nahor je asfaltová, no mužov háklivých na svoje auto však potrápia občasné jamy. Tentokrát sme sa nahor dostali bez komplikácií a ja som len so smiechom spomínala na udalosti spred dvoch rokov. Poviem Ti, Zápisníček, že tento výlet stojí za to. Len na málo miestach som totiž zažila prechádzku nad oblakmi, popri vode odrážajúcej oblohu a tiež s neuveriteľným výhľadom na Vysoké Tatry. 

 

Z histórie prečerpávajúcej vodnej elektrárne Čierny Váh

 

Toto miesto je ideálne hneď z viacerých hľadísk. Zaujme milovníkov pokojných prechádzok, vášnivých fotografov, obdivovateľov prírody, no aj fanúšikov technických pamiatok. Ide totiž o najvýkonnejšiu vodnú elektráreň na Slovensku. Spustená do prevádzky bola v roku 1981 a 3,7 mil m3 vody je tu prečerpávaných z dolnej nádrže do hornej siedmimi turbínami. Je to teda naozaj unikátne miesto, ktoré sa nedá navštíviť len autom, ale je možné sa sem dostať aj pešo či na bicykli. Okolo nádrže je nová asfaltová cesta vhodná na korčuľovanie. Výhľady taktiež poskytujú nádherné možnosti fotografovania.

 

Nádrž Čierny Váh

 

P.S.: Už teraz sa teším na ďalšie špeciálne miesto, ktoré Ti nabudúce predstavím. Verím, že sa Ti bude páčiť rovnako ako prečerpávajúca vodná elektráreň Čierny Váh. Pôjdem to kvôli Tebe overiť. Aj na dvakrát. 

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.