Bytčiansky zámok a Sobášny palác
14. 5. 2021Drahý Zápisník,
Juraj Turzo je významným mužom našej histórie, hoci jeho meno poznajú ľudia len z výkladu sprievodcov na Oravskom či Lietavskom hrade. Toto meno sa však spája aj s ďalším unikátnym miestom, ktoré poteší nielen staromilcov, ale aj zamilované páry. Ešte v prvom ročníku na vysokej škole som začala pracovať na Oravskom hrade ako sprievodkyňa. Vždy sa mi páčila práca s ľuďmi a história je moje hobby. O tejto kapitole môjho života Ti určite niekedy napíšem. Prečo ale Oravský hrad spomínam je palatín Juraj Turzo. Tento muž je asi najznámejším vlastníkom Oravského hradu, no to nebolo jediné honosné sídlo, ktoré vlastnil. V roku 1601 nechal postaviť svadobný palác v Bytči, ktorý bol dlho na mojom zozname vysnívaných destinácií. V januári som si konečne toto miesto poriadne prezrela.
Z histórie sobášneho paláca v Bytči
Presne cez takýto historický portál som sa preniesla do minulosti. Na prelome 16. a 17. storočia Juraj Turzo prišiel s myšlienkou vybudovania sobášneho paláca. V minulosti sa muži tešili najmä mužským potomkom. Juraj Turzo v tomto ohľade šťastie nemal. Narodil sa mu len jeden syn a množstvo dcér. Ako to už býva v rozprávkach, Juraj mal sedem dcér, ktoré sa dožili dospelosti. A tento rozprávkový kŕdeľ sa potreboval dobre vydať. Honosným oslavám hodných veľkoleposti a majetnosti Juraja Turza však nevyhovoval nijaký priestor, ktorý vlastnil, a preto tisíce svadobných hostí potešil sobášnou sálou bytčianskeho paláca o veľkosti 34,5 m a 12,5 m.
Romantická prechádzka v každom počasí
Bytči pristane každé počasie. My sme sa na toto čarovné miesto vybrali v januári a mrazivá zima krásnu atmosféru ešte domaľovala. Pod nohami sneh, nad hlavami modrá obloha. V danom dátume sme sa síce dovnútra nedostali, no aj prechádzka okolo nám dokázala zlepšiť deň. Pokiaľ ľudia cestujú diaľnicou napríklad do Bratislavy, určite míňajú tabuľu so šípkou smerujúcou k svadobnému palácu. Cesta je skvele označená, čiže sa tu nestratia ani tí, pre ktorých je navigácia španielska dedina. Z diaľnice je to len tri minútky k palácu, čiže ak si niekto chce dopriať príjemnú prechádzku, nemal by váhať.
Zdroj: asb.sk
Kaštieľ v Bytči, Jánošík a Bátoriová
Kaštieľ v Bytči mnohí poznajú aj pod názvom Bytčiansky kaštieľ alebo Bytčiansky zámok. Nachádza sa len pár metrov od spomínaného Sobášneho paláca. Túto renesančnú stavbu dal v 16. storočí postaviť František Turzo, Jurajov otec. V súčasnosti v kaštieli sídli Štátny oblastný archív a v Sobášnom paláci sa nachádzajú expozície Považského múzea. V minulosti tieto priestory privítali mnohých známych hostí. V Bytčianskom kaštieli dokonca slúžil ako vojak aj legendárny Juraj Jánošík, ktorý sa práve tu zoznámil s uväzneným zbojníkom Tomášom Uhorčíkom. Práve toto stretnutie malo v Jánošíkovi podnietiť začiatok zbojníckej kariéry.
V Sobášnom paláci Turzovci honosne hostili mnohých významných veľmožov. Na svadbe Imricha Turza (Jurajovho syna) hostia skonzumovali 17 volov, 60 baranov, 241 jahniat, 20 teliat, 50 prasiat, 300 kapúnov a sliepok, 75 husí, 1000 vajec, 70 prepelíc, 2 tetrovy, 50 zajacov, 2 jelene, 1 srnu, 55 šťúk, 169 kaprov, 100 pstruhov, no aj viac než 1200 l vína a takmer 2000 l piva. Na svadbách sa objavila aj grófka Alžbeta Bátoriová. Tá sa o nejaký čas neskôr do Bytče nakoniec vrátila aj pri menej veselej príležitosti. V roku 1611 v Bytčianskom kaštieli palatín Juraj Turzo odsúdil pomocníkov Alžbety Bátoriovej na trest smrti. Samotná Alžbeta nikdy pred súdom najmä pre jej šľachtický pôvod nestála, hoci obdobie musela stráviť v domácom väzení na Čachtickom hrade.
P.S.: Verím, Zápisníček, že Ťa môj výlet inšpiroval. Už teraz sa teším na ďalší článok a nové miesta, ktoré spolu na Slovensku objavíme.
Najpopulárnejšie články
Najnovšie články
Súvisiace témy
Napíšte, čo ste zažili vy
Podeľte sa s nami o zaujímavé tipy a zážitky z vašich ciest.