Vegan kozmetika: prečo ju uprednostniť pred komerčnými značkami?

Na Slovensku žije viac ako pol milióna ľudí, ktorí vyhľadávajú udržateľné a ohľaduplné alternatívy stravovania a kozmetiky. Prečo komerčné značky nahradiť vegan kozmetikou a kde vegánsku kozmetiku nakupovať?

31. 10. 2019 (aktualizácia 16. 7. 2023) Janka
Vegan kozmetika: prečo ju uprednostniť pred komerčnými značkami?

Vedeli ste, že na Slovensku žije 1 % vegánov, 2 % vegetariánov a takmer 11 % ľudí znižuje svoju spotrebu mäsa? Vyplýva to z prieskumu nákupných trendov, ktorý zrealizovala renomovaná agentúra Nielsen Admosphere na vzorke 500 respondentov zo slovenskej internetovej populácie nad 15 rokov. Celkovo tak na Slovensku viac než pol milióna ľudí vyhľadáva udržateľné a ohľaduplné alternatívy. Nie je to len o tom, že vegáni nejedia mäso, zároveň si starostlivo vyberajú kozmetiku a drogériu, ktorá nebola testovaná na zvieratách a neobsahuje žiadne živočíšne zložky. Vegáni svoj sviatok oslavujú 1. novembra.

Čo je vegan kozmetika?

Vegánska kozmetika neobsahuje zložky živočíšneho pôvodu. Bežné zložky živočíšneho pôvodu, ako je med, včelí vosk, lanolín, kolagén alebo elastín sú vo vegánskej kozmetike nahradené zložkami získanými z rastlín alebo minerálov. Vegánska kozmetika by zároveň nemala byť testovaná na zvieratách.

Prírodna, BIO alebo vegan kozmetika?

Hoci sa tieto pojmy časo zamieňajú, každý znamená niečo iné. Prírodná kozmetika sa zvyčajne vyrába z prírodných zložiek, ktoré sa nachádzajú v prírode, ako sú bylinky, rastlinné oleje či esenciálne oleje. Môže obsahovať aj zložky získané synteticky, napríklad konzervanty. Rozdiel medzi prírodnou a vegánskou kozmetikou je v tom, že prírodná kozmetika môže byť testovaná na zvieratách. Vegánska kozmetika narozdiel od prírodnej kozmetiky neobsahuje žiadne živočíšne produkty alebo deriváty. BIO kozmetika sa vyrába z prírodných a organických zložiek, teda zložiek, ktoré sa získavajú z rastlín, minerálov a iných prírodných zdrojov, a ktoré boli pestované bez použitia syntetických pesticídov, herbicídov a hnojív. To znamená, že nie všetka prírodná kozmetika je nutne BIO a BIO kozmetika môže byť alebo nemusí byť vegánska.

Prečo používať vegan kozmetiku?

Vegánska kozmetika prináša pokožke rovnaké výhody ako prírodná či BIO kozmetika a jej veľkou výhodou je, že v jej zložení nenájdete žiadne zložky živočíšneho pôvodu (napr. med, mlieko, keratín či včelí vosk). Vegan kozmetika využíva iba rastlinné ingrediencie, bylinky, oleje a minerály. Vo vegánskej kozmetike tiež nenájdete látky ako:

  • Chlór a čpavok (amoniak), ktoré môžu spôsobovať astmu, alergie, zápaly priedušiek, ekzémy či gynekologické ťažkosti.
  • Sulfáty, ktoré spôsobujú vysušenie a podráždenie pokožky. 
  • Parabény, ktoré môžu ovplyvňovať hormonálnu nerovnováhu v tele a s ňou spojené zdravotné ťažkosti.
  • Hliník, ktorý môže zapríčiniť vznik rakoviny prsníka a alergických kožných reakcií. Nachádza sa v dezodorantoch, antiperspirantoch, vlhčených obrúskoch a krémoch. 
  • Dioxán, ktorý zvyšuje riziko rakoviny, hormonálnej nerovnováhy a neplodnosti. Môžete ho nájsť v niektorých v tampónoch, vložkách a plienkach.

Kde po vegan kozmetiku?

Po vegánsku kozmetiku už nemusíte do Dm drogerie, porozhliadnite sa po vegánskej kozmetike online, ktorá je často lacnejšia. Nakuknite napríklad do:

  • Notino.sk je internetová parfumeria, ktorá svoju ponuku rozšírila aj o vegan produkty. 
  • Vivantis.sk je e-shop, v ktorom nájdete všetko od kabelky po parfum. Samozrejmosťou je vegan kozmetika s odoslaním už v nasledujúci deň.
  • Naureus.sk je slovenský e-shop ponúkajúci vertifikovanú prírodnú kozmetiku, vrátane tej vegánskej.
  • Econea.cz je český e-shop s ekologickými produktmi, ktorý ponúka tiež vegánsku kozmetiku bež živočísnych zložiek. Objavte napríklad slovenskú kozmetiku Kvitok z Econea s možnosťou doručenia na Slovensko.

Prečo nakupovať vegan kozmetiku online?

Okrem toho, že z pohodlia domova môžete objavovať vegánske značky, prečítať si o zložkách vo vegánskych produktoch či ich medzi sebou porovnávať, vďaka cashback portálu môžete za nákup vegánskej kozmetiky ušetriť. Využite pri vašich nákupoch Plnú Peňaženku a získajte časť z objednávky späť. Za nákupy vo vyššie spomenutých e-shopoch vás Plná Peňaženka odmení a vy tak zarábate nakupovaním. 

 

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.