Vyplatí sa nakupovať na Black Friday?

Tohtoročný Black Friday výchádza na 24. 11. 2023. Máme veľa skúseností s nákupmi z minulých rokov, a preto sme pre vás pripravili tipy, ako si tento sviatok dokonale užiť.

17. 11. 2018 (aktualizácia 16. 3. 2023)
Recenzia Black Friday nákupov

Na Black Friday sa rozhodne oplatí nakupovať, ale je potrebné byť šikovný a dôkladne čítať. Stačí si prejsť pár tipov a nákupy za super ceny sa môžu začať. Vyriešte tohtoročné darčeky na Vianoce s predstihom a ušetrite si niečo navyše. Pokiaľ nemáte čas na čítanie, tak si rovno prejdite tie najlepšie ponuky a zľavy e-shopov na Black Friday, ktoré pre vás pripravil tím Plnej Peňaženky.

Black Friday: Pozitíva +

 • Výrazné zľavy sa vzťahujú na väčšinu sortimentu.

 • Nákupy vianočných darčekov vyriešite v kľude, online a nemusíte sa tlačiť v preplnených obchodoch.

 • S veľkou zľavou môžete zohnať nielen lacnú elektroniku, ale aj hračky, oblečenie a potraviny.

 • Black Friday je známy po celom svete a obchody sú pripravené na nápor.

 • Zľavy sa dajú kombinovať s cashbackom od Plnej Peňaženky.

 • Viac času na zľavnené nákupy vytvorilo prepojenie Black Friday s Cyber Monday. Spolu tak tvoria Black weekend, či vlastne celý týždeň.

Black Friday: Negatíva -

Pri Black Friday nákupoch je potrebné mať sa na pozore. V minulých rokoch sme totižto narazili na niekoľko nemilých obchodníkov. A určite sme neboli sami, pretože na niektoré praktiky e-shopov behom Čierneho piatku upozorňuje na média celý akčný týždeň. Aby ste sa "nepopálili" aj vy, dajte si pozor na dve hlavné veci:

 • Neverte všetkým uvedeným zľavám - v roku 2017 sa podľa prieskumu, žiadne závratné zľavy v skutočnosti neobjavili. Obchody síce niečo zľavnili, ale rozhodne to neboli 80 % zľavy, totálny krach cien alebo klasické “to tu ešte nebolo”. Obchody väčšinou umelo nasadia ceny a tovar naoko vyzerá extrémne lacno. Keď sme však použili porovnávač Heureka.sk, zistili sme, že nami hľadaná televízia sa rozhodne o 40 % nezľavnila. Bola asi o 34 € lacnejšia. Skoro krásnych 10 % z ceny dole, nás napriek všetkému veľmi potešilo.

 • Nekupujte mačku vo vreci - pri Black Friday nákupoch sme si všimli, že obchody výrazne zlacňujú istý druh tovaru. Väčšinou sa jedná o výrobky už takmer nepredajné. Napríklad obaly a púzdra na staršie typy telefónov. Alebo výpredajovú zastaralú elektroniku. Je potrebné si prejsť špecifikáciu dopytovaného tovaru. V prípade, že chcete naozaj míňať, zaobstarajte si niečo, čo vám bude ešte niekoľko rokov slúžiť a využijete to. :)

Kde nájdete skutočné zľavy na Black Friday?

Skutočné zľavy zaručuje cashback portál Plná Peňaženka. A to nielen na Black Friday, Cyber Monday, AliExpress Day alebo Dni nákupov s Evitou. Proste po celý rok má Plná Peňaženka rôzne akcie a nákupné sviatky, do ktorých zapája len overených partnerov a exkluzívne akčné ponuky. Vzťahujú sa len na zákazníkov, ktorí nakúpia cez Plnú Peňaženku. Z každého nákupu online obchodu vám dá zľavu až 25 %, a to vo forme vrátenia peňazí naspäť na váš bankový účet. Takže máte taký malý nákupný sviatok 365 dní, kedykoľvek si zmyslíte.

Recenzia nákupného sviatku

Tipy na Black Friday nákupy

Vždy si overte zľavy, tak ako sme písali vyššie. Vieme, že to zaberie veľa času a nikoho to nebaví. Preto je dobré využiť nami preverené zľavy a exkluzívne ponuky na Black Friday od Plnej Peňaženky.

Slováci utrácajú cez Plnú Peňaženku radi. Vedeli ste, že na Black Friday nakupuje 3,3-krát viac ľudí? A že minú 4,6-krát viac ako priemerný deň v roku? Najviac peňazí míňajú na elektroniku. Tá tvorí celých 17,4 % nákupov, oproti bežným 9,9 % v ostatných dňoch.

 • Priemerný Slovák utratí na Black Friday 224 € - väčšinou za oblečenie, elektroniku a obuv.

 • Priemerná zľava v Česku sa vyšplhala na 63 %.

 • 93 % Slovákov vie, čo je to Black Friday.

 • 40 % Slovákov plánuje, že sa tohto ročného Black Friday zúčastní.

Black Friday celosvetovo

Nákupný sviatok Black Friday vznikol v roku 1952. Tradične tento deň následuje po Dni vďakyvzdania a pripadá na posledný piatok v novembri. "Čiernym piatkom" je nazývaný podľa totálneho kolapsu dopravy pri historicky prvom dni s obrovskými zľavami. Američania sú schopní sa v obchodoch ušľapať. Na Slovensku to našťastie nehrozí, pretože väčšina ľudí nakupuje na internete. Pre zaujímavosť, informácie o Black Friday nájdete tiež na Wikipédii v článku o Čiernom piatku.


Prejsť na ponuky a využiť overené zľavy: ZĽAVY na Čierny Piatok od Plnej Peňaženky