Podmienky lyžovania na Slovensku

Aj keď bola tohtoročná lyžiarska sezóna ohrozená a visela nad jej spustením kopa otáznikov, lyžiarske strediská sa postupne otvorili a lyžiarsku sezónu 2020/2021 si môžete užiť na slovenských svahoch.

28. 12. 2020 Janka
Podmienky lyžovania na Slovensku

OD 1. JANUÁRA 2021 SÚ VŠETKY LYŽIARSKE STREDISKÁ PRE NOVÝCH HOSTÍ ZATVORENÉ!

Aj keď bola tohtoročná lyžiarska sezóna ohrozená a visela nad jej spustením kopa otáznikov, lyžiarske strediská sa postupne otvorili a lyžiarsku sezónu 2020/2021 si môžete užiť na slovenských svahoch. Pandémia koronavírusu ovplyvnila vo výraznej miere cestovanie a lyžiarske strediská nie sú výnimkou, oboznámte sa preto s aktuálnymi informáciami o lyžovačke 2020/2021.

Za akých podmienok sa dá na Slovensku lyžovať?

Lyžiarska sezóna na Slovensku sa začala 9. decembra 2020 vyhlásením podmienok, za akých môžu byť lyžiarske strediská otvorené. Keďže je lyžovanie považované za individuálny šport, na svahy môžete chodiť aj počas vyhláseného zákazu vychádzania, ktorý platí od 19. decembra do 10. januára, avšak za dodržiavania prísnych hygienických opatrení:

➡ Do lyžiarskeho strediska a ubytovacieho zariadenia môžete od 14. 12.2020 vstúpiť len s negatívnym PCR alebo antigénovým testom, nie starším ako 72 hodín. To platí aj pre deti staršie ako 10 rokov.

Môžete sa nechať pretestovať na mobilných odberných miestach (MOM) v mieste bydliska alebo v blízkosti lyžiarskeho strediska. 

➡ Otestovať sa antigénovým testom môžete od 23. 12. v Tatranskej Lomnnici za 10 €  a na Štrbskom Plese za 15 €. Na Donovaloch máte možnosť testovania v súkromnej ambulancii v rámci strediska za poplatok 25 €. 

Ak plánujete týždňovú lyžovačku na horách, musíte sa po 3 dňoch opäť nechať pretestovať, aby ste splnili povinnosť mať negatívny test nie starší ako 72 hodín.

➡ Povinnosť nosiť rúško platí v celom areáli lyžiarskeho strediska aj na vleku/lanovke. Povinnosť nosiť rúško sa nevzťahuje na samotné lyžovanie.

➡  Pre zamestnancov stredísk platí povinnosť nosiť rúško a zabezpečiť dezinfekčné prostriedky na všetkých obslužných miestach.

Reštaurácie, bufety aj hotely na horách môžu byť otvorené, avšak vo vnútorných priestoroch je konzumácia jedál a nápojov zakázaná. To platí aj pre ubytovaných hostí. Vstup a pobyt v hoteli je podmienený negatívnym testom.

➡ Kapacita kabínkových lanoviek je obmedzená na jednu osobu, členovia jednej domácnosti môžu využiť jednu kabínu.

➡ Na nástupných miestach na vlek/lanovku treba dodržiavať predpísané 2metrové odstupy.

Otvorené lyžiarske strediská

Hoci k nám snehová nádielka zatiaľ nedorazila, vo vyšších polohách sú snehové podmienky dobré a môžete vyraziť na svah. K 28. decembru najviac snehu hlási lyžiarske stredisko:

➡ Jasná Sever v Nízkych Tatrách so 60 cm snehu.

➡ Jasná Juh v Nízkych Tatrách s 50 cm snehu.

➡  Ski Gugel Mlynky v Slovenskom raji s 50 cm snehu.

➡ Monkova dolina - Ždiar v Belianskych Tatrách so 40 cm snehu.

➡ Opalisko - Závažná Poruba v Nízkych Tatrách so 40 cm snehu.

➡ Ski Krušetnica v Oravskej Magure s 50 cm snehu.

➡  Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách so 40 cm snehu.

➡  Tatranská Lomnica vo Vysokých Tatrách so 45 cm snehu.

➡ Zuberec - Janovky v Západných Tatrách s 50 cm snehu.

➡  Roháče - Spálená dolina v Západných Tatrách so 45 cm snehu.

Ubytovanie a chaty na lyžovačku

Ubytovanie v horských hoteloch je dovolené len s negatívnym testom na COVID-19 (nie starším ako 72 hodín). Táto podmienka sa opäť nevzťahuje na deti do 10 rokov. Niektoré ubytovacie zariadenia v Jasnej a vo Vyokých Tatrách garantujú pri dlhšom pobyte testovanie antigénovým testom prednostne a zadarmo. Horské hotely ponúkajú stravovanie formou Room Service alebo Take Away priamo na izbu, hotelové wellness nie je k dispozícii. Ak ste aj kvôli týmto opatreniam viac naklonení ubytovaniu na chate v blízkosti lyžiarskeho strediska, na Booking máte, rozhodne, z čoho vyberať. V mesiaci december bola najviac navštevovaná chata Bungalovy FIS Economy na Štrbskom plese, Chalupa pod lipami v Terchovej a Chata Baba Yaga v Ždiari.

Nakupujte s cashbackom a ušetrite napríklad na test

Vďaka Plnej Peňaženke a cashbacku získate za nákup ubytovania aj časť peniažkov späť. Pri rezervácii ubytovania v hoteli či na chate na Booking.com vám vrátime až 4 % z ceny ubytovania bez DPH.  S Plnou Peňaženkou tak ušetríte napríklad časť alebo aj celú sumu na zaplatenie testu v lyžiarskom stredisku. Ako to funguje?

Registrujte sa na Plnej Peňaženke (je to úplne zadarmo).

Presmerujte sa do Booking.com.

Rezervujte ubytovanie v okne, do ktorého vás Plná Peňaženka presmeruje.

O niekoľko minút budete mať na vašom užívateľskom účte pripísaný cashback za nákup.

Zúčastnite sa ubytovania.

➡  Do 30 dní po návrate vám cashback potvrdíme a budete si ho môcť nechať vyplatiť na bankový účet.

Príklad: Martin si vybral ubytovanie v hoteli Grand Hotel Praha v Tatranskej Lomnici. Pred samotnou rezerváciou navšívil Plnú Peňaženku, prešiel na Booking a hotel na jednu noc v hodnote 199 € s DPH rezervoval. O niekoľko minút dostal e-mail o pripísaní cashbacku vo výške 7.12 €. Výška cashbacku sa odvíja od typu ubytovania, lokality a sezóny. Cashback je vypočítaný z ceny ubytovania bez DPH a poplatkov.  

Janka

Autor Janka

Janka je dušou rodená východniarka. Vyskytuje sa najmä v blízkosti pohodlných plôch na sedenie, no často vytiahne topánky veľkosti 35 a ide do rodných Tatier na turistiku. Pri takýchto výletoch do kopca sa jej výrečnosť stráca, čo hovorí niečo o jej fyzickej kondícii. Zbožňuje nakupovanie s cashbackom, preto vždy človeka prekvapí novými kúskami oblečenia.