Azory - magické ostrovy medzi Európou a Amerikou

15. 5. 2021 Peťo

Drahý Zápisník,

 

dnes by som si rád zaspomínal na sladké študentské časy, v rámci ktorých som mal možnosť stráviť v Portugalsku takmer celý jeden rok. Letenkové portály s tipmi na lacné  letenky ako ich poznáme dnes vtedy ešte neexistovali a mojou záľubou bolo práve vyhľadávanie takýchto extra výhodných ponúk. 

V talóne som mal desiatky šikovných tipov, ako sa k nim dostať. Cez víkendy boli drahšie, v utorky najlacnejšie. Cez deň drahšie, v noci lacnejšie. Cez anonymné okno v prehliadači takisto lacnejšie a ušetriť sa dalo v prípade, že človek nemal problém počkať na dlhšie trvajúci prestup, prípadne stráviť noc na letisku. A povedzme si rovno, vtedy to až taký problém nebol.

 

Azorské ostrovy, to je pri Afrike?

 

V zemepise som bol vždy dobrý a názov Azorské ostrovy, alebo familiárne Azory, som niekde v hĺbke evidoval. Nikdy som sa však nezamýšľal nad tým, kde to vlastne je a či sa tam niekedy dostanem - prišli mi príliš vzdialené a exotické. Jeden portugalský večer, kedy som nemohol zaspať, som sa opäť prihlásil na stránky leteckej spoločnosti a našiel spiatočnú letenku za 19 € do mesta Sao Miguel.

Hovorím si, že to bude niekde v Španielsku a ešte som tam nebol. Kúpil som ich preto 4, že pôjdeme na výlet celá skupinka. Až po kúpe som do vyhľadávača na mape zadal spomínané mestečko a čo sa nestalo - mapa ma preniesla až niekam do stredu Atlantického oceánu a mňa v momente zaplavila eufória.

Azory sú súostrovie, skladajúce sa z 12 ostrovov, ležiace v strede Atlantického oceánu, 1 500 km od Lisabonu a 3 900 km od východného pobrežia Ameriky. Ide o autonómne územie Portugalska.

 

 

Zakázaná batožina na palube

 

Keďže v tom čase moja peňaženka nebola plná, za ubytovanie na Azoroch som sa snažil ušetriť čo najviac, a tak sme sa rozhodli pre jednoznačné riešenie - na Azorských ostrovoch budeme stanovať.

Stan, a predovšetkým jeho konštrukcia však nepatrila medzi povolené položky v rámci príručnej batožiny a príplatková batožina by výrazne zvýšila cenu výhodných leteniek. Rozhodli sme sa to však risknúť, jednoducho sme ho pri kontrole na letisku položili na pás a nikto si nič nevšimol. Perfektné! Cestou naspäť už však kontrola nebola taká prívetivá a stan zostal na Azorskom letisku stanovať naveky.

 

Čierne pláže a horúce pramene

 

Azory sú ostrovy sopečného pôvodu. Aj preto piesok na plážach nie je klasickej farby, no pláže sú čierne. Vulkanické pôsobenie má svoje čaro a doteraz si spomínam, ako mi tento netradičný úkaz pri príchode k oceánu pravidelne vyrážal dych.

Netradičné úkazy však čiernym pieskom nekončili. Na Azorských ostrovoch je množstvo horúcich prameňov a vo väčšine z nich je možné sa aj okúpať. Čo by ma ale ani vo sne nenapadlo je, že domáci si pomocou takejto horúcej vody dokážu pripraviť jedlo. Pri návšteve ostrovov by preto nikto nemal minúť ochutnávku špeciality pomenovanej Cozido da Furnas, čo je vlastne naša živánska, uvarená pár metrov pod zemou vo vriacej vode.

 

 

Veľryby a veľké lode

 

Keďže sú Azory v strede Atlantiku, stále sme boli obklopení samou vodou. A keďže sa v okolí Azorov nenachádza žiadna ďalšia pevnina - obľubujú to tu veľryby. V správnom období a pri troche šťastie sa tu dajú aj pozorovať. Mne sa to nepodarilo, no ak sa sem raz vrátim, snáď budem mať viac šťastia.

 

Dôvodom, prečo som tieto stvorenia nestretol, sú možno aj obrovské zaoceánske lode, ktorých sa na Azoroch ukázalo počas mojej návštevy naozaj neúrekom. Keď tak na to spomínam, sú to v podstate tiež také veľryby (akurát motorové), ktoré však taktiež bol zážitok sledovať. Na Azorských ostrovoch sa počas cesty z Európy do Ameriky (alebo naopak) zastavia na krátku pauzu, dotankujú a odplávajú ďalej.

 

Miesto, ktoré treba zažiť

 

Pamätám si, ako som si cestou v lietadle predstavoval, že vystúpim na exotickom ostrove na konci sveta, plného paliem a exotických zvierat. Po príchode som však zostal prekvapený. Vegetácia na ostrovoch bola veľmi podobná Slovensku (nie, nevymýšľam si). Trávnaté lúky, množstvo listnatých stromov a na každom rohu pasúca sa krava alebo somár. No veru, nebyť tých čiernych pláží, možno by ste ma ukecali, že som niekde na Liptove. :-)

 

P.S.: Azorské ostrovy odporúčam navštíviť každému. Je to magické miesto, ktoré má čo ponúknuť a úplne stačí, keď si počas jeho návštevy človek otvorí telefón s mapou. Pohľad na ostrovčeky v strede oceánu pripomenie, aký je človek maličký a príroda veľkolepá.

Peťo

Autor Peťo

Peťo je vášnivý cestovateľ a veľký odporca nápojov z automatu. Kávu si najradšej vychutnáva pri západe slnka so svojou nádhernou manželkou, s ktorou preskúmal rôzne zaujímavé miesta po celom svete. Má rád riziko, o čom hovorí nielen to ako šoféruje, ale aj jeho zbierka adrenalínových zážitkov.