5 tipov, ako bývať lacno na cestách

Plánujete výlet alebo už dokonca letnú dovolenku a ceny hotelov sa vám zdajú privysoké? Premýšľate nad tým, ako si vybrať hotel za lacný peniaz, ktorý zároveň bude spĺňať aspoň niekoľko vašich požiadaviek? Pripravili sme pre vás päť tipov, ako docieliť pekné, pohodlné a komfortné bývanie a neminúť pri tom veľa.

3. 3. 2023 Katka
5 tipov ako bývať lacno na cestách

V čase zdražovania je pochopiteľné, že pri plánovaní výletov a dovoleniek myslíme na to, ako ušetriť aj na tom, čo by nám malo spôsobovať radosť a  pomôcť zrelaxovať od všedných problémov našich dní. Opasky si však netreba uťahovať príliš tesno. Stále totiž existuje množstvo spôsobov, ako si svoju vysnívanú destináciu užiť bez toho, aby sme si z nej odnášali nepríjemný zážitok v podobe drahého bývania. Tipy ako dovolenkovať výhodne nájdete aj na našej stránke s výhodnými ponukami.

1. HOSTELY

Hostely zrejme nikomu netreba predstavovať. Veľké izby, kde sa zmestí pokojne aj dvanásť ľudí, zdieľané sprchy, spoločenské miestnosti. Nazvala by som to internát pre cestovateľov. 

Aj napriek tomu, ako prekvapivo to znie, v dnešnej dobe nájdete hostely, ktoré častokrát vyzerajú oveľa lepšie, než samotné hotely. Sú umiestnené v príjemnej, tichej lokalite, ktorá navyše ponúka malé obchody, zaujímavé podniky a viete sa odtiaľ dostať k všetkým miestam, ktoré máte na svojom whisliste. Dnes už dokonca nájdete aj hostely, ktoré ponúkajú aj izby pre dvoch či súkromné izby pre jedného. Za takýto nocľah si síce priplatíte pár eur navyše, stále vás to však vyjde výhodne.

Nevýhodou teda môže byť práve to, že bývate s neznámymi ľuďmi rôznych národností. Môže preto vzniknúť obava o váš majetok, prípade problémy pri spánkovej rutine či počas samotného spánku. Ak sused vo vedľajšej posteli chrápe, môže to byť trochu problém. Spoločné sprchy a toalety vedia byť tiež jedným z dôvodov, pre ktorý sa ľudia často pre hostel napokon nerozhodnú. 

Výhody však vidím najmä v cene, bývanie v tomto zariadení vám vie ušetriť pekné peniaze. Navyše ponúka možnosť spoznať nových ľudí a zistiť, kam siahajú vaše limity. 

Vďaka Plnej Peňaženke teraz môžete hľadať to najlepšie ubytovanie aj s cashbackom. Stačí, ak navštívite Booking.com, prípadne Hostelworld.com, kde nájdete širokú ponuku hostelov. Na svoje si príde každý. 

2. KAPSULOVÉ HOTELY 

Kapsulové hotely majú svoju históriu v Japonsku. Vznikli najmä pre priaznivcov nízkorozpočtového cestovania a pôvodne boli určené pre mužov. Dnes ich už však využívajú aj ženy či páry. 

Bývanie v boxe malo za účel poskytnúť klientom najmä to, čo potrebujú - spánok. Ten si mohli dopriať vo vlastných boxoch či kapsuliach, ktoré boli od ostatných oddelené závesom. Nijaký luxus, ale ak cestujete s nízkym rozpočtom, určite vám to postačí. Dnes však kapsulové hotely ponúkajú oveľa viac pohodlia a súkromia. Vhodné sú najmä pre tých, ktorí na svojich cestách musia mať zážitok zo všetkého. 

V súčasnej dobe sú kapsuly vybavené vlastným televízorom, streamovacími zariadeniami, niektoré majú dokonca poličky či uzamykateľné skrinky a nájde sa aj vlastná kúpeľňa. Väčšinou sú to však boxy vyrobené z dreva alebo tenkej drevotriesky a nachádza sa v nich len posteľ, zásuvky a malý úložný priestor na veci. Nesmie chýbať ani internetové pripojenie. Vo všetkom ostatnom fungujú ako hostely. 

Kapsulových hotelov je už po svete naozaj dosť. Nájdete ich napríklad aj na letiskách v Lisabone, Paríži či Amsterdame a niekoľko sa ich nachádza aj u našich susedov v Poľsku a v Českej republike, nezaostáva ani Bratislava. 

Nevýhodou, podobne ako pri hosteloch, je práve súkromie a fakt, že vaším susedom sa môže stať niekto, kto v noci chrápe a pokiaľ trpíte klaustrofóbiou, po tomto ubytovaní radšej nesiahajte :).

Široký výber kapsulových hotelov nájdete aj na Booking.com a teraz môžete ušetriť aj vďaka cashbacku od Plnej Peňaženky. 

3. AIRBNB

Nemusíte byť ani vášnivý cestovateľ, aby ste o Airbnb nepočuli. Hostitelia na stránkach ponúkajú svoje ubytovanie buď celé alebo jeho časť. Častokrát ide o výhodné lokality, z ktorých to máte na skok k turisticky obľúbeným atrakciám, prípadne sa k nim viete ľahko dostať. 

Systém stránok Airbnb je veľmi jednoduchý. Po zadaní lokality, v ktorej chcete bývať a vyplnení filtrov, v ktorých si môžete nastaviť aj cenu, ktorú ste ochotní zaplatiť, vám vyhodí zoznam všetkých dostupných ubytovaní, z ktorých si môžete vybrať to, ktoré sa vám páči najviac. 

Hostitelia majú na svojom profile hodnotenie a recenzie od predchádzajúcich hostí, vybrať si tak môžete aj podľa skúseností iných. Takéto ubytovania sú často oveľa lacnejšie, než hotely či hostely. 

Na stránke funguje aj chat, v ktorom sa s hostiteľom dohodnete na všetkom potrebnom. Okrem iného ich viete kontaktovať aj v prípade, že s niečím potrebujete pomôcť. Poznajú miesta s najkrajšími výhľadmi, reštaurácie s najlepším jedlom, originálne atrakcie. Skrátka, vďaka tomuto spôsobu ubytovania viete dané miesto spoznať oveľa lepšie.

4. KEMPING

Bývanie na trávnatej ploche s krásnym výhľadom, v obkolesení prírody, to je nádych nostalgie a detstva, ktorý ocenia prevažne dospelí. V posledných rokoch je kempovanie veľmi rozšíreným spôsobom ubytovania na cestách. Ubytovanie v kempoch je veľmi rozšírené najmä u rodín s deťmi. Množstvo kempov totiž okrem iného ponúka aj atrakcie, ktoré sú ako stvorené pre rodičov a ich ratolesti. 

Ak máte radi prírodu a krásne výhľady, kempovanie je spôsob ubytovania priamo pre vás. Je síce viac vhodné pre tých, ktorí cestujú najmä za turistikou a majú dobrodružného ducha, ale nikdy nie je neskoro skúšať nové veci. Stačí si zajednať kempingové miesto a poriadne sa vybaviť. Na stránkach Plnej Peňaženky nájdete množstvo obchodov s kempingovým vybavením, ako napríklad: Husky, Waragod, Sportisimo, Outdoorlive, Alpinepro a množstvo ďalších. 

Pri tomto prípade ubytovania sa však čiastočne musíte zrieknuť svojho komfortu. Spoločné sprchy, verejné záchody a neprítomnosť pohodlnej postele. Ak ste však v destve chodili na tábory alebo ako tínedžeri na festivaly, aspoň dostanete možnosť zaspomínať si na staré časy a vaše deti nazbierajú nové zážitky. 

V kempoch sa dá bývať nielen v stanoch, ale aj v karavanoch. Tie sa dnes vyrábajú aj so sprchami, kuchynkami a množstvom vymožeností, vďaka ktorým je cestovanie a bývanie v týchto obytných autách oveľa pohodlnejšie, než pred rokmi.

Ušetrite s cashbackom od Plnej Peňaženky a vyberte si kemp zo širokej ponuky na Booking.com

5. COUCHSURFING

Couchsurfing je pomerne mladá metóda lacného bývania na cestách. Svoj názov získala podľa aplikácie, ktorá v roku 2003 vznikla v Amerike. Ešte ste o tom nepočuli a neviete, o čo ide? 

Po registrácii ste v aplikácii jednoducho mohli ponúknuť svoj gauč. Metaforicky, ale aj naozaj. Mohli ste tak u seba doma ubytovať niekoho, kto hľadal lacné ubytovanie a rád pri svojom cestovaní spoznáva nových ľudí, prípadne ste tým človekom mohli byť sám. Za bývanie sa väčšinou neplatí, domáci od vás chcú väčšinou pomoc s drobnými domácimi prácami, prípadne len niekoľko drobných. 

Výhodou je, že bývate u lokálcov, čo znamená, že danú lokalitu ste mali možnosť spoznať oveľa lepšie, domáci vám totiž vedia poradiť miesta, ktoré nie sú prepchaté turistami a ktoré nenájdete v žiadnych bedekroch. S miestom si tak vytvoríte oveľa lepšie spojenie a ešte spoznáte aj množstvo nových a zaujímavých ľudí. 

Nevýhodou zas môže byť, že bývate u niekoho cudzieho, nemáte tam úplne vlastné súkromie a s niekým ďalším sa delíte o spoločné priestory. Ak máte pri cestovaní svoje štandardy, môže sa stať, že tento spôsob lacného ubytovania ich nesplní. Za tie zážitky to ale stojí. 

Katka

Autor Katka

Na Orave dobre, na Orave zdravo - presne toto často počujeme z úst našej kolegyne Katky. Je vášnivou milovníčkou histórie a literatúry, preto sa niet čo čudovať, že zodrala už niekoľko párov tenisiek ako lektorka na Oravskom hrade. Okrem toho má rada dobré pivo a kvalitnú hudbu - na koncert Martina Garrixa je ochotná vycestovať aj stovky kilometrov. Doma ju teda často nenájdete a nepokúšajte sa o to hlavne v piatok večer.