Sprievodca Maltou: Tipy a triky pre stredozemné súostrovie

15. 4. 2024 Alžbet
Sprievodca Maltou: Tipy a triky pre stredozemné súostrovie

Dido vo svojej populárnej skladbe Life for rent spieva: I've always thought, that I would love to live by the sea. To travel the world alone and live more simply. I have no idea what's happened to that dream, cause there's really nothing left here to stop me. 

♦ Preklad: Vždy som myslela, ako by som rada žila pri mori. Sama cestovala po svete a žila jednoduchšie. Nemám potuchy, čo sa stalo s týmto snom, pretože tu už naozaj nie je nič, čo by mi bránilo.

A presne tak je to aj so mnou. Keď som prvýkrát vystúpila z lietadla na maltskom letisku, vedela som, (s hrubou vrstvou sentimentu) že som našla chýbajúci kúsok môjho životného puzzle. V hlave mi hrala pesnička od Dido a ja som sa samej seba opýtala, čo mi vlastne bráni žiť na tomto mieste. Hoci som doteraz odvahu odísť zo Slovenska a opustiť rodinu nenabrala, aspoň sa na Maltu pravidelne vraciam. A tie miesta, ktoré poznám!

Zopár základných informácií

  • Rozloha Malty je asi 316 km². Keby ste si to chceli k niečomu pripodobniť, je to zhruba polovica rozlohy okresu Ružomberok (!). Neuveriteľné, však? 
  • Osídlené sú len tri ostrovy: Malta, Gozo a Comino, pričom na Comine údajne žijú len 2 obyvatelia. Cez deň vás sem ale s radosťou vypravia výletné lode a vy si môžete užiť kúpanie, šnorchlovanie či vodné športy v najmodrejšej vode, akú som v živote videla. V obklopení malých rybiek si skvele zaplávate od apríla do októbra, na pláži si môžete vychutnať typický miešaný drink z vydlabaného ananása. 
  • Stačí vám občiansky preukaz a letecky sa sem dostanete z Bratislavy aj Viedne so spoločnosťou Ryanair. Na internete teda často nájdete letenky na Maltu aj za veľmi nízke ceny (moja najlacnejšia letenka stála 30 €). Z Malty sa viete loďou dostať aj na Sicíliu (jednosmerná jazda stojí približne 60 €). 
  • Úradným jazykom je angličtina a maltčina. Anglicky sa teda dohovoríte na každom kroku.
  • Pre anglickú kolonizáciu sa na Malte jazdí na ľavej strane. Dávajte si pozor najmä pri prechádzaní cez priechod. 
  • Malta má vynikajúce spojenie MHD. Za 2 či 3 € (v závislosti či ide o bežnú linku alebo diaľkový autobus) sa dostanete takmer všade. Pripravte sa však na časté kolóny a jazdu typu pridám na maximum, brdzím na maximum. Po hodine jazdy v takomto autobuse mi pravidelne býva zle. Využívať však môžete aj trajekty, ktoré premávajú medzi známymi miestami Sliema - Valletta - Tree cities. Cena jedného lístka je približne 2 €. Do mobilu si môžete stiahnuť aj Bolt - ceny sa pohybujú okolo 15 - 20 €.

Celý svet na malom súostroví

Malta si vo svojej bohatej histórii prešla kadečím. Svoj odkaz tu zanechali Feničania, Kartágo, Rím, Byzantská ríša, Francúzi aj Spojené kráľovstvo. Od roku 1964 je nezávislým štátom a v roku 2008 vstúpila Malta do Európskej únie a prijala euro. 

Láska ide cez žalúdok

Kúsok z každej kultúry nájdete nielen v architektúre, ale aj v gastronómii. Maltu si môžete predstaviť ako obrovský food court, kde veľa seba nájdete maltskú, japonskú, taliansku či indickú kuchyňu. Z tej maltskej sa odporúča ochutnať národné jedlo - králičí guláš (tu vyjadrím svoj manifest, že zajačiky sú na hladkanie a nie na jedenie!). Čo som však s istotou ochutnala je typický maltský med (na ostrove žije endemický druh včely) a vynikajúce víno. Hovorí sa, že Malťania preferujú to červené, ja som však fanúšik bieleho a aj to je tu vynikajúce! Z Malty nemôžete odísť ani bez ochutnania pastizzi (čítaj "pastici") - ide o lístkové cesto plnené kadečím, najčastejšie však riccotou alebo hráškovým pyré. Ak sa vám však gastronomicky zacnie za "domovinou", nájdete vo Vallette aj stánok so zapekankami. 

Alžbet

Autor Alžbet

Alžbet pochádza z Ružomberka, čiže je veľkou fanúšičkou pobytu na čistom vzduchu mimo svojho rodného mesta. Keďže ju každú noc trápia nočné mory o raste cien nehnuteľností a potrebuje šetriť, využíva najmä možnosť lacných leteniek. Často ju teda doma nezastihnete.